Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Lise müdürleri, 24 saat üzerinden ek ders ücreti ödenmesi

Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye

Lise müdürleri, 24 saat üzerinden ek ders ücreti ödenmesi

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : Temyiz Kurulu Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 22680
Kararın Tarihi : 11.02.1992

KONU : Lise müdürleri haftada azami 18 saat ücretli ek ders alabilecekken, 24 saat üzerinden ek ders ücreti ödenemeyeceği.

567 Sayılı ilâmın 2'nci maddesiyle, lise müdürlerine, zorunlu ders niteliğinde yönetim görevi karşılığı ve ders niteliğinde egzersiz görevi karşılığı olmak üzere haftada azami 18 saat ek ders ücreti ödenmesi gerekirken 24 saat üzerinden ek ders ücreti ödendiği için tazmin hükmolunmuştur.

86/10340 Sayılı Bakanlar Kurulu kararınkinde yayınlanan "Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı öğretmen ve Yöneticilerinin ücretli Ders Saatlerine Dair Esasların" 3/c maddesinde 12 saat "zorunlu ders niteliğinde yönetim karşılığı" ve 14/a maddesinde 6 saat "ders niteliğinde egzersiz görevi" karşılığı olmak üzere lise müdürlerinin haftada alabilecekleri azami ek ders sayısıtoplamı18 saat olarak öngörülmektedir.

Her ne kadar dilekçi, okullarda ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmalarını yürüten öğretmenlere bu görevlerine karşılık aylık ve ücretle okutulan ders saati sayısına bakılmaksızın okul müdürlüğünce düzenlenen ve İl Milli Eğitim Gençlik ve Spor Müdürlüklerince onaylanan program gereği fiilen yapacakları faaliyetlerden dolayı haftada 6 saat daha ek ders görevi ücreti ödenebileceğine ilişkin Esasların 26'ncımaddesinden söz ederek, beden eğitimi öğretmeni olan müdüre, okulda ders dışı yürüttüğü beden eğitimi ve spor çalışmalarından ötürü haftada 6 saat ek ders görevi ücretinin ödendiği belirtilmekte ise de; aynı Esasların 33'üncü maddesinin "Bu Esasların 3'üncü maddesinde sayılan görevlilere (3'üncü maddenin (c) fıkrasında müdür yardımcıları hariç) bu Esaslarla verilen ücretli" zorunlu ek ders "ders niteliğinde egzersiz" ve zorunlu ders niteliğinde yönetim görevi" dışında gerek Bakanlığa bağlı gerekse diğer Bakanlık ve kuruluşlara bağlı okul ve kurumlarda hiç bir şekilde ücretle ek ders görevi verilemez..." biçimindeki hükmü karşısında sözü edilen 3'üncü maddenin (c) fıkrasında yer alan müdürlere, gerek Bakanlığa bağlı gerekse diğer Bakanlık ve Kuruluşlara bağlı okul ve kurumlarda, zorunlu ek ders" ders niteliğinde egzersiz ve zorunlu ders niteliğinde yönetim görevi dışında hiç bir şekilde ücretle ek ders görevi verilemez.

Bu itibarla, 567 sayılı ilâmın 2'nci maddesiyle ............ liraya ilişkin olarak verilen tazmin hükmünün tasdikine, karar verildi.