Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku HAGB bozulması tekerrüre esas alınır mı?

HAGB bozulması tekerrüre esas alınır mı?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Motha Site Üyesi

Selamlar , iyi calismalar,

ilk suc 3 ay ceza HAGB 2009 memura mukavemet , 2. suc 6 sene 3 ay yaralama 2010suc tarihi- yargitay kesinlesmesi 2016.
2. sucta mahkemeden veya yargitaydan tekerrur hukmu uygulanmasi kararlastirilmadi, infaz olurken bu karsimiza cikar mi HAGBler bozulunca tekerrure esas aliniyor mu ? 2. suc tekerrure esas seklinde mi infaz olunur bu durumda ? Bunun incelemesini infaz hakimligi ayrinliti sekilde yapiyor mu yoksa tekerrurun karari mahkemede verilip infaz hakimligi direk onu mu uyguluyor, bu durumda ne olur bilgilendirebilir misiniz ? tesekkur ederim , saygilar

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

5237/m.58 uyarınca önceden işlenen suçtan dolayı verilen hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi halinde, tekerrür hükümleri uygulanır. Bunun için cezanın infaz edilmiş olması gerekmez.

5275/m.108 uyarınca tekerrür halinde işlenen suçtan dolayı mahkum olunan (sanık / hükümlü); hapis cezasının dörtte üçünün, infaz kurumunda iyi halli olarak çekilmesi durumunda, koşullu salıverilmeden yararlanılabilir. Yaralama suçunda da tekerrür hükümleri uygulanabilmektedir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır,

ugura Kıdemli (**) Üye

Mustafa Bey ben bir davadan 2016 yılı haziran ayında hagb aldım,hakkımda 2015 suç tarıhı olan bir dava daha gorulmektedir,bu davadan ceza aldiğim takdirde tekerrür mü uygulanacak?

ugura Kıdemli (**) Üye

Mustafa Bey ben bir davadan 2016 yılı haziran ayında hagb aldım,hakkımda 2015 suç tarıhı olan bir dava daha gorulmektedir,bu davadan ceza aldiğim takdirde tekerrür mü uygulanacak?

MUSTAFA ERDOĞAN Kullanıcı avatarı
Kıdemli (*) Üye

MERHABA,

Sn. @Ugura;

5275/m.4 uyarınca mahkumiyet hükümleri kesinleşmedikçe infaz olunamaz. Şayet, 5271/m.293 uyarınca temyiz başvurusuna rağmen veyahut istinaf veya temyiz incelemesinden geçmeksizin kesinleşen HAGB (Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması) kararı varlığı halinde ve görülmekte olan davada gerekçeli karar verilmesini müteakip kesinleştiği takdirde tekerrür hükümleri uygulanabilecektir.

SAYGILAR..

Hukukun kaynaklarından ücretsiz olarak yararlanılması sonucu kolaylık ve bilgi akışı sağlamak amacıyla hiçbir maddi menfaat ve kar amacı güdülmeksizin paylaşım yapılmaktadır,

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku