SGK'NIN GERİYE DÖNÜK İADE TALEBİ, MÜLKİYET HAKKINA AYKIRI OLDUĞU, BİREYSEL BAŞV. • kararara.com


Forum ana sayfa İÇTİHAT PAYLAŞIM FORUMLARI Anayasa Mahkemesi Kararları Bireysel Başvuru Kararları SGK'NIN GERİYE DÖNÜK İADE TALEBİ, MÜLKİYET HAKKINA AYKIRI OLDUĞU, BİREYSEL BAŞV.

SGK'NIN GERİYE DÖNÜK İADE TALEBİ, MÜLKİYET HAKKINA AYKIRI OLDUĞU, BİREYSEL BAŞV.


admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 27705Anayasa Mahkemesi Başkanlığından:

İKİNCİ BÖLÜM KARAR

FATMA Ü. BAŞVURUSU

Başvuru Numarası Karar Tarihi : 2014/18979 : 22/2/2018

Başkan : Engin YILDIRIM Üyeler : Osman Alifeyyaz PAKSÜT Recep KÖMÜRCÜ Celal Mümtaz AKINCI Recai AKYEL Raportör : Ayhan KIL1Ç Başvurucu : Fatma Ü.


BAŞVURUNUN KONUSU 1. Başvuru, 3600 olan emeklilik ek gösterge rakamının 2200 olarak düzeltilmesi neticesinde emeklilik aylığının azalması ve geriye yönelik olarak fazladan ödendiği belirtilen emeklilik aylıklarının iadesinin istenmesi nedeniyle mülkiyet hakkının; bu işleme karşı açılan davada yargılamanın makul sürede sonuçlandırılmaması nedeniyle de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği iddialanna ilişkindir.

BAŞVURU SÜRECI
2. Başvuru, Ş. tarafından 4'12/2014 tarihinde yapılmıştır.
3. Başvuru, başvuru formu ve eklerinin idari yönden yapılan ön incelemesinden sonra Komisyona sunulmuştur.
4. Komisyonca başvurunun kabul edilebilirlik incelemesinin Bölüm tarafından yapılmasına karar verilmiştir.
5. Bölüm Başkanı tarafından başvurunun kabul edilebilirlik ve esas incelemesinin birlikte yapılmasına karar verilmiştir.
6. Başvuru belgelerinin bir örneği bilgi için Adalet Bakanlığına (Bakanlık) gönderilmiştir. Bakanlık, görüş bildirmemiştir.
7. Başvurucu Şahin Akkaya 10/10/2017 tarihinde vefat etmiştir. 8. Başvurucunun eşi Fatma Ü. 10/12/2017 tarihinde kayda giren dilekçe ile başvuruya devam etmek istediğini bildirmiştir.

III. OLAY VE OLGULAR 9. Başvuru fonnu ve eklerinde ifade edildiği şekliyle ilgili olaylar özetle şöyledir: 10. Başvurucu 1944 doğumlu olup Istanbul'da ikamet etmektedir...

DEVAMI: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2 ... 0309-9.pdf


İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.


  • POPULER KONULAR

Dön Bireysel Başvuru Kararları