Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Yargılama Usulü ve Avukatlık Hukuku Vekalet çıkaramama sorunu

Vekalet çıkaramama sorunu

Hukuk Mahkemeleri Yargılama Usulü, Duruşma, İspat ve Deliller, İhtiyati Tedbir, Delil Tespiti, Gider Avansı, Yargılama Giderleri, Adli Yardım, Vekalet Ücreti, Temyiz, İstinaf, Tahkim, Avukat Hakları, Avukat Disiplin İşlemleri, Barolar...

Mesaj 12 Mar 2019 10:52
stajyer5 Site Üyesi

Mesajlar: 5


Merhaba, Suriye uyruklu kişi hakkında sınır dışı kararı çıkarılıyor ve bu süre içinde her nasıl olmuşsa kimliği kayboluyor. Bu nedenle de vekalet çıkaramıyoruz ne yazık ki... Yakalanırım diye konsolosluğa gidip geçici kimlik benzeri bir belge almaya da korkuyor. Şimdi bu kişi, "" av. xyz'nin hakkımda yapmış ve yapacak olduğu bütün işlemlere rızam bulunmaktadır." şeklinde bir dilekçe yazsa, bunu noterden çevirip dosyaya sunmak istesek kimlik ibrazı istenir mi ya da durumu açıklayıp kabul ettirme ihtimalimiz olur mu? Neler yapılabilir bu konuda acaba?IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

Mesajlar: 1119
Konum: Eskişehir


6100 - HMK

Vekâletnamenin ibrazı

MADDE 76

(1) Avukat, açtığı veya takip ettiği dava ve işlerde, noter tarafından onaylanan ya da düzenlenen vekâletname aslını veya avukat tarafından onaylanmış aslına uygun örneğini, dava yahut takip dosyasına konulmak üzere ibraz etmek zorundadır.

(2) Kamu kurum ve kuruluşlarının avukatlarına, yetkili amirleri tarafından usulüne uygun olarak düzenlenip verilmiş olan temsil belgeleri de geçerli olup, ayrıca noterce onaylanmasına gerek yoktur.


Kanun hükmü açık. Müvekkili notere götürmekten başka şansınız yok. Kimlik ibraz edilmeden ve bizzat müracaat edilmeden noterin işlem yapacağını sanmıyorum.
Resim


Dön Yargılama Usulü ve Avukatlık Hukuku