Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Uzlaştırmada Taksitlendirme

Uzlaştırmada Taksitlendirme

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Mesaj 13 Eyl 2018 10:22
nightlife36 Site Üyesi

Mesajlar: 32


Merhaba hukukseverler;
Uzlaştırma kapsamında işlemiş olduğum bir suçtan dolayı uzlaştırma sürecindeyim ve karşı taraf benden 10.000 TL (10BİNTL) istedi bende uzlaştırma görevlisine taksitle ödeyebileceğimi söyledim. Uzlaştırmacıda bunun mümkün olduğunu ancak kaç taksit yapılabildiğini bilmediğini bu nedenle araştırmamı istedi kendiside araştırcakmış. Sizden isteğim konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar söz konusu meblanın maksimum kaç taksit yapılabileceğini söylerse memnun olurum teşekkürler.teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Mesajlar: 19131


nightlife36 yazdı:
Merhaba hukukseverler;
Uzlaştırma kapsamında işlemiş olduğum bir suçtan dolayı uzlaştırma sürecindeyim ve karşı taraf benden 10.000 TL (10 BİN TL) istedi bende uzlaştırma görevlisine taksitle ödeyebileceğimi söyledim. Uzlaştırmacıda bunun mümkün olduğunu ancak kaç taksit yapılabildiğini bilmediğini bu nedenle araştırmamı istedi kendiside araştırcakmış. Sizden isteğim konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar söz konusu meblanın maksimum kaç taksit yapılabileceğini söylerse memnun olurum teşekkürler.Uzlaşmada taksit süresi belirtilmemiştir.


HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Site Üyesi

Mesajlar: 48
Konum: Türkiye


MERHABA,

Teoman Bey'e bu hususta katılmakla birlikte;

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda ya da 5271 sayılı ceza muhakemesi kanununun 253, 254 ve 255 inci maddelerine dayanılarak hazırlanan Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği'nde 20. ve 27. maddelerinde kanun koyucunun "takside bağlanması" ibaresine yer verilmesinin sebebi uzlaştırma işlemleri neticesinde uzlaştırmanın sonuçsuz kalmaması ve uygulamada sorun çıkmaması içindir.

Uzlaşma; uzlaştırma kapsamına giren bir suç nedeniyle, şüpheli veya sanık ile mağdur veya suçtan zarar görenin kanun ve bu yönetmelikteki usul ve esaslara uygun olarak anlaşmış olmalarını yani iki taraf arasında belli bir konuda yapılan sözlü ya da yazılı fikir birliğini ifade eder. Diğer bir anlatımla hukuksal bir sonuç doğurmak amacıyla, iki ya da daha çok kişinin ya da kuruluşun, karşılıklı ve birbirine uygun irade bildirişiyle gerçekleşen işlemleri sözleşme niteliğindedir.

6098/m.26 uyarınca sözleşme serbestisi ilkesi vardır ve taraflar, bir sözleşmenin içeriğini kanunda öngörülen sınırlar içinde özgürce belirleyebilirler.

Netice olarak; takside bağlanması bir zorunluluk değildir, uzlaştırmacının görevi yönetmelikteki usul ve esaslara uygun olarak, yasalarla sınırlandırılmayan hususları bilgi, beceri,tecrübe ve ikna kabiliyeti çerçevesinde en iyi şekilde müzakereyi yönetmektir.

Zira, Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği'nin 7. maddesinin (5). fıkrası halinde uzlaştırmanın sonuç kalması halinde tekrar uzlaşma yoluna gidilmesi mümkün olmayıp, dosya sonuçlandırılır.

SAYGILAR..


Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır. Konu anlatımların(ız)a dayalı paylaşımlar, kuşkusuz ki somut olayın koşullarına göre değişebilir. Daha fazla ayrıntının gerekli olduğu hallerde, tarafımdan cevap verilemeyebilir.  • POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku