Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Kira Hukuku Kat malikleri toplantısı vekalet ile ilgili sorum var.

Kat malikleri toplantısı vekalet ile ilgili sorum var.

Kira Sözleşmesi, Kira Süresi, Kira Bedeli, Alt Kira, Ürün Kirası, Tahliye Taahhütnamesi, Fesih İhbarı, Kira Artırımı, Kira Bedelinin Tespiti, Emlakçı ve Komisyoncu, Kat Mülkiyeti...

natpark Site Üyesi

Merhaba,

58 haneli sitede oturuyoruz site yönetici seçimi var. Burada merak ettiğim bir kaç hususu sizlere danışmak istiyorum.

1 - Kat maliki katılmayacağı toplantıda oy kullanması için herhangi birine vekalet verebilirmi ? Yani site sakini veya yakın akrabası olmayan birine oy kullandırabilirmi ?

2 - 1 kişi en fazla kaç vekalet alabilir ?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

natpark yazdı:
Merhaba,

58 haneli sitede oturuyoruz site yönetici seçimi var. Burada merak ettiğim bir kaç hususu sizlere danışmak istiyorum.

1 - Kat maliki katılmayacağı toplantıda oy kullanması için herhangi birine vekalet verebilirmi ? Yani site sakini veya yakın akrabası olmayan birine oy kullandırabilirmi ?

Sitede kat maliki olan kişi tanısın tanımasın akrabası olsun olmasın her hangi bir kişiye vekalet vererek oy hakkını bu kişi tarafı ile kullana bilir.Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

634-KMK-MADDE 31
III - OYA KATILMA:
Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.

Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.

Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

(Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./16.mad.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

natpark Site Üyesi

teoman yazdı:
natpark yazdı:
Merhaba,

Sitede kat maliki olan kişi tanısın tanımasın akrabası olsun olmasın her hangi bir kişiye vekalet vererek oy hakkını bu kişi tarafı ile kullana bilir.Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

634-KMK-MADDE 31
III - OYA KATILMA:
Her kat maliki, arsa payı oranına bakılmaksızın, bir tek oy hakkına sahiptir.

Anagayrimenkulde birden ziyade bağımsız bölümü olan kat maliki, her bağımsız bölüm için ayrı bir oy hakkına sahiptir; bununla beraber onun malik olduğu bağımsız bölümlerin sayısı ne olursa olsun, sahip olacağı oy sayısı bütün oyların üçte birinden fazla olamaz, oy hesabı yapılırken kesirler gözönüne alınmaz.

Bir bağımsız bölümün birden ziyade maliki varsa, kat malikleri kurulunda bunları içlerinden vekalet verecekleri birisi temsil eder. Kat maliklerinden biri ehliyetsiz ise onu kanuni mümessili temsil eder.

Alınacak karar doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz.

(Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./16.mad.) Kat maliklerinden biri, oyunu yetkili vekil eliyle kullanabilir. Bir kişi, oy sayısının yüzde beşinden fazlasını kullanmak üzere vekil tayin edilemez. Ancak, kırk ve daha az sayıdaki kat mülkiyetine tâbi taşınmazlarda bir kişi, en fazla iki kişiye vekâlet edebilir.

Teoman hocam çok tşk ederim. Peki vekalet illa ıslak imzalımı olması gerekir mail ya da whatsapp üzerinden vekaleti alıp çıktısını versek kabul olurmu ?

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Kabul olur da en sağlam yol posta ile gönderse bir günde eline geçer dağa sağlıklı olur diye düşünüyorum.

VEKALETNAME

................. Sitesi Kat Malikleri Kurulu Divan Başkanlığına

Sitemizin ...................tarihinde yapılacak olan kat malikleri kurulu toplantısında beni temsile (Kat Malikimiz / Birinci derece akrabam) ............... .............. ............... ...... ............... ............ vekil olarak tayin ettim.

................. nolu kat maliki

Adı Soyadı:

İmza

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

natpark Site Üyesi

teoman yazdı:
Kabul olur da en sağlam yol posta ile gönderse bir günde eline geçer dağa sağlıklı olur diye düşünüyorum.

VEKALETNAME

................. Sitesi Kat Malikleri Kurulu Divan Başkanlığına

Sitemizin ...................tarihinde yapılacak olan kat malikleri kurulu toplantısında beni temsile (Kat Malikimiz / Birinci derece akrabam) ............... .............. ............... ...... ............... ............ vekil olarak tayin ettim.

................. nolu kat maliki

Adı Soyadı:

İmza

Teoman hocam Allah razı olsun son bir sorum var sizide çok meşgul ettim kusura bakmayın. Şimdi bizim site 58 haneli dolayısıyla 1 kişi % 5 i geçmeyecek şekilde vekalet alabiliyor buda 2.9 eder sanırım bunu 3 kişi olarak hesaplayacağız doğrumudur ? Ayrıca 1 kat malikinin kendi kullanacağı oy var ayrıca 3 kişiden vekalet alabilir değilmi kendi oyuyla toplam 4 oy kullanacak. Yoksa % 5 içinde kendi oyuda varmıdır ? yani 2 kişidenmi vekalet alabilir en fazla ?

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Kira Hukuku