Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Polis Akademisi Başkanlığında öğrencilere ders veren...

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Polis Akademisi Başkanlığında öğrencilere ders veren...

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22286
Kararın Tarihi : 13.03.1990

KONU : Polis Akademisi Başkanlığında öğrencilere ders veren, ders görevlilerine, 1985 Yılı Bütçe Kanununun ek ders ücretlerine ilişkin 33'üncü maddesinin (a) fıkrasının 3/b bendine göre ek ders ücreti ödenmesi gerekirken, Yüksek öğretim Personel Kanununa tabi yüksek öğretim kurumlarında görevli öğretim elemanları gibi ek ders ücreti ödenemeyeceği.

Polis Akademisi Başkanlığında öğrencilere ders veren ve 2914 sayılı Yüksek öğretim Personel Kanununa tabi olmayan ders görevlilerine (Kurum öğretmenleri ve elemanlarına) 1985 Mali Yılı Bütçe Kanununun Ek ders ücretlerine ilişkin 33'üncü maddesinin a)/3/(b) fıkrasına göre gündüz 290 gece 330,-lira ek ders ücreti ödenmesi gerekirken, adı geçenlere Yüksek öğretim Personel Kanununa tabi yüksek öğretim kurumlarında görevli öğretim elemanları gibi ek ders ücreti ödenmesi sebebiyle toplam.........liraya tazmin hükmolunmuştur.

1985 Mali Yılı Bütçe Kanunun 33'üncü maddesinin (a) fıkrasının 3'üncü bendinde; "Kurumların elemanlarının yetiştirilmesiyle ilgili eğitim merkezi, mesleki okul ile kurs, seminer ve hizmet içi eğitim faaliyetlerinde ücretle ders vermekle görevlendirilen;

(a) Yüksek öğretim kurumlarında görevli öğretim elemanlarına; (Personel Kanunlarına göre)

(b) öğretmenlere ve diğer memurlara; gündüz 290-gece 330,-lira ders ücreti ödeneceği belirtilmiştir.

2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununun kapsam başlıklı2'nci maddesinin 2'nci paragrafında ise, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı yüksek öğretim kurumlarıyla ilgili hususların ayrı kanunlarla düzenleneceği hükme bağlanmak suretiyle, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı yüksek öğretim kurumları, 2547 sayılı Kanunun kapsamı dışında bırakılmıştır. Nitekim 3087 sayılı Polis Yüksek öğretim Kanunu 6 Aralık 1984 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanmış bulunmaktadır.

öte yandan Polis Enstitüsü yükseköğrenim kısmı3201 sayılı Emniyet Teşkilatı Kanunu ve Yükseköğrenim Kısmı Yönetmeliği hükümleri uyarınca, dilekçinin de ifade ettiği gibi Emniyet Teşkilatına bağlı bir yükseköğrenim kurumu olmakla beraber, 2547 sayılı yasa kapsamında bulunmadığından, Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile hizmet içi eğitimlerde maaş karşılığı ve ücretle okutulacak ders saatlerinin sayısı, ders görevi alacakların nitelikleri ve diğer hususların tespitine ilişkin esasları tespit eden 7/13462 sayılı kararname hükümleri uyarınca Polis Enstitüsü Yüksek öğrenim Kısmında ücretle ek ders görevi verilen öğretmen ve diğer Devlet memurlarına 1985 mali yılı Bütçe Kanununun 33'üncü maddesinin a fıkrasının 3/b bendine göre ek ders ücreti ödenmesi gerekmektedir.

Bu açıklamalar karşısında 850 sayılı ilâmın 3 üncü maddesiyle verilen toplam.........liraya ilişkin mevzuata uygun tazmin hükmünün tasdikine, karar verildi.