Senet Nedir?

Hukuki makale, deneme, tez, ödev ve her türlü hukuki çalışmalar için paylaşım platformu...
Cevapla
Kullanıcı avatarı
aylingostericiler
Site Üyesi
Mesajlar: 8
Kayıt: 24 Eyl 2018 11:57
Meslek: Avukat
Konum: Bursa
İletişim:

Senet Nedir?

Mesaj gönderen aylingostericiler »

Senet, borç gösteren belgelerden biridir. Senet üzerinde yazan miktardaki paranın yine yazan tarihte ödeneceği anlamına gelir ve ispat belgesidir. En eski hukuki belgelerden biri olan senedin kökleri Roma Hukuku’na kadar dayanmaktadır.

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?
Senetlerin ödeme vakti geçtiği halde hala ödenmiyorsa bu durumda yapılacak şey banka aracılığı ile protesto çekmektir. Bankalarda sorun yaşamamak için borç sahibi borcunu ödeyebilir. Çünkü bankalardan kredi çekmek konusunda riske girmek ve kredi notunun düşmek istemeyecektir. Senet üzerinde yazan tarih geldiğinde borcun kesinlikle acilen ödenmesi gerekir. Şayet protesto çekildiğinde istenen sonuç alınmaz ise ikinci aşama avukata başvurmaktır. Avukatlar sizin hukuki rotanızı belirleyen temsilcilerinizdir. Avukat icra kanalı ile borcu tahsil etmek için icra müdürlüğüne yasal takip açacaktır. Borçlu olan kişi hala senedi ödemiyor ise hacze kabil gayrimenkul ya da taşıtı varsa bunlar üzerinde ihtiyati tedbir uygulaması talebinde bulunacaktır. Senetlerin ödenmemesi durumunda yapılacak şey tipik icra takibidir.

Senedin Ödenmeme Cezası
Senet, an itibari ile ödenemeyecek borçların ileri ve belirli tarihlerde taksit ile ödeneceğine dair verilen söz niteliğindedir. Doğal olarak ticari hayattaki önemi de bir o kadar yüksektir. Yalnızca ticarette değil bireylerin gündelik borçlarında da kullanılan bir belgedir. Maalesef senetlerin bu denli yaygın kullanımı riskleri de beraberinde getirmektedir. Senet ödenmediğinde ise hukuki uyuşmazlıklara dahil olmaktadır. Ödenmeyen bir senet ticari ve bireysel hayatın aksamasına ve zarara neden olur.
Fakat senedin ödenmemesi durumunda ön görülen cezai bir yaptırım bulunmuyor. Senedin ödenmemesi durumunda hapis cezası ya da fazladan para cezası saptanmamıştır. İcra takibi ile devlet kanalları kullanılarak cebri vasıtalar kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra İcra ve İflas Hukuku’nda hapis cezası gereken durumlar, taahhüdü ihlal ve yediemini suiistimal etmek gibi suçlar burada da geçerlidir.

Kimi zaman senetlerin ödenmemesi acil ve hayati önem taşımaktadır. Bu sebeple Avukatlara başvurmanız gerekmektedir. Avukatlar hızlı ve etkin bir çözüm yolu ile senetlerin ödenmesini sağlayacaklardır. İcra ve İflas Hukuku’nda uzman olan avukatlar daha önceki tecrübelerinden dolayı yapılması gereken işlemleri bilmektedirler. Avukatların yardımını almak ve tüm işlemleri onlara bırakmak size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu makalehttps://bursaishukukuavukati.com/senet-nedir/ bu sayfada yayınlanmıştır.


Resim

Cevapla