Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Alacaklının icra dairesine hesap numarasını belirtmemesi

İcra, İlamlı ve İlamsız Takip, Haciz, Mal Beyanı, İhtiyati Haciz, Borca İtiraz, Şikayet, İstihkak ve İstirdat Davaları, Taahhüdü İhlal, Sıra Cetveli, İflas...
Huse3333
Site Üyesi

Alacaklının icra dairesine hesap numarasını belirtmemesi

Mesaj gönderen Huse3333 »

Hayırlı ramazanlar. 2017 yılında icralık oldum.3500 tl bakiyesi vardı.ben 2018 yılının ocak ayında borcumu yatırdım. Avukatlık bürosu bu borç için beni bir hafta önce aradı. 5500 tl borcunun olduğunu ödemeyi nezaman yapacagimi sordular.bende ödemeyi yaptığımı söyleyince hesaba bakalım dediler.hesaba baktıktan sonra bana 2000 tl ek bakiye faiz çıkarttılar.icra dairesinin alacaklı hesabına parayı yatirmadigindan günlük faiz işlediğini söylediler.. uyaptan kontrol ettiğimde 2019 yılı mart ayında icra dairesinin alacaklının hesabının bildirilmediği ni belirten yazıyı uyap aracılığı ile avukatlık bürosuna gönderdiği anlaşılıyor. Buradan şunu anlıyorum icra dairesi 2019 yılının mart ayında alacaklı hesap numarasını bildirilmesini istemesine rağmen bu zamana kadar bekleyerek alacaklının hesabını bildirmeyerek haksız faiz kazancı elde etmeye çalıştılar. Size sormak istediğim bu ek bakiye borcuna itiraz edebilirmiyim. Asliye hukuk mahkemesine dava acabilirmiyim.vereceginiz cevaplar için teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra ve İflas Hukuku

Re: Alacaklının icra dairesine hesap numarasını belirtmemesi

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Konunun alacaklının hesap numarasını bildirip bildirmemesiyle alakası yoktur.
İcra dosyasına parayı ödediğiniz tarihteki dosya hesabı ödediğiniz para ile tutuyorsa alacaklı parayı hiç almasa bile dosya kapanmış olur.
Siz eksik yatırmışsınızdır.
İcra dairesine gidip ödeme tarihi itibariyle dosya hesabı yaptırın.
Önce eksik yatırıp yatırmadığınızı kontrol edin.
Eğer ödediğiniz para ödeme tarihindeki dosya hesabını karşılarsa sorun yok.
Eğer ödediğiniz para ödeme tarihindeki dosya hesabından az ise bugüne kadar geçen faizi ödersiniz.
Resim