Hakaret tehdit ve huzur ve sükunu bozma • kararara.com

Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Hakaret tehdit ve huzur ve sükunu bozma

Hakaret tehdit ve huzur ve sükunu bozma

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

adamsın Site Üyesi

Merhaba bana watsaptan bir şahıs küfür etti bende bunu karşılık verdim.Ayrıca bu kişi beni dolandırdığı içinde ailesini mesajlar atarak bu durumu bildirdim.

Bana yukarıda yazılı suçlardan dava açılmış .

Bu şahıs ise Nitelikli dolandırıcılık tan soruşturması var.

Sizce ceza alır mıyım.

Benim elimde bana küfür ettiğini gösteren mesajlar maalesef yok hakim inanır mı önce onun bana küfür ettiğine? Sicilim temiz.

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

adamsın yazdı:
Merhaba bana watsaptan bir şahıs küfür etti bende bunu karşılık verdim.Ayrıca bu kişi beni dolandırdığı içinde ailesini mesajlar atarak bu durumu bildirdim.

Bana yukarıda yazılı suçlardan dava açılmış .

Bu şahıs ise Nitelikli dolandırıcılık tan soruşturması var.

Sizce ceza alır mıyım.

Benim elimde bana küfür ettiğini gösteren mesajlar maalesef yok hakim inanır mı önce onun bana küfür ettiğine? Sicilim temiz.

Sizin elinizde olmayan mesaj karşı kişinin elinde var. Zaten bu kayıtlar şikayet aşamasında Bilişim suçlar şube müdürlüğünce çıkarılmakta ve savcılığa gönderilmektedir. Yani sizin hakaret içeren mesajlarınızı sunup, kendi hakaret içeren mesajlarını gizlese de bunlar ortaya çıkar. Savcılık soruşturma dosyasında bulunan evrakların bir suretini isterseniz orada yapılan veya yapılmış işlemleri görürsünüz. Farzı mahal diyelim-ki bu yazışmalarda ilk hakaret olayını karşı kişi başlatmasına rağmen bu ortada olmayıp senin hakaret içeren mesajların ortada ise bu konuda mahkemede de Adli bilişim uzmanlarınca da incelenmesini kuşkuya yer vermeyecek şekilde ortaya konulmasını mahkemeden talep ede bilirsiniz. Mahkeme bu konuda bilir kişi raporunu ister ve bu yazışmalar dediğiniz kayıtlar komple çıkartılarak tespiti yapılır.

Karşılıklı hakaret olayında aşağıda gönderdiğim madde uygulaması yapılır.

Madde 129 - (1) Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

(2) Bu suçun, kasten yaralama suçuna tepki olarak işlenmesi hâlinde, kişiye ceza verilmez.

(3) Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi hâlinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir.

www.kararara.com

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku