DENETİMLİ SERBESTLİK HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İnfaz Hukuku DENETİMLİ SERBESTLİK HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

DENETİMLİ SERBESTLİK HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR VE CEVAPLARI

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

bt_e21 yazdı:
bey merhabalar. Ben 39 yaşımdayım. 5 yıl içinde 3 kez alkollü araç kullanmaktan ve kazaya sebebiyet vermekten hakkımda toplam 7 ay 15 gün olmak üzere cezaya çarptırıldım ve onaylandı. Cumhuriyet savcılığına teslim olmam gerekiyor. 5 gün önce tebligatı aldım. Türkiye’de öğretmenlik fakültesi bitirdim. Şuan Bulgaristan’da mühendislik eğitimi tamamlıyorum. Ayrıca kendime ait ihracaat firmam var ve yurtdışına aylık olarak ortalama 50-70 bin dolar mal ihraç ediyorum. Bu ay ve Ocak ayı olmak üzere Dubai ve Avustralya’dan müşterilerim gelecek büyük bazlı projeler için. Halen bazı projeler için üretim devam etmekte. Temyize müracaat ettim, mühendislik tamamlama eğitimi aldığımı yılda yaklaşık olarak 700-800bin dolar parayı ülkemizin ekonomisine doğrudan kazandırdığımı belirttim dilekçeme olumlu yanıt gelmedi ve 7 ay 15 günlük toplam cezam onaylandı. Avukat arkadaşım cevaevine gireceğimi ve en fazla 10 gün içinde denetimli serbestlikten yararlanacağımı söyledi yada infaz ertelemesi yapabilirmişiz. Ben işim ve okulum gereği sık sık yurtdışına çıkmaktayım. Ve her çıkışımda en az 12 gün yurtdışında ikamet ediyorum. Denetimli serbestliği hak etsem dahi şartlarına uyamayacağım (Haftada 2 yada 3 gün imza atmak gibi) zira sıksık yurtdışına çıkmam gerekiyor.

İnanın kafam allak bullak, cezaevine girersem tüm işlerim ve eğitimim kalacak. Denetimli serbestlik gelirse keza yurtdışına sık sık çıkmam gerekiyor. Mühendislik tamamlama eğitimimde son dönemim kaldı. Şubat ayında 1 hafta, mart ayında 2 hafta olmak üzere derslere ve sınavlara katılmam gerekiyor. Haziranda ise gidip tezimi verip mezun olacağım. Ayrıca Dubai’den aldığım bir otel projesi için Nisanda 10 günlüğüne Dubai’ye gitmem gerekiyor. Özetle bu durumda ne yapmalıyım. En geç Çarşamba günü (13 Aralık) Cumhuriyet başsavcılığına teslim olmam gerekiyor. Lütfen cevap verirseniz çok sevineceğim.

Öncelikle geçmiş olsun,

Cezaevine girdi çıktı yaparak denetimli serbestlikten yararlanabilirsiniz. Ya da avukatınızın dediği gibi infaz erteleme talebinde bulunabilirsiniz. Başkaca bir yol bulunmamaktadır.

Saygılarımızla

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

eckeck Site Üyesi

Merhaba

Ben bir bayanım ve yardımınıza ihtiyacım var. Şuan nişanlı olduğum ve evleneceğim eşim ile bir kafede çalışırken tanıştık. Polise mukaveme nedeniyle 2 dosyası vardı ve bu nedenle denetimli serbestlik altında benimle aynı kafede çalışıyordu. 3 ay birlikte çalıştıktan sonra geçtiğimiz günlerde kafe sahipleri ilişkimizi öğrendi ve tazminat ödememek için ikimizide işten çıkmaya zorlamaya başladılar. Ben eşimi biraz olsun rahat bıraksınlar diye fedakarlık ederek işten 15 aralık itibariyle ayrıldım ve eşimi geride kafede bıraktım. Ancak eşimin denetimli serbestlikten ötürü kolay kolay iş değiştiremeyeceğini bildikleri için onu zorlamaya ve fazla mesai ile çalıştırmaya devam ediyorlar. Eşim de oradan çıkması halinde cezaevine gireceği korkusu ile ne derlerse yapmaya devam ediyor.

Eşim son 6 ay içerisinde 3 kere iş değiştirdi. Eğer bu kafeden çıkarsa 4. iş değişikliği olacak. Geçmişte İSTOÇ denetimli serbestlik bürosu eğer bu kafeden de çıkarsa ve bir kez daha iş değiştirirse eşimin dosyasını mahkemeye çıkaracaklarını söyleyerek eşimi üstü kapalı tehdit etmiş. Ancak şu an geldiğimiz durumda çalıştığımız kafe eşimin denetimli serbestliğinden faydalanarak onu bir nevi köle gibi çalıştırmaya devam ediyor...

Ben İSTOÇ a giderek eşim adına onlarla konuşmayı düşünüyorum ancak henüz nişanlı olduğumuz için muhtemelen benimle konuşmayacaklar bile. İnternette bu konuda bilgi ararken sizin sitenize denk geldim ve en azından öneri verebileceğinizi düşündüm.

Eşimin böyle bir mazeret ile kafedeki işinden ayrılıp başka bir işe girmesi durumunda hukuki açıdan zora düşme gibi bir ihtimali var mı? O kafeden ayrılacak ve ortalama 1-2 gün içerisinde yine aynı sokakta başka bir kafede işe başlayacak. Yani yeni gireceği işi hazır. Sigortasını da hemen yapacaklar sigorta konusunda da bir sıkıntısı olmayacak. Yani aslında her şeyi önceden konuştuk ayarladık yeni iş yeri ile. Tek sıkıntımız İSTOÇtaki büronun üstü kapalı tehdit etmiş olması.

Eğer biz ''eşimi zorla çalıştırıyorlar ve bu nedenle eşim iş değişikliği yaparak başka bir kafede çalışmaya devam etmek istiyor hemde sigortalı olacak'' şeklinde bir teklif ile İSTOÇ'a gidersek bu konuda bize yardımcı olurlar mı? Yoksa ''hayır eşinize köpek muamelesi de yapsalar o bir suçlu ve o kafede o muameleyi görmeye devam etmek zorunda'' gibi acımasız ve vicdansız bir tutum mu sergileyecekler?

Ben durumu izah ettiğimiz zaman bize bir kolaylık sağlayacaklarını ve eşime hemen sigorta yapılması halinde yeni bir işe geçmesine izin vereceklerini düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

eckeck yazdı:
Merhaba

Ben bir bayanım ve yardımınıza ihtiyacım var. Şuan nişanlı olduğum ve evleneceğim eşim ile bir kafede çalışırken tanıştık. Polise mukaveme nedeniyle 2 dosyası vardı ve bu nedenle denetimli serbestlik altında benimle aynı kafede çalışıyordu. 3 ay birlikte çalıştıktan sonra geçtiğimiz günlerde kafe sahipleri ilişkimizi öğrendi ve tazminat ödememek için ikimizide işten çıkmaya zorlamaya başladılar. Ben eşimi biraz olsun rahat bıraksınlar diye fedakarlık ederek işten 15 aralık itibariyle ayrıldım ve eşimi geride kafede bıraktım. Ancak eşimin denetimli serbestlikten ötürü kolay kolay iş değiştiremeyeceğini bildikleri için onu zorlamaya ve fazla mesai ile çalıştırmaya devam ediyorlar. Eşim de oradan çıkması halinde cezaevine gireceği korkusu ile ne derlerse yapmaya devam ediyor.

Eşim son 6 ay içerisinde 3 kere iş değiştirdi. Eğer bu kafeden çıkarsa 4. iş değişikliği olacak. Geçmişte İSTOÇ denetimli serbestlik bürosu eğer bu kafeden de çıkarsa ve bir kez daha iş değiştirirse eşimin dosyasını mahkemeye çıkaracaklarını söyleyerek eşimi üstü kapalı tehdit etmiş. Ancak şu an geldiğimiz durumda çalıştığımız kafe eşimin denetimli serbestliğinden faydalanarak onu bir nevi köle gibi çalıştırmaya devam ediyor...

Ben İSTOÇ a giderek eşim adına onlarla konuşmayı düşünüyorum ancak henüz nişanlı olduğumuz için muhtemelen benimle konuşmayacaklar bile. İnternette bu konuda bilgi ararken sizin sitenize denk geldim ve en azından öneri verebileceğinizi düşündüm.

Eşimin böyle bir mazeret ile kafedeki işinden ayrılıp başka bir işe girmesi durumunda hukuki açıdan zora düşme gibi bir ihtimali var mı? O kafeden ayrılacak ve ortalama 1-2 gün içerisinde yine aynı sokakta başka bir kafede işe başlayacak. Yani yeni gireceği işi hazır. Sigortasını da hemen yapacaklar sigorta konusunda da bir sıkıntısı olmayacak. Yani aslında her şeyi önceden konuştuk ayarladık yeni iş yeri ile. Tek sıkıntımız İSTOÇtaki büronun üstü kapalı tehdit etmiş olması.

Eğer biz ''eşimi zorla çalıştırıyorlar ve bu nedenle eşim iş değişikliği yaparak başka bir kafede çalışmaya devam etmek istiyor hemde sigortalı olacak'' şeklinde bir teklif ile İSTOÇ'a gidersek bu konuda bize yardımcı olurlar mı? Yoksa ''hayır eşinize köpek muamelesi de yapsalar o bir suçlu ve o kafede o muameleyi görmeye devam etmek zorunda'' gibi acımasız ve vicdansız bir tutum mu sergileyecekler?

Ben durumu izah ettiğimiz zaman bize bir kolaylık sağlayacaklarını ve eşime hemen sigorta yapılması halinde yeni bir işe geçmesine izin vereceklerini düşünüyorum. Sizin bu konudaki fikriniz nedir?

İş değiştirmek istediğini bağlı olduğu Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğüne dilekçe vererek talep etsin. Oradan gelecek karara göre davransın. Aksi halde denetimi yanabilir.

İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Animatrax Site Üyesi

Merhaba arkadaşlar.
Şu an yargitayda temyizde olan 2 dosyam var. Aralarinda 5-6 aylik bir süre var. İkinci mahkeme toplamadi ve ayri ayri dosyalar ama içerikleri ayni.
Ikiside 2.6 yil. Ilk dosyam onaylanirsa , denetimli serbestlikle cikarsam ikinci dosyam onaylandiginda nasil olacak?
Denetimli serbestlikte geçen süre cezamdan düşer mi? Ikinci dosyam geldiginde infaz erteleme talep edersem sonuç ne olur?
Evliyim ve bir çocuğum var lütfen bu konuda birisi bana yardimci olsun.

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Animatrax yazdı:
Merhaba arkadaşlar.
Şu an yargitayda temyizde olan 2 dosyam var. Aralarinda 5-6 aylik bir süre var. İkinci mahkeme toplamadi ve ayri ayri dosyalar ama içerikleri ayni.
Ikiside 2.6 yil. Ilk dosyam onaylanirsa , denetimli serbestlikle cikarsam ikinci dosyam onaylandiginda nasil olacak?
Denetimli serbestlikte geçen süre cezamdan düşer mi? Ikinci dosyam geldiginde infaz erteleme talep edersem sonuç ne olur?
Evliyim ve bir çocuğum var lütfen bu konuda birisi bana yardimci olsun.

Denetimli serbestlikte gecen süre yanmaz bu dikkate alınır ben cezaların toplanacağı kanaatindeyim. 2. gelen cezada infazın ertelenmesi ayrı bir konu olup uygunluğu bulunması halinde infazın ertelemesi verile bilir.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

ÖncekiSonraki

• POPULER KONULAR

Dön İnfaz Hukuku