Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ticaret Hukuku ÖZEL KRİMİNAL İNCELEME MERKEZLERİNE GÜVENİLİR MI?

ÖZEL KRİMİNAL İNCELEME MERKEZLERİNE GÜVENİLİR MI?

Ticari İşletme, Tacir, Anonim ve Limited Şirketler, Sigortacılık, Deniz Ticareti, Taşıma, Çek, Bono, Kıymetli Evrak, Kambiyo Senetleri, Kooperatifler, Kollektif ve Komandit Şirketler...

puydome Site Üyesi

Mesajlar: 17


Bu konu hakkinda baska arkadaslarimizin fikirlerini de almak isterim
::10 ::10 ::10MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

Mesajlar: 60
Konum: Türkiye


MERHABA,

Sn. @Puydome,

Sn. Admin Bey'i isabetli içtihat paylaşımlarından ötürü buradan bir kez daha tebrik ederim, zira çok faydalı bilgiler yer almaktadır. Ancak, sohbet penceresinden konuya dair görüşlerimi aktarmamı istediğinizden aşağıda açıklama yapma gerekliliği hasıl olmuştur.

Adli ve idari soruşturmalar sırasında elde edilen maddi delillerin, bilimsel usullerle incelenmesi ve değerlendirilmesi suretiyle, suç ve suçlunun tespit ve ispatında teknik hizmet yürütülmesine kriminal; çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşünü sözlü veya yazılı olarak vermesi için başvurulan gerçek veya özel hukuk tüzel kişisine ise bilirkişi denmektedir.

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca adli, idari ve askeri yargı alanında yürütülen her türlü faaliyette, görevlerini dürüstlük kuralları çerçevesinde bağımsız, tarafsız ve objektif olarak yerine getirmeleri bir zorunluluktur. Raporlarında çözümü uzmanlığı, özel veya teknik bilgiyi gerektiren hususlar dışında açıklama yapamaz; hukuki nitelendirme ve değerlendirmelerde bulunamazlar. Öte yandan, mesleki tecrübe, katıldığı meslek içi eğitimler veya uzmanlığı gösteren belgeler dikkate alarak en liyakatli olanlar bilirkişiliğe kabul edilir. Bilirkişilik görevi ve bu görevin gerektirdiği etik ilkelerle bağdaşmayan, güven duygusunu sarsıcı tutum ve davranışlarda bulunulması halinde bilirkişilik faaliyetinde bulunamazlar. Ve bilirkişiler, görevleriyle ilgili tutum ve davranışlarının veya hazırladıkları raporların ilgili mevzuata uygunluğu bakımından bölge kurulları tarafından denetlenmektedirler.

Sn. Admin Bey'in içtihatlarında yapılan paylaşımlardan anlaşılacağı üzere 2659 sayılı Adli Tıp Kurumu Kanunu'nun 15. maddesi uyarınca adli tıp kurumu ihtisas dairelerden birinin verdiği raporlar ile diğer bilirkişi raporları arasında çelişki bulunması halinde mahkeme veya cumhuriyet savcılıklarınca gerekçesi belirtilmek suretiyle talep edilmesi üzerine raporlar, ilgili ihtisas dairesinin en az yedi uzmanının katılımı ile oluşan genişletilmiş uzmanlar heyetince incelenir ve kesin olarak karara bağlanır. Kararlar katılanların oy çokluğuyla alınır, eşitlik halinde başkanın bulunduğu taraf oy çokluğunu sağlamış olur.

Netice olarak; her insan aynı anlayış, bilgi ve düşünme yapısına sahip değildir. Bizim aklımıza gelmeyen, bir başkasının aklına gelebilir. Biri bizden daha iyi düşünüp karanlık bir noktada bize ışık tutabilir. Bu bakımdan önemli işlerimizde güvenli, geniş düşünce sahibi kimselere danışmaktan, onların bilgi ve tecrübesine başvurmaktan kaçınmamalıyız.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, yer verilen bilgiler reklam veya hukuki yardım niteliği taşımamaktadır.

puydome Site Üyesi

Mesajlar: 17


Mustafa Hocam,

Konuyla ilgili olarak resmen son noktayi koymus bulunmaktasiniz. Gercekten cok aydinlatici bir yazi olmus, ve adeta yuz yuze sizi dinlemis gibi oldum.
Kisacasi ozel kiriminal uzamanlarina guvenlebilir ve verdikleri raporlar gercek riyakat sahibi, verdikleri raporlarla gundeme geldikleri icin illegallik olamaz.Önceki


  • POPULER KONULAR

Dön Ticaret Hukuku