Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Denetimli serbestlik süresi içinde uyuşturucu madde ile yakalanmak

Denetimli serbestlik süresi içinde uyuşturucu madde ile yakalanmak

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

erceer Site Üyesi

Sn. Admin Merhaba
Daha önce bu konuyla ilgili gerekli açıklamaları yapmışsınız ve konu başlığını mesaja kilitlemişsiniz.
ancak benim durumum biraz karışık ve bu konu hakkında teknik bilginize ihtiyacım var. Eğer teveccüh gösterip yanıtlarsanız size müteşekkür kalacağım.
Geçen yıl üç gün arayla iki defa sentetik uyuşturucu ile yakalandım. iki ayrı dosya numarası ile denetimli serbestlik
görmeye başladım . Onuncu ay denetimlim bitecekti ancak alkol aldığım bir gün şiddetli bir dürtü geldi . Malesef şeytana uydum. Aynı gün içerisinde üç defa daha polislere yakalandım ve üç ayrı işlem yaptılar. Denetimliye devam ettim. Henüz oradan bir ses çıkmadı . Fakat iki gün önce e-devletten 11. asliye ceza mahkemesinde dava açıldığını gördüm. Çok pişmanım ve bu illetten kurtulmaya kararlıyım. Yaklaşık altı aydır ne alkol nede uyuşturucu kullanmıyorum. Zaten denetimli devam ederkende bırakmıştım. Bir oğlum var ve birde eşim bir konut kredisi birde ihtiyaç kredisi ödüyorum. Eğer ben ceza evine girersem bu borçlar ödenemez. Ben ve bir çekirdek aile biter.
Bu dururmda yanan iki dosyadan ayrı ayrımı ceza alacağım. Eğer böyle olursa ceza iki ilemi çarpılacak. Mahkemeye durumumu izah edip pişmanlığımı dile getirirsem cezayı tecil etme veya hagb kararı verilmasi ihtimali varmıdır.Birde bu suç zincirleme suç kapsamında değerlendirilirmi? Konuya hakim kişilerin değerli yorumlarını merak ve heyecanla beklemekteyim.

En son erceer tarafından 10 Eyl 2018 19:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kemal959 Site Üyesi

Yazınızı okudum da.Gerçekten merak ettiğim için soruyorum.Aynı gün içinde 3 defa nasıl yakalandınız?

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (**) Üye

MERHABA,

Bir suç işleme kararının icrası kapsamında yapılacak değerlendirme; örneğin 01/01/2018 ve 03/01/2018 tarihlerinde iki kez "kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma" suçu işlendiğinde yani her iki suçun da iddianameden önce işlenmiş olduğunun anlaşılması durumunda dosyalar birleştirilerek tek bir uyuşturucu madde kullanmak suçundan mahkumiyet kararı verilip zincirleme suç hükümleri uygulanır.

Netice olarak; birebir profesyonel yardım almanız şu aşamada çok yerinde bir bir karar olacaktır.
Zira, dosya içeriğine tam anlamıyla vakıf olmadan kesin bir fikir yürütmek sağlıklı olmayacaktır.

SAYGILAR..
Ben sizin işlerinize ve başlarınıza gelecek zararlara karşı avukatınız değilim.
Görevim sizleri zorla savunmak ve inanmanızı zorla sağlamak değildir.
Benim üzerimdeki vazife sizlere görüş bildirmekten ibarettir.

erceer Site Üyesi

Efendim ilgilendiğiniz ve cevap yazdığınız için çok teşekkür ediyorum. Acaba zincirleme suçlarda ceza artırımı varmıdır varsa ne oranda tatbik edilmektedir? Sizin ceza hesaplama servisinizde zincirleme suç şıkkını işaretlersek ceza iki sene altı ay olarak hesaplanıyor. Eğer suç bilinçli işlenmiş şıkkınıda işaretlersek üç sene sekiz ay olarak hesaplanıyor. Daha önce sabıkam yok ,sigortalı çalışanım eğer mahkemede bir daha suç işlemeyeceği kanaati oluşur ise hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmesi ihtimali yokmudur? Yardımlarınız için tekrar tekrar teşekkür ediyorum.Allah razı olsun.

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (**) Üye

MERHABA,

5237/m.43 uyarınca her iki suç arasında hukuki kesinti bulunmaması nedeniyle hakkınızda zincirleme suç hükümlerinin uygulanması durumunda ceza, dörtte birinden dörtte üçüne kadar artırılır.

Lakin ilk yazınızda bahsetmiş her işlem (olay / yakalanma) için düzenlenen "Kolluk Kuvveti İhbar Evrakı"nı polis merkezinden veyahut adliyeden tedarik eder iseniz, olası bir uygulama hatasında dosya birleştirme süreci daha hızlı ve sağlıklı ilerleyecektir.

Netice olarak; olası bir hak kaybı yaşamamanız için birebir profesyonel yardım almanızı tavsiye ediyorum.

SAYGILAR..
Ben sizin işlerinize ve başlarınıza gelecek zararlara karşı avukatınız değilim.
Görevim sizleri zorla savunmak ve inanmanızı zorla sağlamak değildir.
Benim üzerimdeki vazife sizlere görüş bildirmekten ibarettir.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku