Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Malın tam alınıp eksik teslimi karşısında açılacak dava nedir.?

Malın tam alınıp eksik teslimi karşısında açılacak dava nedir.?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 28491ugura yazdı:
ugura yazdı:
Sevgili hukukcular bir turkcell bayiisinde calisan supheliye telefon ve tablet tarzinda mallar imza ile teslim.edilmis daha sonra yapilan sayimda mallarin eksik oldugu anlasilmistir supheli mali eksik teslim ettigini imza ile belirtmistir ayrica eksik olan malin zararinida karsilamistir burada kendisine ne tur bir dava acilabilir yada acilirmi değerli goruslerinizi bekliyorum


Bu konuda yine siz hukukculara sormak istediğim bir şey var,işyeri çalışanı bu malları teslim alıyor ancak yapılan sayımda mallar eksik çıkıyor,iş yeri sahibi zararının 20.000 tl civarı oldugunu söylüyor,peki çalışana dava açılsa,yani tck 155-2 den açılsa alacagı ceza tek seferdenmi olur yada bir kaç cihaz eksik diye her cihazdan ayrı ayrımı ceza alırYARGITAY 15. Ceza Dairesi
2017/14804 E.
2017/18040 K.

MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi
SUÇ : Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma
HÜKÜM : TCK’nın 155/2, 43/1,62/1, 52/2,53/1-2-3, maddeleri gereğince mahkumiyet


Hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçundan sanığın mahkûmiyetine ilişkin hüküm, sanık tarafından temyiz edilmekle dosya incelenerek gereği düşünüldü.

Sanığın katılana ait ...Ticaret Limited Şirketi'nde pazarlama ve satış elemanı olarak çalıştığı, göreve başladığı 27.07.2007 tarihi ile görevine son verildiği 03.10.2007 tarihleri arasında sahte sipariş formu belgeleri düzenleyerek katılan şirket tarafından düzenlenen irsaliyeli faturalardaki malların müşterilere teslimini yapmadığı ve bunları mal edindiği, bazı irsaliyeli faturalar ve bedellerine ilişkin sahte mailorder tahsilat formları düzenlediği, bu şekilde 27 adet irsaliyeli faturada kayıtlı 17.760 TL tutarındaki görevi dolayısıyla teslim ve tevdi edilmiş malı farklı zamanlarda uhdesine geçirdiği ve zincirleme şekilde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işlediği anlaşılmakla; sanık, katılan beyanları, bilirkişi raporu ve dosya kapsamından, sanığın atılı suçu işlediğinin sabit olduğu gerekçesine dayanan mahkemenin kabul ve uygulamasında bir isabetsizlik görülmemiştir.

Bozmaya uyularak yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın atılı suçu işlemediğine ilişkin temyiz itirazlarının reddiyle hükmün ONANMASINA, 12.07.2017 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.


İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

ugura Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 205


Konunun üzerinden biraz zaman geçti,kısaca özetleyeyim,Turkcell bayiide çalışan ve kendisine telefon,tablet teslim edilen bir eleman var,iş yerinde 2 kişi çalışıyorlar,2015 yılının nisan ayında tum telefon ve tabletler bayilik kapanacağı için geri toplanıyor,iş yeri patronu yaklaşık 1 ay sonra gelip cihazlarda 11000 tl lik bir eksiğinin oldugunu söylüyor,cihazlar kayıp diyor,ve bundan çalışanları sorumlu tutuyor,daha sonra diğer elemanı eleyip sorumluyu teke indiriyor,zararı ödemez ise kendisini şikayet edeceğini söylüyor,elemanda kamera kayıtlarına bakalım diyor,kabul görmüyor,4000 tl lik bir ödeme yapıyor,kalanıda senet yapılıyor,senetler henuz ödenmemiş,iş yerinin an itibariyle yapabileceği şikayet nedir ? Tck 155 2 için gerekli kanıt var mıdır yada sadece icra yolumu açıktır ?

ugura Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 205


155-2 maddesini gerektiren kanit burada mevcutmudur yada sadece icra yolumu aciktir

Güntülü Kullanıcı avatarı
Moderatör

Mesajlar: 2642


ugura yazdı:
155-2 maddesini gerektiren kanit burada mevcutmudur yada sadece icra yolumu aciktir


TCK m.155/2 kamu davasıdır şikayet halinde soruşturma yapılır, yalnız şikayetçi ile şüphelinin anlaşması olayı hukuki boyuta da taşıya bilir, şüpheli ile diğer çalışanın birlikte sorumlu oldukları bir nedenden dolayı diğer kişinin şikayet edilmemesi kamu davası içersin de dikkate alına bilir.
www.kararara.com

ugura Kıdemli (**) Üye

Mesajlar: 205


Sn Guntulu anlasmadan hukuki kastiniz icra mi ? Yoksa senet yapmakda bir nevi sucu kabullenme olarak gorulup dava acilabilir mi ? Yani herhangi bir kanita ihtiyac duyulmaz mi ?

ÖncekiSonraki

Dön Ceza Hukuku