Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Re: Kamuya Yararlı İşte Çalışma 50/1-f (Örgün Öğretim Hk.)

Re: Kamuya Yararlı İşte Çalışma 50/1-f (Örgün Öğretim Hk.)

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

adnanali3737 Site Üyesi

Oncelikle iyi günler simdiden bilgilendirdiniz için tesekkur ederim.
Benim suanda girdi çıktı yaptiktan sonra açık cezaevnden çıktım ve karakola imza atiyorum 20 gune bitecek inşallah.Bu ceza bittikten sonra 6 Ay 20 Gün mahkemeden kamuya yararli bir iste calistirilma cezasi aldim 've şu anda orgun ogretime universuteye kayit yaptiracagim sizlere sorum şu ben vardiya sistemiyle bir iş yerinde calisiyorum yani kamuda sabit bir saatte calismam imkansiz gibi gozukuyor ama bu 50/1-f de arastirdigim kadariyla sabit bir zaman diliminde gunde 4 saat calisamam bunun hakkinda yapabilirim ? Ve bir de benim orgun ogretime kayit yaptirmam bu konu hakkinda bana ne gibi avantajlari ve dezavantajlari olabilir ? Bildigim kadariyla 4 saat lik zaman dilimi orgun ogretimde 2 saate dusebiliyormus ? 2 saate dustugunde 6 Ay 20 gunluk sure ikiye mi katlanir ? Ve son sorum hocam orgun ogretimde ve vardiya sistemi ile calistigim için bu 4 saatlik veya 2 saatlik kamuda calisma zamanini sabit olmayan Bir saat yaptirilabilir mi ? Tesekkur ederim...

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

3/7/2005 tarihli ve 5402 sayılı denetimli serbestlik hizmetleri kanununun 15/a ve 27 nci maddeleri, 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun 105/a maddesine dayanılarak hazırlanan Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği'nin 66. maddesi uyarınca kamu hizmeti cezasının infazında dört saat çalışma bir gün sayılır. hükümlü günde en az iki, en çok sekiz; haftada en az on dört, en çok kırk saat çalıştırılır.

Kamu hizmeti cezası; toplumsal katılım ile hükümlünün iyileştirilmesini ve topluma kazandırılmasını amaçlayan, hükümlünün topluma verdiği zararı kamu hizmetinde ücretsiz çalışarak geri ödemesini ve bu şekilde kamu düzeninin sağlanmasını esas alan bir seçenek yaptırım olup, şüpheli veya sanığın tutuklanması yerine bir veya birden fazla yükümlülüğe tabi tutularak, toplum içinde denetimini öngören bir koruma tedbiridir.

Netice olarak; iki (2) saat çalışma yarım gün sayılır ve denetim süresi ikiye katlanacaktır.
Bu yaptırımın değiştirilmesi mahkemesinden istenebilir.
Kararın takdiri ise mahkemeye aittir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

Bir önceki yazıma ek olarak önemli bir hususu daha paylaşmak istiyorum.
O da şu ki; 3/7/2005 tarihli ve 5402 sayılı denetimli serbestlik hizmetleri kanununun 15/a ve 27 nci maddeleri, 13/12/2004 tarihli ve 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun 105/a maddesine dayanılarak hazırlanan Denetimli Serbestlik Hizmetleri Yönetmeliği'nin 59. ve 66. maddeleri uyarınca;

Kamu hizmeti cezası, bir başkasının gözetimi altında ücret karşılığında özel bir kuruluşta yerine getirilebilmektedir. Çalıştırılacak gün ve saatler, hükümlünün işi, aile yaşamı veya eğitimi dikkate alınarak belirlenir. Günlük çalışma süresi, hükümlünün çalıştığı kurumun bu konuda tabi olduğu mevzuata göre belirlenir. Hükümlünün mevcut işi, eğitime devam durumu gibi hususlar dikkate alınarak kişinin çalıştırılacağı kurumla iş birliği içerisinde farklı çalışma rejimleri de uygulanabilir. Kamu hizmeti cezasının yerine getirilmesinde; hükümlünün hukuki durumu, çalıştırılacağı kurum ya da kuruluş haricinde kimseyle paylaşılamaz. Kurum ya da kuruluş yetkilileri, hükümlünün ifşa olmaması ve dışlanmaması için hükümlünün durumunu diğer çalışan ve kişiler ile paylaşamaz. Bu konuda kurum ya da kuruluş yetkilileri bilgilendirilir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmakta olup, paylaşımların hukuki işlemlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul edilmemektedir.

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku