Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Aynı olay farklı iki dava

Aynı olay farklı iki dava

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Mesaj 14 Eyl 2018 12:43
salsa22 Site Üyesi

Bi arkadaşım şu motoru çalmış bana borcu vardı beni aradı gel benim şu motorları var onları satıp sana borcunu vereyim ben de tamam dedim bindim dükkana gidince yakaladılar . 3 şu motoruna ayrı bi dava 1 şu motoruna ayrı bi dava açmışlar 3 şu motorlu olan davadan beraat ettim oteki arkadas da sartli tahliye oldu şimdi 1 şu motoru olan dava var ben bu tahliye olan arkadaşa yazdım görüşmek istemiyorum diye oda bana bi dava daha var alirken beraber oldugumuzu soylerim dedi zaten diğer davada 3 kere ifade alındı değiştirirse nasıl bi tepki verir hakim cezası varmıdır

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Site Üyesi

MERHABA,

Aynı olay nedeniyle kamu davası açılması halinde 5237/m.43 'ün uygulanması gerekebileceği nazara alınarak öncelikle birleştirme olanağı varsa dava dosyalarının birleştirilerek yapılacak yargılama sonucunda sanığın ya da sanıkların hukuki durumunun tespit edilir. Zira, hukuki durumunun tespit edilmesi ile gerçeğin şüpheye yer vermeyecek şekilde açığa çıkartılması zincirleme suç hükümlerinin uygulama yerinin tespiti ile varsa mükerrer cezalandırılmanın önüne geçilmesi cezada ölçülülük ilkesinin bir gereğidir. Veyahut somut olay ve koşullara göre 5271/m.223 uyarınca, mükerreren açılması halinde davanın reddine karar verilir. Kısacası, zincirleme suç oluşturan aynı nitelikteki iki suç nedeniyle iki ayrı dava açılması üzerine, ayrı ayrı mahkûmiyet hükmü kurulması kanuna aykırı diyebiliriz.

Netice olarak; birebir profesyonel yardım almanız önerilir. Dosyanın içeriğine vakıf olmadan somut olay üzerinden fikir yürütmek ve özellikle ceza hukuku söz olduğunda kanun işlerinde ve hukuki meselelerde mütalaa vermek hiç de sağlıklı değildir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır. Konu anlatımların(ız)a dayalı paylaşımlar, kuşkusuz ki somut olayın koşullarına göre değişebilir. Daha fazla ayrıntının gerekli olduğu hallerde, tarafımdan cevap verilemeyebilir.

salsa22 Site Üyesi

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkürler . Mustafa bey, alırken benim yanimda idi derse hâkim önceki ifadelere bakarak ne alaka burda böyle demissin şimdi böyle diyosun dermi ? Bide aynı suç olduğundan dolayı ilk celsede bitirirler mi ilk mahkeme 4 celse sürdü de ?

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku