Çikolatanın içinden kıl çıkması, şikayet • kararara.com


Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Banka ve Tüketici Hukuku Çikolatanın içinden kıl çıkması, şikayet

Çikolatanın içinden kıl çıkması, şikayet

Bankacılık İşlemleri, Mevduat, Faiz, Banka Kredileri, Kredi Kartları, Banka Kartları, Havale, Tüketici Kredisi, Mortgage, Tüketici Hakları, Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemeleri...

acabuco Site Üyesi

Mesajlar: 10


Supermarketten aldigimiz cikolatanin icinden yerken kil cikti 10 cm uzunlugunda, eti markasina ait, kurumsal bir firma. googleda baktigimizda tuketici mahkemesine basvurup tazminat alan kisiler olmus. kaymakamlik tuketici hakem heyetini aradim, gelip 2.katta tarim gida ve tarim var once oraya basvurup sonra bize geleceksin dedi, direkt olarak tuketici mahkemesine veremez miyim bir dilekce ile ? tuketici mahkemesi uzerinden direkt tazminat talep edebiliyor muyum ?teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 17479


acabuco yazdı:
Supermarketten aldigimiz cikolatanin icinden yerken kil cikti 10 cm uzunlugunda, eti markasina ait, kurumsal bir firma. googleda baktigimizda tuketici mahkemesine basvurup tazminat alan kisiler olmus. kaymakamlik tuketici hakem heyetini aradim, gelip 2.katta tarim gida ve tarim var once oraya basvurup sonra bize geleceksin dedi, direkt olarak tuketici mahkemesine veremez miyim bir dilekce ile ? tuketici mahkemesi uzerinden direkt tazminat talep edebiliyor muyum ?

T.C
YARGITAY
13. HUKUK DAİRESİ
ESAS NO:2012/11165
KARAR NO:2012/23974
KARAR TARİHİ.18.10.2012
MAHKEMESİ :Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi
TARİHİ : 18/01/2012
NUMARASI : 2010/794-2012/22
DAVACI : 1-H.T. 2-C.T. vekili avukat C. G.B.

DAVALI : ... A.Ş vekili avukat C.K. Taraflar arasındaki manevi tazminat davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne, kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde davalı avukatınca temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü.

KARAR Davacılar; çocukları C..'nin yediği, davalı firma tarafından üretilen çikolatanın içinden kıl çıktığı için manevi olarak çocuklarının zarar gördüğünü, çikolataya ilişkin tespit yaptırdıklarını, belirterek, tespit masrafı 248.05 TL ile 100.000,00 TL manevi tazminatın davalıdan tahsilini istemişlerdir.

Davalı; içinden kıl çıktığı iddia edilen ürünün firmaya ait olup olmadığının belirlenmesi gerektiğini, olayın manevi tazminat gerektirmediğini, davacı tarafın kötü niyetle hareket ederek firmanın marka değeri üzerinden menfaat sağlamak amaçlı bu davayı açtığını savunarak davanın reddine karar verilmesini dilemiştir.

Mahkemece, davanın kısmen kabulü ile 1.000,00 TL manevi tazminatın davalıdan alınarak eşit olarak davacılara verilmesine, fazlaya ilişkin talebin reddine karar verilmiş, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir. Dosyadaki yazılara, kararın dayandığı delillerle yasaya uygun gerektirici nedenlere ve özellikle delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmamasına göre her iki tarafın temyiz itirazlarının reddi ile hükmün ONANMASINA karar verilmiştir.

SONUÇ: Birinci bentte açıklanan nedenlerle davalının temyiz talebinin reddi kararının kaldırılmasına, ikinci bentte açıklanan nedenlerle hükmün ONANMASINA, HUMK’nun 440/1 maddesi uyarınca tebliğden itibaren 15 gün içerisinde karar düzeltme yolu açık olmak üzere 18.10.2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.


HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM  • POPULER KONULAR

Dön Banka ve Tüketici Hukuku