BANKA TÜKETİCİ MAHKEMESİNE İTİRAZ ETTİ, ŞİMDİ NE YAPMAM GEREK? • kararara.com


Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Banka ve Tüketici Hukuku BANKA TÜKETİCİ MAHKEMESİNE İTİRAZ ETTİ, ŞİMDİ NE YAPMAM GEREK?

BANKA TÜKETİCİ MAHKEMESİNE İTİRAZ ETTİ, ŞİMDİ NE YAPMAM GEREK?

Bankacılık İşlemleri, Mevduat, Faiz, Banka Kredileri, Kredi Kartları, Banka Kartları, Havale, Tüketici Kredisi, Mortgage, Tüketici Hakları, Tüketici Hakem Heyeti, Tüketici Mahkemeleri...

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

Mesajlar: 1595


Teoman bey adına rica ederiz.


www.kararara.com

nokta. Site Üyesi

Mesajlar: 1


Merhabalar,

Öncelikle yaşadığım süreçte yabancı olduğum bir konuda düşündüğümden çok daha fazla bilgi edinecek bir ortam sağladığınız için teşekkür ederim.

Özetle konu şu ki:
Bir bankadan konut kredisi çekmek üzere başvurduk. Tapunun ipotekli olduğu, ipotek feki vs. olacağı ön başvuru aşamasında belli idi. Bunlar konuşuldu, çıkacak tüm masraflar kalem kalem bankacı tarafından yazıldı bana verildi. Kabul ettik ve ön başvuru sağlandı. Malum konut kredisine konu hesap açılışı, kredi kullandırım, sigortalar vs. onlarca imza tapu devri akabinde kredi kullandırım aşamasına bırakıldı. Ki zaten olağan süreç de bu.
Kullandırım günü ipotek feki için ev sahibine yapılacak eftnin şubeden yapılması gerektiği bunun 250 tl masraf çıkaracağı söylendi. Bunun en başta konuşulan masraf kalemlerinde olmadığını ayrıca muadil bankalar masraf muafiyeti ile yada internetten yapılmasına (ki yardımcı dahi oluyorlar.) müsade ettiği bu işlem için niçin şubeden yaparak bu masrafı ödeyeyim internet şubenizden 3-5 TL masraf ile ben göndereyim dedimse de kabul etmediler. Bir izahatde de bulunmadılar. O gün o eft talimatını imzalamak mecburiyetinde bırakıldım. Çünkü tapu devri olmuş, satıcı mağdur olacak benim kredime konu bilimum masraflar tarafıma yıkılacak, belki altından kalkamayacağım çok daha fazla masraf karşıma çıkacaktı. Bunu genel müdürlüğe yazdım. İnternetten neden yapılamadığına dair bir bilgilendirme olmadığı gibi, talimatta imzanız var, karşılıklı mutabakat var dediler. Buna istinaden konuyu heyete taşıdım. Heyetin savunma talebine yanıt bile vermedikleri gibi heyet lehime karar aldı.
İnternet ile sorguladığımda banka mahkemeye itiraz etmiş.
Tensip zaptı hazırlanmış. Tek bilgi bu.

1-Bu tutarda bir anlaşmazlık için, bir avukata vekalet verirsem, alacağım masraf iadesinden fazlası cebimden çıkacak. Mahkemeye vereceğim savunmayı kendim yapmayı düşünüyorum.
2- Henüz elime ulaşan bir kağıt olmadığı gibi, haftaya bankaya tebliğ tarihinin 15 günü dolacağı ve henüz iade yapmadıkları için icraya vermeyi düşünüyorum. Mahkemenin durdurma kararı alıp almadığını bilmiyorum. Bana tebliğ edilmedi henüz. Ne yapmamı önerirsiniz?rubirubi Site Üyesi

Mesajlar: 1


Merhabalar, ben tam zamanindan emin olmamakla birlikte 3 4 yil once garanti ve yapi kredi den kredi karti yillik kart aidati iadesi icin tuketici mahkemesine basvurmustum.Yapi kredi 1 yil icinde odememi yapti ancak garantiden dava edildigimi ve aleyhime karar alindigini bugun gelen bir mesajla ogrendim.Bu duruma gelene kadar ben garantideki itirazimi kazanip kazanmadigimi bile bilmezken tarafima olan bir odeme de olmazken dava edilmisim ve bana hic bir sekilde bir bildirim gelmedi.Nasil ilerlemeliyim bilgi verebilirseniz cok sevinirim.GulceGüntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

Mesajlar: 1595


rubirubi yazdı:
Merhabalar, ben tam zamanindan emin olmamakla birlikte 3 4 yil once garanti ve yapi kredi den kredi karti yillik kart aidati iadesi icin tuketici mahkemesine basvurmustum.Yapi kredi 1 yil icinde odememi yapti ancak garantiden dava edildigimi ve aleyhime karar alindigini bugun gelen bir mesajla ogrendim.Bu duruma gelene kadar ben garantideki itirazimi kazanip kazanmadigimi bile bilmezken tarafima olan bir odeme de olmazken dava edilmisim ve bana hic bir sekilde bir bildirim gelmedi.Nasil ilerlemeliyim bilgi verebilirseniz cok sevinirim.GulceBu konuda THHK karşı banka Tüketici Mahkemesinde bir itirazda bulundu ise, size bunla ilgili muhakkak ADRESİNİZE MAHKEMEDEN TENSİP ZAPTININ GÖNDERİLDİĞİNİ ve SİZE TEBLİĞ EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ düşünüyorum.

Bu kararla ilgili tarafınıza muhakkak bir tebligat mahkemeden gelecektir, bu mesajı kim neden gönderdi onuda bilmiyoruz tabi ki.


www.kararara.com

LEVENT006 Site Üyesi

Mesajlar: 1


teoman bey, lütfen yardımcı olurmusunuz ?

2014 yılında Garanti Bankası konut kredisi kullandım. Fakat müşteri komisyonu adı altında benden 2340.00 TL masraf talep ettiler ve ödedim. Bu ücretin dosya masrafı olduğu düşüncesiyle THH'ye başvurdum ve lehime karar çıktı. Ödediğim ücretin tarafıma iade edilmesini beklerken bankanın THH kararına itiraz ettiğini bildiren hakkımda bir dava açıldığını öğrendim. 'Müşteri komisyonu adıyla tahsil edilen tutar faiz ödemesidir'Şeklinde bir ibare bulunuyor dilekçede. Fakat ben krediyi çekerken ilgilenen görevliler kesinlikle bu konuda herhangi bir bilgilendirme yapmadı. BENİM GÖZÜMDE SADECE DOSYA MASRAFI OLARAK DEĞİLDE MÜŞTERİ KOMİSYONU OLARAK İSİM DEĞİŞİKLİĞİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. SONUÇTA O PARAYI BENDEN ALDILAR. TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNİN KARARI LEHİME ÇIKTI.

Bana 2 hafta içerisinde mahkemeye savunma yazmak için nasıl bir cevap dilekçesi ve ek olarak emsal karar örnekleri gönderebilir misiniz. yardımcı olursanız çok memnun olurum. bu konularda hiç bir fikrim yok.ÖncekiSonraki


  • POPULER KONULAR

Dön Banka ve Tüketici Hukuku