Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Malatya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü 2004

Cevapla
Kullanıcı avatarı
inspector
Onaylı Üye
Mesajlar: 1895
Kayıt: 06 Mar 2012 08:40

Malatya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü 2004

Mesaj gönderen inspector »

Kararın Çeşidi : 6.Daire Kararı
Kararın Konusu: Personel Mevzuatı ile İlgili Kararlar
Kararın Numarası : 11396
Kararın Tarihi : 17.10.2006

Malatya Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü 2004

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esasların "Amaç" başlıklı 1’inci maddesinde; “Bu Esasların amacı; Bakanlığın öğretmen, yönetici, uzman ve usta öğreticileri ile diğer görevlilerin aylık ve ücretle okutacakları ve okutmuş sayılacakları haftalık ders saatlerinin sayısını, ders görevi alacakların niteliklerini ve diğer hususları düzenlemektir.” hükmü yer almaktadır. Bu hükümden; öğretmen, yönetici, uzman ve usta öğreticilerin ücretle okutacakları ve okutmuş sayılacakları ders saatleri için düzenleme yapılmak istendiği anlaşılması gerekeceğinden, ücretsiz (maaş karşılığı olan en az ders saati esasi hariç) ayrıca ders okutulamayacağı veya okutulmuş sayılamayacağı, sonucu çıkarılmalıdır. Aynı Esasların “Tanımlar” başlıklı 4’üncü maddesi (h) bendinde Ek Ders Görevi; “Aylık karşılığı ders görevi dışında ücretle okutulan dersleri, ……ifade eder.” şeklinde tanımlandığından, Esasların 8’inci maddesine göre “Yetiştirme, Okuma-Yazma ve Uyum Kursları" kapsamındaki faaliyetler karşılığı yapılan ek ders ödemeleri, bu maddenin sonunda “... ek ders görevi verilebilir” şeklinde bir ifade yer alıyor olsa da, bu Esasların lafzına da ruhuna da aykırılık teşkil etmeyecektir. Çünkü ek dersin tanımında; aylık karşılığı ders görevi dışında ücretle okutulan dersler, ibaresi yer almaktadır. Yani yönetici veya öğretmene ek ders görevi verildiğinde, bu Esaslar çerçevesinde öngörülen sınırlamalar dikkate alınarak ücret ödenmesi, mevzuata uygun olacaktır.

Esasların bütününü göz önünde bulundurarak, bölümlerin son cümlelerindeki ".... ek ders görevi verilebilir" ya da ".... ek ders ücreti ödenir" şeklindeki ifade farklılıklarından hareketle, ek ders görevlendirmeleri karşılığı ücret ödenmemesi gerektiği savunmakta, hukuki isabet bulunmamaktadır.

Açıklanan nedenlerle, tamgün tam yıl eğitim-öğretim yapılan okullarda, "Yetiştirme, Okuma-Yazma ve Uyum Kursları" sırasında yönetici sıfatı ile görevli olan okul müdürü ve yardımcılarına ek ders ücreti ödenmesinde, mevzuata aykırı bir husus bulunmadığına,


Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj