Vekalet çıkaramama sorunu

Hukuk Mahkemeleri Yargılama Usulü, Duruşma, İspat ve Deliller, İhtiyati Tedbir, Delil Tespiti, Gider Avansı, Yargılama Giderleri, Adli Yardım, Vekalet Ücreti, Temyiz, İstinaf, Tahkim, Avukat Hakları, Avukat Disiplin İşlemleri, Barolar...
Cevapla
stajyer5
Site Üyesi
Mesajlar: 5
Kayıt: 17 Şub 2019 15:58

Vekalet çıkaramama sorunu

Mesaj gönderen stajyer5 » 12 Mar 2019 10:52

Merhaba, Suriye uyruklu kişi hakkında sınır dışı kararı çıkarılıyor ve bu süre içinde her nasıl olmuşsa kimliği kayboluyor. Bu nedenle de vekalet çıkaramıyoruz ne yazık ki... Yakalanırım diye konsolosluğa gidip geçici kimlik benzeri bir belge almaya da korkuyor. Şimdi bu kişi, "" av. xyz'nin hakkımda yapmış ve yapacak olduğu bütün işlemlere rızam bulunmaktadır." şeklinde bir dilekçe yazsa, bunu noterden çevirip dosyaya sunmak istesek kimlik ibrazı istenir mi ya da durumu açıklayıp kabul ettirme ihtimalimiz olur mu? Neler yapılabilir bu konuda acaba?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Mesajlar: 1441
Kayıt: 07 Eki 2016 15:19
Konum: Virankaya

Re: Vekalet çıkaramama sorunu

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 13 Mar 2019 11:49

6100 - HMK

Vekâletnamenin ibrazı

MADDE 76

(1) Avukat, açtığı veya takip ettiği dava ve işlerde, noter tarafından onaylanan ya da düzenlenen vekâletname aslını veya avukat tarafından onaylanmış aslına uygun örneğini, dava yahut takip dosyasına konulmak üzere ibraz etmek zorundadır.

(2) Kamu kurum ve kuruluşlarının avukatlarına, yetkili amirleri tarafından usulüne uygun olarak düzenlenip verilmiş olan temsil belgeleri de geçerli olup, ayrıca noterce onaylanmasına gerek yoktur.
Kanun hükmü açık. Müvekkili notere götürmekten başka şansınız yok. Kimlik ibraz edilmeden ve bizzat müracaat edilmeden noterin işlem yapacağını sanmıyorum.
Resim

Cevapla