Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Peş peşe 4 ayrı suç cezası

Peş peşe 4 ayrı suç cezası

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Hakansu Site Üyesi

Merhaba. Akşam vakitlerinde araba sürerken sinyal verdiğim halde arkadan bir araba vurdu. İki arabada da 3 kişi vardı.İndiğimizde sinyal neden vermedin dediler ve sinyal hala yanıyor diye gösterdim.

Haksızlıklarını anlayınca sinirlendiler ve 2 kişi darp etmeye başladı. Hiç bir şekilde karşılık vermedim ve kendimi savundum. Sonucunda hırsını alamayıp arabanın şoförü kalçamın hemen altından bıçakladı.(ameliyat olacağım.)

Daha sonra bıçağı görür görmez uzaklaşıp polisi ve ailemi aradım. O aralıkta bitmek bilmeyen anlamsız sinirleriyle üçü birlikte sürdüğüm arabayı sopalarla perte çıkardılar ve polisin geldiğini duyup kaçtılar. Polis yarım saate yakın takip sonucu köy yerinde jandarmayı yönlendirmiş ve sabah yakalanmış hepsi.

Şimdi şoför olan ve bıçaklayan tutuklandı, diğerleri denetimli serbest bırakırmış.

Bu kadar suçtan sonra ceza ve maddi yükümlülükler neler olacaktır merak ediyorum ve biz denetimli serbestliklere itiraz edeceğiz. Bunun sonucunu da merak ediyorum. Son olarak sarhoştuk, pişmanız demişler ve suçlarını kabul etmişler.(zaten kamera kayıtları var.) sarhoş olmanın cezayı azaltıcı etkisi olur mu?

Bilgilendirmeler için şimdiden teşekkürler.

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

5237/m.86 uyarınca somut olayda basit bir tıbbi müdahaleyle giderilebilecek ölçüde bir yaralanma söz konusu olmadığından (yani ameliyat olmayı gerektirdiğinden) takdiri indirim veya artırımlar hariç olmak üzere ilk etapta bir ile üç yıl arası hapis cezası verilir. Bıçakla yaralama söz konusu olduğundan, ikinci etapta ise ceza yarı oranında arttırılır.

5237/m.34 uyarınca iradi (yani zorunluk söz konusu olmaksızın, kendi isteğiyle, keyfi) olarak alınan alkol veya uyuşturucu madde etkisinde suç işleyen kişinin ceza sorumluluğu ortadan kalkmayıp, cezada indirim sebebi değildir.

5237/m.168 uyarınca etkin pişmanlık hükümleri kapsamına sadece hırsızlık, mala zarar verme, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, yağma, hileli iflas, taksirli iflas suçları gibi suçlar girmektedir. Bu suça ilişkin etkinlik pişmanlık hükümleri mevcut değildir.

5237/m.67 uyarınca failin geçmişi, sosyal ilişkileri, fiilden sonraki ve yargılama sürecindeki davranışları, cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri takdiri indirim sebebi söz konusu olabilir. Buna karşın, suçun işleniş biçimi dikkate alındığında indirim sebepleri çok az ve sınırlı olacaktır.

5237/m.151 uyarınca başkasının taşınır (araba, telefon vs.) veya taşınmaz (bina, arsa vs.) malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Bu suça ilişkin etkin pişmanlık (5237/m.168) hükümleri uygulanması mümkündür.

Netice olarak;
Bıçakla yaralama eylemine konu şahıs zaten tutuklanmıştır.
Verilen karar yerindedir.
Hukuk, kişisel kin ve intikam aracı ve fırsatı değildir.
Hukuk herkes için gereklidir.

İtiraz edilmesinin sonuç vereceğini hiç zannetmiyorum.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

Hakansu Site Üyesi

Teşekkür ediyorum cevap için. Aydınlatıcı oldu gerçekten.

hukuk tabiki intikam aracı değildir lakin vicdanın aksi yönde de olmalılıdır diye düşünüyorum. denetimli serbest olan kişi darp başlangıcını ve araca müdahaleyi ilk başlatan kişi.

İki ayrı suç varken bu kişinin de tutuklu yargılanmasını isterdim fakat anladığım kadarıyla darp ve mala zarar cezaları itibariyle tutuksuz yargılanmayı gerektiriyor. Bu üzücü.

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Hakansu yazdı:

hukuk tabiki intikam aracı değildir lakin vicdanın aksi yönde de olmalılıdır diye düşünüyorum. denetimli serbest olan kişi darp başlangıcını ve araca müdahaleyi ilk başlatan kişi.

İki ayrı suç varken bu kişinin de tutuklu yargılanmasını isterdim fakat anladığım kadarıyla darp ve mala zarar cezaları itibariyle tutuksuz yargılanmayı gerektiriyor. Bu üzücü.

Evet bu konuda yasalarımızın yetersiz oluşu adeta suç işlemeyi özendirici bir durumu ortaya koymaktadır.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

teoman yazdı:
Hakansu yazdı:

Evet bu konuda yasalarımızın yetersiz oluşu adeta suç işlemeyi özendirici bir durumu ortaya koymakta mağduru iyice mağdur duruma düşürmektedir. Şimdi bu kendini bilmezlerin alacağı cezalar bunları bundan sonraki yaşamlarında ıslah etmeyecek olup vermiş oldukları maddi zararı tahsil ede bilmek için uzun bir süreç başlayacak ve mağduru iyice mağdur duruma düşürecektir.

HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku