Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku 2. Kez madde kullanımından ceza almadan kurtulmak

2. Kez madde kullanımından ceza almadan kurtulmak

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Adanali01 Site Üyesi

Değerli Hukuk Büyüklerim,

öncelikle bu platform sayesinde Bilgi edinmemize yardımcı olduğunuz için kurucu ve üyelere teşekkür ederim

Ben Üniversite 2. Sınıf öğrencisiyken parkta kullanmak üzere uyuşturucu bulundurmak suçundan karakola götürüldüm ve ardından savcılık dava açılmasını erteledi ve bana 1. Yıl denetime uyma kararı tebliğ edildi. 1 Yıllık denetim sürecini başarılı bitirdim ve maalesef bu Hafta 5 yıllık süre dolmadan Antalya’da kaldığım lojmana jandarma baskın düzenleyerek madde kullanımına yarayan düzenek ve kaldığım odada yaklaşık 10g kenevir tohumu ele geçirildi. Jandarmaya benden önce çalışan Azeri bir elemana ait olduğunu bunları almak için geri gelebileceğini ve bu yüzden ne düzelmeği nede kenevir tohumunu ımha etmediğimi söyledim ve gerekirse teste tabi olmak istediğimi bildirdim. Idrar testinin pozitif çıkması dünyamı başımı yıktı ziraa ben şubatta atama bekleyen KPSS’den yüksek puan almış bir öğretmen adayıyım. Kanımda uyuşturucu madde bulunmasını şahsen 9 gün önce cenaze için gittiğim Adana’da yas evininde odada kullanılan esrarın taksirle kanıma bulaştığını düşünüyorum. Jandarma komutanı bu dellilerle hiçbir savcıyı aldatamazsın diyerek gözümü iyice korkuttu ve şüpheli sıfatıyla ifademi aldı.

Tam 4 gündür uyku uyuyamadım çünkü madde kullanımın cezasının 2 yıl olduğunu öğrendim şimdi siz değerli büyüklerimden öğrenmek istediğim şu; devlet memurluğuna engel olan 1 yıldan fazla ceza alma durumunu bir şekilde aşabilirimiyim, çıkacağım Hakim insiyatif kullanarak cezamı bir yıl veya daha az süreye düşürebilirmi? Yoksa öğretmenlik benim için artık bir Hayal mi ? Sizce bunun için bir avukat tutmamda yarar olacakmı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder esenlikler dilerim...

Adanali01 Site Üyesi

Hızlı ve detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim,

merak ettiğim bir husus daha var. Savcılık ikinci defada kullandığımı düşünerek kamu davası açarsa Mahkeme Heyeti hüküm açıklanmasını geri bırakabilirmi? Bu durumda ceza almayacağım için sicilimede işlemeyecek ?

Acaba uyuşturucu kullanım suçunda hagb karası verilebilirimi? Evlerde bunun şart ve koşulları nelerdir ?

rızasarı89 Site Üyesi

Sayın ... bu arkadaşımızın toplamda iki suçu var kamu davasının ertelenmesi süresi içinde tekrar aynı suçu işlediğine göre ikinci işlediği suçtan dolayı ilk işlediği suçundan yargılanacak.Hagb kararının faydası saymakla bitmez bence.Adam zaten 2 suç işledi ama tek suç olarak yargılanacak.Öteki suçtan yapılacak yargılama demişsiniz dikkatimi çeken nokta orası.Öteki suçundan ikinci bir yargılama olmayacak ki tek suç olarak yargılanacak ve daha önce sabıkası yoksa hagb verilmesi mümkündür.ikinci suçundan da tekrar denetime tabi tutulur.Eğer bu denetimi ihlal ederse 2 suçun cezası birleşiyor.Ben yaşadığım için aynı şeyleri biliyorum.Ve hagb kararı adli sicilde gözükmüyor.Arşivdede gözükmüyor.Ben aldım mesela hagb bende gözükmüyor.Siz Adli sicile işler demişsiniz.

Adanali01 Site Üyesi

Abi yüreğime su serptin, benim için öğretmenlik bir ideal ve bunu kaybedersem sanırım kendimide kaybederim. Mahkemeden Hagb çıkmasını nasıl isterim avukat içinde Üniversite bitişi için pek bir param yok asgari ücretle çalışıyorum atnmama 3-4ay kaldı sizce bir avukata aylık Bin tl versem davamı kabul edermi ? Allah ikinizdende razı olsun insanların sorunlarını dinleyip çözüm üreten, sunan bu platformu alkışlıyorum. İnşallah dediğiniz gibi olur ve hüküm almadan bu işten sıyrılırım. Bu arada işimi titiz yapmak için sigarayı bile bıraktım

rızasarı89 Site Üyesi

Kardeşim avukat tutup tutmamak sana kalmış.Verilecek cezaya mahkeme karar verecek.Ama bu illeti gerçekten ve tam anlamıyla bırak.Ve mahkemede düzgün giyin hakimin karşısında saygını bozma.Pişmanlığını göster ki hakim senin bir daha böyle şeyler yapmayacağına inansın.Düzgün bir kanaat oluşturursan zaten hakim cezayı kestikten sonra ilk olarak hagb yi kabul ediyormusun diye soracak.Çokta kafana takıp psikolojini bozma.Herşey olacağına varır.Bende yaşadım aynı şeyleri çevremde bir sürü insanda yaşadı.Bir daha bu illetin adını bile anma.İşine gücüne bak.

Sonraki

Dön Ceza Hukuku