Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku 2. Kez madde kullanımından ceza almadan kurtulmak

2. Kez madde kullanımından ceza almadan kurtulmak

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Adanali01 Site Üyesi

Değerli Hukuk Büyüklerim,

öncelikle bu platform sayesinde Bilgi edinmemize yardımcı olduğunuz için kurucu ve üyelere teşekkür ederim

Ben Üniversite 2. Sınıf öğrencisiyken parkta kullanmak üzere uyuşturucu bulundurmak suçundan karakola götürüldüm ve ardından savcılık dava açılmasını erteledi ve bana 1. Yıl denetime uyma kararı tebliğ edildi. 1 Yıllık denetim sürecini başarılı bitirdim ve maalesef bu Hafta 5 yıllık süre dolmadan Antalya’da kaldığım lojmana jandarma baskın düzenleyerek esrar kullanımına yarayan düzenek ve kaldığım odada yaklaşık 10g kenevir tohumu ele geçirildi. Jandarmaya benden önce çalışan Azeri bir elemana ait olduğunu bunları almak için geri gelebileceğini ve bu yüzden ne düzelmeği nede kenevir tohumunu ımha etmediğimi söyledim ve gerekirse teste tabi olmak istediğimi bildirdim. Idrar testinin pozitif çıkması dünyamı başımı yıktı ziraa ben şubatta atama bekleyen KPSS’den yüksek puan almış bir öğretmen adayıyım. Kanımda uyuşturucu madde bulunmasını şahsen 9 gün önce cenaze için gittiğim Adana’da yas evininde odada kullanılan esrarın taksirle kanıma bulaştığını düşünüyorum. Jandarma komutanı bu dellilerle hiçbir savcıyı aldatamazsın diyerek gözümü iyice korkuttu ve şüpheli sıfatıyla ifademi aldı.

Tam 4 gündür uyku uyuyamadım çünkü esrar kullanımın cezasının 2 yıl olduğunu öğrendim şimdi siz değerli büyüklerimden öğrenmek istediğim şu; devlet memurluğuna engel olan 1 yıldan fazla ceza alma durumunu bir şekilde aşabilirimiyim, çıkacağım Hakim insiyatif kullanarak cezamı bir yıl veya daha az süreye düşürebilirmi? Yoksa öğretmenlik benim için artık bir Hayal mi ? Sizce bunun için bir avukat tutmamda yarar olacakmı?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder esenlikler dilerim...

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

Marijuana (Esrar) tütünü, normal tütün (sigara) dumanı ile benzer özelliklere sahiptir, çünkü ikisi de organik madde yanmasıdır. Başkalarının tütün veya esrar dumanına sadece 30 dakika maruz kalmak, uzun süreli içicilikte ortaya çıkanlarla aynı fiziksel etkileri ortaya çıkarmaktadır. Maruz kalma süresinin artması, dumanını emerek çekmek ile eşdeğerdir.

Lakin; aleyhinize olan deliller dikkate alındığında ilk olarak bu delilleri çürütmek gereklidir. Odanızda esrar çıkması bunu ziyadesiyle güçleştirir. Bu durum şayet yaşanmamış olsa idi belki; 9 gün önce cenaze için gittiğiniz Adana'da ki yas evinde esrar kullandıklarına şahit olduğunuz kişiler vasıtasıyla elde edilecek bir dizi tanık ve deliller ile yukarıda anılan tıbbi dayanaklar bir bütün olarak değerlendirildiğinde bu hususta bir geçmişiniz olmasına rağmen beraat etmeniz ufak dahi olsa bir ihtimal sağlanabilirdi.

5237/m.191 uyarınca kamu davası açılmasına sebebiyet vermemek için, 5 yıllık erteleme süresi içinde 1 yıl süreyle uygulanan tedavi ve/veya denetimli serbestlik tedbirinin gereklerini yerine getirmeniz ve 5 yıllık sürenin tamamını tekrar kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçunu işlemeden geçirmeniz gerekmektedir. 1 yıl süreyle uygulanan tedavi ve denetimli serbestlik tedbirinin gereklerini yerine getirmiş ancak 5 yıllık erteleme süresi dolmadan tekrar uyuşturucu madde kullandığınız iddiası ile hakkınızda soruşturma başlatılmış ve Cumhuriyet savcısı tarafından her iki suça ilişkin olarak kamu davasının açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil bulunduğu dikkate alınarak 4. fıkranın (b) bendi uyarınca hakkınızda kamu davası açılacaktır. Aksi olur ise, yani erteleme süresi zarfında işlendiği iddia edilen ikinci suça ilişkin olarak mahkemece mahkûmiyete yeterli delil bulunmadığına kanaat getirilmesi halinde, 5237/m.191(f.4) uyarınca erteleme süresi zarfında “tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde bulundurma veya uyuşturucu madde kullanma” koşulları gerçekleşmemiş olacağından, kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilen ilk suça ilişkin olarak yargılama şartı bulunmadığı gözetilerek, bu aşamada yargılama şartının gerçekleşmesi beklenmek üzere 5271/m.223(f.8) uyarınca durma kararı verilecektir. (Y10. CD. 2018/954 E.)

Netice olarak; birebir profesyonel yardım almanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
Şartlar aleyhinize işlemektedir.
Adımlarınızı da dikkatli atmanız gerekmektedir.
Madde kullanmaktan, kullanan kişi ve ortamlardan uzak durmanız önemli bir gerçektir.

Şu aşamada memuriyeti değil, mahkumiyeti ciddiye almanızı tavsiye ediyorum.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır,

Adanali01 Site Üyesi

Hızlı ve detaylı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim,

merak ettiğim bir husus daha var. Savcılık ikinci defada kullandığımı düşünerek kamu davası açarsa Mahkeme Heyeti hüküm açıklanmasını geri bırakabilirmi? Bu durumda ceza almayacağım için sicilimede işlemeyecek ?

Acaba uyuşturucu kullanım suçunda hagb karası verilebilirimi? Evlerde bunun şart ve koşulları nelerdir ?

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

5352/m.5 uyarınca disiplin suçlarına ve sırf askeri suçlara ilişkin mahkumiyet hükümleri, disiplin veya tazyik hapsine ilişkin kararlar ve idari para cezasına ilişkin kararlar adli sicile kaydedilmez. HAGB kapsam dışında kaldığı için maalesef sicilinize işleyecektir.

5271/m.231(f.5,6) uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için; kişinin daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması ve yargılama sonunda hükmolunan ceza, iki yıl* veya daha az süreli hapis veya adli para cezası olması durumunda; mahkemece, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilir. Bu açıdan sakınca görülmemektedir.

Ancak, bu karar tam anlamıyla bir güvence teşkil etmemekle birlikte 5271/m.231(f.10) uyarınca hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesinden sonra, öteki suça ilişkin olarak yapılacak yargılama sonunda mahkumiyet hükmü verilecek olursa; mahkemece hüküm açıklanarak cezaların infazına geçilir.

Yine de 5271/m.231(f.11) uyarınca mahkeme, durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkumiyet hükmü kurabilir.

Netice olarak; kararın takdir ve ifa mercii mahkelerdir.
Lakin; bu hususta savunmada önem arz etmektedir.
Birebir profesyonel yardım almanız tavsiye edilir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır,

rızasarı89 Site Üyesi

Sayın Mustafa Erdoğan bu arkadaşımızın toplamda iki suçu var kamu davasının ertelenmesi süresi içinde tekrar aynı suçu işlediğine göre ikinci işlediği suçtan dolayı ilk işlediği suçundan yargılanacak.Hagb kararının faydası saymakla bitmez bence.Adam zaten 2 suç işledi ama tek suç olarak yargılanacak.Öteki suçtan yapılacak yargılama demişsiniz dikkatimi çeken nokta orası.Öteki suçundan ikinci bir yargılama olmayacak ki tek suç olarak yargılanacak ve daha önce sabıkası yoksa hagb verilmesi mümkündür.ikinci suçundan da tekrar denetime tabi tutulur.Eğer bu denetimi ihlal ederse 2 suçun cezası birleşiyor.Ben yaşadığım için aynı şeyleri biliyorum.Ve hagb kararı adli sicilde gözükmüyor.Arşivdede gözükmüyor.Ben aldım mesela hagb bende gözükmüyor.Siz Adli sicile işler demişsiniz.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku