• Reklam

GEÇİCİ ÖDEME

Sözleşme, Alım Satım, Bağış, Kefalet, Vekalet, Tazminat Davaları, Kusur Sorumluluğu, Sebepsiz Zenginleşme, Haksız Fiil, Faiz, Temerrüt Faizi, Gecikme Faizi, Zamanaşımı...

GEÇİCİ ÖDEME

Mesajgönderen Özgür_DEMiR » 30 Nis 2013, 21:51

6098 Sayılı Kanunun Geçici ödemeler başlıklı 76. maddesinde, Zarar gören, iddiasının haklılığını gösteren inandırıcı kanıtlar sunduğu ve ekonomik durumu da gerektirdiği takdirde hâkim, istem üzerine davalının zarar görene geçici ödeme yapmasına karar verebilir. hükmü yer aldığı için, celse arasında davalıların 2.000.00.TL. geçici ödeme yapmasına karar verilmesini talep edebilir miyim? En Derin Saygılarımla Efendim!...
Özgür_DEMiR
Site Üyesi

Reklam

Re: GEÇİCİ ÖDEME

Mesajgönderen teoman » 30 Nis 2013, 23:32

Tabiki ede bilirsiniz özgür bey.

TASARININ 75. MADDESİ KANUNUN YASALAŞAN METNİNİN 76. MADDESİNE KARŞILIK GELMEKTEDİR.)
MADDE 75 - 818 sayılı Borçlar Kanunu’nda yer verilmeyen, "III. Geçici Ödemeler" kenar başlıklı yeni bir maddedir.

Tasarının iki fıkradan oluşan 75 inci maddesinde, geçici ödemeler düzenlenmektedir. Bu yeni düzenlemeyle, meselâ, hiçbir sosyal güvenceden yararlanamayacak durumda bulunmakla birlikte, somut olayda uğradığı zararın giderilmesi için acilen parasal bir desteğe ihtiyaç duyan ve tazminat yükümlüsünün, uğradığı zarardan sorumluluğunu hâkime sunduğu inandırıcı kanıtlarla ortaya koyan zarar görenlerin korunması amaçlanmıştır.

Maddenin birinci fıkrasında, zarar görenin iddiasının haklılığını gösteren inandırıcı kanıtlar sunması ve ekonomik durumunun da gerektirmesi koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda, hâkime, istem üzerine tazminat yükümlüsünün zarar görene geçici Ödeme yapmasına karar verme yetkisi tanınmıştır. Ancak, fıkrada yapılan düzenlemeyle, geçici Ödeme kararıyla kesin hüküm sonucunun, eda amaçlı bir ihtiyati tedbir aracılığıyla elde edilmesi amaçlanmamaktadır.

Maddenin ikinci fıkrasında ise, aynı maddenin birinci fıkrası uyarınca zarar görene yapılan geçici ödemelerin nihaî kararda hükmedilmiş olan tazminata mahsup edileceği; zarar görenin açtığı davanın reddine karar verilmesi durumunda ise hâkim tarafından, aynı davada, davacının aldığı geçici ödemeleri, yasal faizi ile birlikte geri vermesine hükmedileceği öngörülmektedir
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİCBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.
KÖTÜLÜKLE BESLENEN ZALİMLİKLE TERBİYE EDİLİR.
WWW.KARARARA.COM
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör

Mesajgönderen Özgür_DEMiR » 01 May 2013, 00:09

Çok Teşekkürler Ederim Efendim!... En Derin Saygılarımla Efendim!...
Özgür_DEMiR
Site Üyesi

Mesajgönderen teoman » 01 May 2013, 00:11

SAĞOLUN.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİCBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.
KÖTÜLÜKLE BESLENEN ZALİMLİKLE TERBİYE EDİLİR.
WWW.KARARARA.COM
Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör

Mesajgönderen Özgür_DEMiR » 01 May 2013, 00:33

Özür dileyerek arz etmek istiyorum Efendim.. Yeni açılan tazminat davam ile ilgili bir durum arz etmek istedim Efendim!...

Yeni açılan tazminat davamda, davalının tarafıma geçici ödeme yapmasına karar verilmesini talep edebilir miyim Efendim?
Bugün itibariyle duruşma günü verilmiş.. ilk duruşma 18.07.2013 tarihinde yapılacak.. yarın veya önümüzdeki hafta, yani ilk celse olmadan, davalının tarafıma geçici ödeme yapmasına karar verilmesi için dilekçe sunabilir miyim Efendim?

Duruşma olmadan talep edemezsin denilir diye endişe ettiğimden dolayı emin olmak için Arz ediyorum Efendim? En Derin Saygılarımla Efendim!...
Özgür_DEMiR
Site Üyesi

Dön Borçlar Hukuku

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Copyright 2010 BETA