Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Uzmanlara, ek ders ve sınav ücreti ödenemeyeceği...

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Uzmanlara, ek ders ve sınav ücreti ödenemeyeceği...

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22113
Kararın Tarihi : 15.12.1989

KONU : 2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununa göre ek ders okutacak unvanlar arasında sayılmayan uzmanlara, ek ders ve sınav ücreti ödenemeyeceği.

870 sayılı İlâmın 1'inci maddesiyle öğretim üyeleri, öğretim görevlileri ve okutmanlar sınıfına girmeyip ayrı bir sınıfı oluşturan ve 2914 sayılı Kanunun 11'inci maddesinde görev unvanları yazılı öğretim elemanları arasında yer almayan uzmana ek ders ve sınav ücreti ödenmesinin mümkün olmadığı gerekçesiyle .......... liraya tazmin hükmolunmuştur.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun değişik 3'üncü maddesinde, öğretim elemanları, yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcılarıdır diye tanımlanmış, öğretim üyeleri (Profesör, doçent, yardımcı doçent), öğretim görevlisi ve okutmanların; ders vermek, dersleri okutmak ve uygulama yaptırmakla yükümlü öğretim elemanları olduğu ifade olunmuştur.

Aynı maddenin (B) bendinde, "öğretim yardımcıları; yükseköğretim kurumlarında, belirli süreler için görevlendirilen, araştırma görevlileri, uzmanlar, çeviriciler ve eğitim-öğretim planlamacılardır." hükmü öngörülmüş, değişik 33'üncü maddesinde ise "Uzmanlar, öğretimle doğrudan doğruya veya dolaylı olarak ilgili olan, özel bilgi ve uzmanlığa ihtiyaç gösteren bir işle laboratuarda, kitaplıklarda, atölyelerde ve diğer uygulama alanlarında görevlendirilen öğretim yardımcılarıdır" denilmek suretiyle öğretim yardımcısı olan uzmanların görev alanları tek tek sayılmış, ancak ders vermek ve ders okutmak uzmanların görevleri arasında yer almamıştır.

Yine 2914 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununun ek ders ücreti başlıklı11'inci maddesinde ek ders okutacak öğretim elemanlarının unvanları profesör, doçent, yardımcı doçent, öğretim görevlisi ve okutman olarak belirlenmiş bulunmaktadır.

Sonuç olarak yukarıdaki hükümler karşısında, ders vermek ve ders okutmak görevi bulunmayan uzmanların ek ders okutmaları mümkün bulunmadığından konuya ilişkin dilekçi iddialarının reddi ile İlâmın 1'inci maddesiyle verilen ........ liraya ilişkin mevzuata uygun tazmin hükmünün tasdikine, karar verildi...