Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Yurtdışında olmanıza rağmen hakkınızda yurt dışı yasağı kararının verilmesi !!

Yurtdışında olmanıza rağmen hakkınızda yurt dışı yasağı kararının verilmesi !!

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Jack_sparrow Site Üyesi

Soruşturması devam eden bir suç şüphesinden dolayı istanbul 4. Sulh ceza hakimliği tarafından adli kontrol tedbiri kapsamında yurtdışına çıkma yasağı kararı veriliyor. Ancak hakkında karar verilen kişi öğrencilik dolayısıyla Kıbrısta ikamet etmektedir. Kararın verildiği tarihten bir kaç ay önce yurtdışına bu nedenden(eğitim) dolayı çıkmıştır. Yurtdışında (kıbrıs) olmanıza ragmen hakkınızda yurt dışı yasağı kararının verilmiş olması normal mi ? Bu hata neyden kaynaklanıyor olabilir ? Tedbir kararında söz konusu yükümlülüğe uyulmadığı takdirde tedbirin tutuklama tedbirine dönüşeceği yazılıyor. Bu karara itiraz edilmeli mi?

ugura Kıdemli (**) Üye

Burada bir yanlislik yok,karardan once ciktiginizi kendinizde belirtmissiniz,donuste bir sikinti olmaz dedigim gibi karardan once cikmissiniz

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

Karar tarihi itibariyle yurt dışında bulunulması halinde yükümlülüğü yerine getirmek zorunluluğu doğal olarak ortadan kalkmış olmaktadır. Buna karşın, (yurt dışından dönülerek) yurt içinde bulunulması halinde ise tekrardan mecburiyet altına girilmiş olunacaktır.

Netice olarak; 5271/m.105, 109, 110, 112 hükümleri ışığında 5271/m.111(f.2) hükmü uyarınca adli kontrol kararına itiraz etmeniz halinde hukuki yararın kalmadığı düşüncesi ile hukuki durumun lehinize olacak şekilde yeniden belirlenmesinde etkili olabilir.

Yine de; soruşturma dosyasındaki evraklar incelenmeden yurt dışına çıkamama kararının bilinçli bir adım mı yoksa sehven gerçekleşen bir hata mı olduğu hususları belirsizliğini korumaya devam edecektir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

Jack_sparrow Site Üyesi

Bu konuyu bir süredir araştırmama rağmen bu kadar aydınlatıcı ve detaylı cevap almamıştım. Çok çok teşekkür ederim sizlere. Emeklerinize sağlık..

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

2709/m.23 hükmünde; herkesin, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahip olduğuna ve vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyetinin, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlandırılabileceğine yer verilmiştir.

2709/m.42 de eğitim ve öğretim hürriyeti, anayasaya sadakat borcunu ortadan kaldırmaz hükmü yer almakta ise de kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz hükmüde yer almaktadır.

5271/m. 109(a.3) hükmünde de aynı keza; "yurt dışına çıkamamak" şeklinde bir düzenleme yer almaktadır.

Netice olarak; anılan düzenlemelerin sebebi ise şüpheli veya sanığın kaçma, delilleri karartma veya saklanma şüphesine karşı, önleme maksadıyla uygulanmakta olan bir yaptırım türüdür. Bir çok kez yurt dışına çıktığınızı, kaçma imkanlarınız bulunmasına rağmen bu yollara tevessül etmediğinizi ve Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletinin yurttaşı olarak yargıya saygı duyduğunuzu, adalete olan güvenini hiçbir koşulda yitirmeyeceğinizi, öğrencilik vd. sebep ve gerekçeleri ekleyerek karara süresi içinde itiraz edebilirsiniz.

Kaldı ki; siz hali hazırda yurt dışında ikamet etmektesiniz.
İtiraza yönelik talebinizin kabul görme olasılığı yüksektir.
İlaveten, (tanıdık vasıtası ile dâhi olsa) birebir profesyonel yardım almanız önerilir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku