Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Korona virüsü nedeniyle infaz affı mı geliyor?

Yazılı ve görsel basında yer alan, hukukla veya yargı kararlarıyla ilgili haberlerin paylaşıldığı platform
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Mesajlar: 1540
Kayıt: 23 Eki 2019 16:10
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Korona virüsü nedeniyle infaz affı mı geliyor?

Mesaj gönderen Birbilen »

Corona virüs sonrası mahkumlara af talebi arttı.

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden düzenleme henüz meclise gelmedi. On binlerce mahkum ve mahkum yakını , infaz düzenlemesinin biran önce meclise gelmesini istiyor.

ADALET BAKANI CEZAEVLERDEKİ ÖNLEMLERİ AÇIKLADI

Önceki gün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül , cezaevlerinde alınan önlemler ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir. İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.

Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda koronavirüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır. Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.

Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir. Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir.”

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE SON DURUM: NUMAN KURTULMUŞ AÇIKLADI

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi hala Adalet Bakanlığı’nda. Tgrt Haber ‘e konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, infaz düzenlemesi ile ilgili çalışmaların Adalet Bakanlığı tarafından sürdürüldüğünü , son aşamalara gelindiğini söyledi.

KORONA VİRÜSÜ SONRASI MAHKUM YAKINLARININ TALEPLERİ

İran ‘da 70 bin mahkumun korona virüsü sonrası tahliye edilmesi ile birlikte Türkiye ‘de de mahkumlar için bir düzenleme yapılması talepleri gündeme geldi. Mahkum ile mahkum yakınları infaz düzenlemesinin biran önce gelmesini istiyor.


Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj