Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

K.M.K LPG'Lİ ARACIN APARTMAN BODRUMUNDAKİ KAPALI GARAJA....

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kararara.com
Site Yöneticisi
Mesajlar: 544109
Kayıt: 24 Şub 2012 14:16
Meslek: Site Yöneticisi
Konum: Ankara
İletişim:

K.M.K LPG'Lİ ARACIN APARTMAN BODRUMUNDAKİ KAPALI GARAJA....

Mesaj gönderen kararara.com »

YARGITAY 18. Hukuk Dairesi
ESAS NO: 2012/14668
KARAR NO: 2013/69


Dava dilekçesinde, ortak yer olan bahçeye ve merdiven boşluklarına yapılan haksız müdahalenin önlenmesi, eski hale getirilmesi ve LPG li araç koymaması konusunda davalının uyarılması istenilmiştir. Mahkemece davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm davalılar vekili tarafından temyiz edilmiştir.

Temyiz isteminin süresi içinde olduğu anlaşıldıktan sonra dosyadaki bütün kağıtlar okunup gereği düşünüldü:

Davacı dava dilekçesinde; davalı ile aynı sitenin farklı bağımsız bölümlerinin maliki olduklarını, davalının hakkı olmadığı halde bahçe olarak kullanılan boş alanı duvar ile bölerek bir kısmını sebze bahçesi yaptığını, ortak yerlerden olan dairenin dış kapısının önüne yönetim planına aykırı olarak ayakkabılarını, çöp kovalarını koyarak özel olarak kullandığını, LPG'li aracını apartmanın bodrum katındaki kapalı garaja koyduğunu ve tehlike yarattığını bildirerek davalının yapmış olduğu haksız müdahalenin önlenmesini, taşınmazın eski haline getirilmesini ve LPG'li aracın kapalı otoparka konulmaması hususunda davalının uyarılmasını istemiş, mahkemece davanın kabulüne karar verilmiştir.

Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı kanıtlarla yasal gerektirici nedenlere ve özellikle kanıtların takdirinde bir isabetsizlik görülmemesine göre sair temyiz itirazları yerinde değildir.

Ancak;

Dosyanın incelenmesinde, dava konusu B1. 8 nolu bağımsız bölümün malikinin davalı S... olduğu ve dava konusu el atmaların adı geçen malik tarafından gerçekleştirildiği, davaya sonradan dahil edilen yönetim kurulu üyelerinin herhangi bir el atmaları bulunmadığı gibi davalı S...'nun bu eylemlerini herhangi bir yönetim kurulu kararı olmaksızın gerçekleştirdiği gözönüne alındığında dahili davalılar A... ve C... aleyhine açılan davanın reddi gerektiğinin düşünülmemiş olması doğru görülmemiştir.

Bu itibarla yukarıda açıklanan esaslar gözönünde tutulmaksızın yazılı şekilde hüküm tesisi isabetsiz, temyiz itirazları bu nedenlerle yerinde olduğundan kabulü ile hükmün HUMK.nun 428.maddesi gereğince BOZULMASINA, temyiz peşin harcının istek halinde temyiz edene iadesine, 14.01.2013 gününde oybirliğiyle karar verildi.


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj