Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
quadro58
Kıdemli ** Üye

Re: Denetimli serbestlik sonradan gelen ceza

Mesaj gönderen quadro58 »

Janskanskam yazdı:Cezaevinde girdi çıktı işlemi yapmak için dilekçemi vermek gerekiyor 10 gün oldu avukat girdi çıktı olur demişti olmadı bide aksine sevk oldu ben hiç bişey anlamadım
Yazmış olduğunuz mesajları inceledim bende girdi çıktı işlemi yapmak için maltepe açık ceza infaz kurumuna girdim geçici koğuşlara aldılar 1 gece kalıp ertesi günü çıktım geceden denetimli serbestlik kağıtları dagıtıyolar koğuşta

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Mesaj gönderen teoman »

Sorularınıza gerekli cevaplar verilmiştir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM
dnrl155
Yeni Üye

Mesaj gönderen dnrl155 »

merhabalar dana önce bi suctan 10 ay ceza aldım 10 gün ceza evinde kaldıktan sonra denetim serbestlik gördüm. İmzalarım bitti fakat koşullu salı verme tarihim bitmeden aracımda silah yakalattım. Sonrasında bu suc yüzünden bana tekrar 10 ay hapis cezası geldi yatarını infaz kalemine sordugumda 6 ay dedi bu dogrumudur sizce ? yada yatarım ne kadardır
mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen mektepli1967 »

hukukcu23 yazdı:
altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Merhaba,
Öncelikle şunu belirteyim bizim gibi hukuki bilgilere ihtiyacı olanlara bilgi vererek çok büyük bir iyilik yapıyorsunuz.
Sayın Editörün cevabını okudum,buna benzer bir ceza aynı dosyada yargılandığımız suç ortağıma geldi.Sizin izah ettiğiniz gibi cezalar içtima edilip yeniden denetime çıkartmadılar.Olay şu şekildedir.
Suç ortağım 6.Yıl almış olduğu cezayı ceza infaz kurumunda geçirirken 2016 Yılında KHK çıkan infaz yasasından faydalanarak 1.Yıl ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra Denetimli serbestliğe çıktı.Denetiminin 11.Ayında (Denetimin bitmesine 13.Ay kala) Yargıtaydaki başka bir dosyası onadı.Onanan dosyadan 30.Ay ceza aldı 2016 Yılı öncesi olduğu için yatarı 15.Ay.
Sizin yukarıda verdiğiniz örneğe göre denetimden kalan 13.Ay ceza ile son gelen cezanın yatarı olan 15.Ay toplanıp (Cerai içtima yapılmalı) yeniden denetime çıkılması gerekiyor değil mi ?
13+15=28 Ay ceza yatarı çıkıyor denetime son 24 ayda çıkıldığına göre yani sizin söylemenize göre 4.Ay açık ceza infaz kurumunda kalıp yeniden denetime çıkması gerekmez mi ?
Ama maalesef bu şekilde olmadı bu düşünceyle savcılığa teslim oldu.Biz 4.Ay açıkta kalıp sonrasında denetime çıkacak diye düşünürken gelen müddetnamede tam tersi oldu.savcılığa itiraz edildiğinde verilen cevapta Denetimli serbestlikten hükümlünün bir defa 24.Ay faydalanabileceği.Bu 24.Ay'ın 11.Ay'ını kullandığını geri kalan 13.Ay'ınıda çıkınca devam edeceğini bu sebeple açık ceza infaz kurumunda hükümlünün 15.Ay kalacağını sonrasında tahliye olacağını ve 13.Ay denetime devam edeceğini gerekçe gösterdiler.
Kısacası sizin burada yaptığınız gibi hesap yaparak müddetname çıkmıyor.Denetimde iken yeni bir dosyan onandığında her dosyaya ayrı ayrı denetimli serbestlik uygulanmıyor.İki dosyaya tek uygulanıyor oda 24.Ay.Yani her dosyaya ayrı ayrı 24.Ay uygulanmıyor.
Yukarıdaki örnek verdiğim durum hakkında sizlerin görüşlerini merak ediyorum.Malum bu konu çok önemli.İllaki siz değerli Editörlerin ve site yöneticilerinin görüşleri çok önem arz ediyor.
mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen mektepli1967 »

mektepli1967 yazdı:
hukukcu23 yazdı:
altinkaya yazdı:29.01.2018 tarihinde 1 yıl hapis cezası aldım. Devam eden bir dosyam daha var farklı suçlar ve bu dosyanında duruşma günü 22.02.2018 büyük ihtimal burdanda 1 yıl ceza alıcam.İlk cezamın davetiyesi geldiği vakit teslim olmayı düşünüyorum.ve biran önce çıkıp denetime tabi olucam.Sormak istediğim ilk cezamdan girdi çıktı yaptıktan sonra ikinci dosyadan gelen bir yıl ceza olursa nasıl olucak durumum veya 14 ay ceza gelirse nasıl olucak durumum.Teşekkürler

Öncelikle geçmiş olsun.

Bir infazcı olarak size bilgi vermek istedim, bunu yaparken de örneklendirerek sizi aydınlatmak istedim.

Diyelim ki siz 1 yıl hapis cezasının infazına başladınız. 3 gün - 7 gün girdi çıktı yaptınız ve Denetime ayrıldınız. hapis cezanızın 1/2 indirimli olduğunu varsayarsak;

1 yıl hapis cezasının yatarı 365/2= 182 gün
182- 7 gün (cezaevi) = 175 gün ( Denetimde geçireceğiniz süre)

sonradan 1 yıl daha geldi diyelim ve oda 1/2 indirimli olsun >>> cezalar içtima edilir , yeniden müddetname hesaplanır. 182+182= 364 gün yatarınız bulunmaktadır.

cezaevinde kaldığınız 7 gün düşülür. 364-7= 357 gün (Denetimde geçirmeniz gereken süre)

Diyelim ki siz 2 aydır denetimdesiniz. Denetimde kaldığınız sürelerde cezanızdan düşülür. 357-60= 297 (Kalan denetim süreniz)

Eğer ki yeni gelen ceza da katalog suçlarından değil ise ve denetimi olumsuz etkileyecek bir suç değilse , müddetnameniz yeniden hesaplanır, cezaevinde ve denetimde kaldığınız süreler düşülür, Denetimde geçireceğiniz süre yeniden hesaplanır ve denetime kaldığınız yerden devam edilir.

Bunun hukuk usul yönüne gelince; ilk önce yeni gelen ceza ile içtima işlemleri yapılır ve müddetname tanzim edilir. İlgili İnfaz Hakimliğine bilgi verilerek EK KARAR alınır. eski kararın kaldırılması ve yeni denetime ayrılam kararının alınması sağlanır. Daha sora infaz dosyası denetimli serbestlik müdürlüğüne gönderilir. denetime kalınan yerden devam edilmesi sağlanır.

Tekrardan geçmiş olsun. İnfaz ile ilgili farklı sorular olursa mesaj atabilirsiniz. İyi günler
Merhaba,
Öncelikle şunu belirteyim bizim gibi hukuki bilgilere ihtiyacı olanlara bilgi vererek çok büyük bir iyilik yapıyorsunuz.
Sayın Editörün cevabını okudum,buna benzer bir ceza aynı dosyada yargılandığımız suç ortağıma geldi.Sizin izah ettiğiniz gibi cezalar içtima edilip yeniden denetime çıkartmadılar.Olay şu şekildedir.
Suç ortağım 6.Yıl almış olduğu cezayı ceza infaz kurumunda geçirirken 2016 Yılında KHK çıkan infaz yasasından faydalanarak 1.Yıl ceza infaz kurumunda kaldıktan sonra Denetimli serbestliğe çıktı.Denetiminin 11.Ayında (Denetimin bitmesine 13.Ay kala) Yargıtaydaki başka bir dosyası onadı.Onanan dosyadan 30.Ay ceza aldı 2016 Yılı öncesi olduğu için yatarı 15.Ay.
Sizin yukarıda verdiğiniz örneğe göre denetimden kalan 13.Ay ceza ile son gelen cezanın yatarı olan 15.Ay toplanıp (Cerai içtima yapılmalı) yeniden denetime çıkılması gerekiyor değil mi ?
13+15=28 Ay ceza yatarı çıkıyor denetime son 24 ayda çıkıldığına göre yani sizin söylemenize göre 4.Ay açık ceza infaz kurumunda kalıp yeniden denetime çıkması gerekmez mi ?
Ama maalesef bu şekilde olmadı bu düşünceyle savcılığa teslim oldu.Biz 4.Ay açıkta kalıp sonrasında denetime çıkacak diye düşünürken gelen müddetnamede tam tersi oldu.savcılığa itiraz edildiğinde verilen cevapta Denetimli serbestlikten hükümlünün bir defa 24.Ay faydalanabileceği.Bu 24.Ay'ın 11.Ay'ını kullandığını geri kalan 13.Ay'ınıda çıkınca devam edeceğini bu sebeple açık ceza infaz kurumunda hükümlünün 15.Ay kalacağını sonrasında tahliye olacağını ve 13.Ay denetime devam edeceğini gerekçe gösterdiler.
Kısacası sizin burada yaptığınız gibi hesap yaparak müddetname çıkmıyor.Denetimde iken yeni bir dosyan onandığında her dosyaya ayrı ayrı denetimli serbestlik uygulanmıyor.İki dosyaya tek uygulanıyor oda 24.Ay.Yani her dosyaya ayrı ayrı 24.Ay uygulanmıyor.
Yukarıdaki örnek verdiğim durum hakkında sizlerin görüşlerini merak ediyorum.Malum bu konu çok önemli.İllaki siz değerli Editörlerin ve site yöneticilerinin görüşleri çok önem arz ediyor.
[/

CEVAPLAYACAK KİMSE YOK GALİBA ???
Yelizzz
Yeni Üye

Mesaj gönderen Yelizzz »

Merhabalar,
Size denetimli devam ederken yeni gelen ceza ile ilgili sorum var. Yardımcı olmanızı rica ederim ve şimdiden teşekkür ederim...
Arkadaşıma Ocak 2019 da 9 ay ceza geldi. Yatarı 6 ay olarak hesaplandı. Birkaç gün girdi- çıktı yaparak denetimli serbestlikten yararlanmaya başladı. (Yani dosya 2016 sonrası muhtemelen, bu konuda net bilgim yok)
Yani, Temmuz 2019 da denetimlisi bitecekti. Fakat 2014 yılında açılan davanın kararının 2015 yılında verilerek 2 yıl kontrol altına alınması(başka bir suç işlememesi adına) sonrası ve Mart 2019 da tekrar gündeme gelmesi sonucu 1 yıl 8 ay ceza onandı. Yani denetimli serbestliğinin bitmesine 2 ay varken gelen 2. Suçtan cezaevine girdi ve denetimliden yararlanmak için dilekçe verdi.
Sorum şu: gelen 2. Cezanın suç tarihi 2012. Fakat yeniden gündeme gelmesi 2019 olduğu için hangi karardan faydalanır? 2 yıldan mı 1 yıldan mı? Yardımlarını bekliyorum. Ve şimdi denetimliden yararlanabilir mi?
Teşekkür ederim...
Volkan16
Site Üyesi

Mesaj gönderen Volkan16 »

Selam. Toplam 2 yıl 10 ay cezam ın toplam da 44 gününü kapalı ceza evinde geçirdim 1/2 yasasından denetimli serbeslik ile çıktım 6 ay 20 gün oldu kalan ise 12 ay 26 gün daha cezam var . Yeni gelen cezam ise 2× 5 ay artı 6 ay 7 gün yani 16 ay 7 gün daha cezam geldi aile içi şiddet son gelen bu cezam da ise 1 yıl denetimliden faydalanabiliyormuşum yatarım ne olur
İmparator
Yeni Üye

Mesaj gönderen İmparator »

Merhabalar öncelikle saygılarımı sunarım. Size bir sorum olucak benim bir cezam geldi 2016 yılından önce izmir açık cezaevine teslim oldum ve 1/2 yasasindan yararlanip 2 yıl denetimli serbestlikten yararlanıp denetime ayrıldım ( denetimli serbestlik tedbirin bitiş tarihi 28.04.2019 ) sonradan bir cezam onanıyor yargıtaydan ve tarafıma hiçbir tebligat ulaşmıyor (cezaevine giriş tarihim 28.04.2019) ( denetimli serbestlik tedbiri bitiş tarihi ile cezaevine giriş tarihim aynı gün ) ben bu tarihe kadar ( karakol imzaları - seminerler- vaka sorumlu görüşmeleri ) v.s tüm yükümlülüklerimi tüm şartlarını eksiksiz olarak tamamladım. İzmir 1.infaz hakimliği daha önce baska bir dosyada verdiği karara atıf yapmış o dosyayı gerekçe göstererek ( denetimli serbestlik tedbiri yoluyla infaz rejimine ilişkin kararının kaldırılması ) kararını vererek gerekçe olarak özetle tarafıma ulaşan evrakta şunları belirtmistir ; benzer yöndeki taleplerle ilgili hakimliğimizce daha önce red kararı verilmiş ise de izmir 2.agır ceza mahkemesinin 07/11/2016 tarih 2016/1727 D.iş sayılı kararı ile bir dosyamızda vermiş olduğu red kararının kaldırılması göz önüne alınarak ve infaz sisteminde yeni bir karışıķlığa yol açılmaması ve hukuksal birlik göz önüne alınarak bu nedenle talebin kabulune karar vermek anlaşılmıştır.) Ve sonradan gelen cezamda 2016 yılından önce 1/2 hepsi ve dolayısıyla sonradan gelen cezam ile şartlarını ve yükümlülüklerini eksiksiz olarak tamamladığim denetimdeki dosyamdaki cezamı birleştirip müddetnameme içtima yapmış mahkeme çok mağdur durumdayım içtima tarihim 13.05.2019 bütün işlem tarihleri ( 28.04.2019 tarihinden sonra yani denetimli serbestlik bitiş tarihinden sonra ) bir usulsüzlük var ve benim bu konuda yardıma ihtiyacım var lütfen yardımcı olun bu konu ile ilgili emsal karar varsa veya hangi kanun yollarına ne şekilde başvurabilirim kendimi nasıl ifade edebilirim lütfen yardım edin çok zor durumdayım.
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

İnfaz hakimliğinin kararına karşı istinaf yoluna gidebilirsin. İnfaz hâkiminin kararlarına karşı şikâyetçi veya ilgili Cumhuriyet savcısı tarafından, tebliğden itibaren bir hafta içinde Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu hükümlerine göre acele itiraz yoluna gidilebilir. İtiraz, infaz hakimliğinin kurulduğu yer ağır ceza mahkemesine, ağır ceza mahkemesinin birden fazla dairesinin bulunması halinde (2) numaralı daireye yapılır. İnfaz hâkimi aynı zamanda bu mahkemenin üyesi olduğu takdirde itirazla ilgili karara katılamaz.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
İmparator
Yeni Üye

Mesaj gönderen İmparator »

Ağır ceza mahkemesine infaz hakimliğine cumhuriyet başsavcılığına açıklamalı itiraz ettim olumlu bi cevap alamadım emsal karar bulunabilirmi bu tür dosyalarla ilgili yada kanun yararına bozma yoluna gitsem sonuç nasıl olur acaba