Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Denetimli serbestliğin bitimine 2 Ay kaldı

Denetimli serbestliğin bitimine 2 Ay kaldı

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Misrasimsek1 Site Üyesi

Mesajlar: 5


Merhaba Eşimin üzerine 2014/2015 yıllarında sahte faturalı kesildi eşim 2 ayrı dosya olarak birinden 3yil1ay ceza aldı ve denetimli serbestlik şartıyla geçtiğimiz sene başladı 2 ay kalmıştı ki 2.dosyasindan 2yil6ay ceza verildi süreç nasıl işler ne kadar yatari var yardımcı olur musunuz şuan açık ceza evinde 1 haftadır denetimli serbestlik için içeriye dilekçe verdi bekliyoruzMUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Site Üyesi

Mesajlar: 42
Konum: Türkiye


MERHABA,

İlk olarak; 5275/m.99 uyarınca başka başka kesinleşmiş hükümlerin varlığı halinde koşullu salıverilmenin uygulanabilmesi yönünden mahkemeden bir toplama kararı istenir.

İçtima (toplama) yapıldığında verilen ceza 5 yıl 7 ay hapis cezasıdır.

5275/m.105/A uyarınca koşullu salıverilmesine bir yıl veya daha az süre kalan iyi halli hükümlülerin talebi halinde denetimli serbestlik tedbiri uygulanmasına karar verilmektedir. Ancak; 5275/geç.m.6 uyarınca 01.07.2016 tarihinden önce işlenen suçlar açısından ayrı bir denetimli serbestlik ve infaz sisteminin uygulanmaktadır. Yukarıdaki 5275/m.105/A maddesinde yer alan “bir yıl”lık süre “iki yıl” olarak uygulanmaktadır.

2 Yıl 6 Ay süreli hapis cezasının verilmesine sebep olunan suçun işlenme tarihi, 01.07.2016 tarihinden önce ise “bir yıl”lık denetimli serbestlik süresi bu suç içinde “iki yıl” olarak hesaplanacaktır.

Netice olarak; 9 Ay 17 Gün hapis cezasını ceza infaz kurumunda çektikten sonra denetimli serbestlikten yararlandırılarak serbest bırakılır.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır. Konu anlatımların(ız)a dayalı paylaşımlar, kuşkusuz ki somut olayın koşullarına göre değişebilir. Daha fazla ayrıntının gerekli olduğu hallerde, tarafımdan cevap verilemeyebilir.

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Site Üyesi

Mesajlar: 42
Konum: Türkiye


MERHABA,

Yukarıda sunulan bilgiye ek olarak belirtmek fayda var ki;

5275/m.105/A(f.9) yollamasıyla 5275/m.107(f.14) gözetilerek hükümlünün denetimli serbestlik tedbiri altında geçirdiği süreler mahkum olunun cezadan indirilmektedir.

Cumhuriyet Başsavcılıkları İle Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemeleri Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmelik'in 44. maddesi uyarınca hükümlüye ceza infaz kurumuna tesliminde kendisine ilamı infaz eden cumhuriyet başsavcılığı tarafından infaz defteri numarası, ceza infaz kurumuna alındığı ve salıverileceği tarihi, ceza süresini ve cezanın hangi mahkeme ve hükme ilişkin olduğunu ihtiva eden belge verilir, buna müddetname denir.

5275/m.5 uyarınca cezanın infazı cumhuriyet savcısı tarafından izlenir, denetlenir ve müddetname hesaplaması ilamat ve infazda görevli C. Savcısı tarafından yapılır.

Netice olarak; 9 Ay 17 Gün hapis cezasına şu aşamada itibar edilmesi pek de doğru değildir ve başka başka kesinleşmiş hükümler halinde müddetname zaten yenilenmektedir ve hükümlüye bildirilmektedir.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır. Konu anlatımların(ız)a dayalı paylaşımlar, kuşkusuz ki somut olayın koşullarına göre değişebilir. Daha fazla ayrıntının gerekli olduğu hallerde, tarafımdan cevap verilemeyebilir.  • POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku