Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Dolandırıcılıktan ceza alır mıyım ? Hukuki İhtilafa Döner mi ?

Dolandırıcılıktan ceza alır mıyım ? Hukuki İhtilafa Döner mi ?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

metank Site Üyesi

Herkese merhabalar

Ben ağustos ayı gibi bir vize danışmanlık firmasında çalışıyordum. Firma vize almak isteyen müşterilere gerekli evrak hazırlanması randevu alınması uçak-otel rezervasyonu gibi hizmetler veriyordu. bende çağrı merkezinde çalışıyordum insanlar internet sitesi üzerinden bize ulaşarak arıyor işlemlerini belirli bir ücret alarak hizmet veriyorduk. memnun olan müşteri kadar asıl vize firması olmadığını anlayan müşteriler işlemleri yapıldığı halde şikayetçi olanlar vardı. işlemleri de ya personelin hatasından ya da bazı eksikliklerden dolayı parası alınıp yapılamayan müşterilerde vardı şikayetçilerden. işlemleri yapılmayan müşterilere iadeler yapılmaktaydı.

şikayetlerin fazla olması üzerine bir gün polis geldi ofise tüm bilgisayarları aldı ve tüm çalışanların ifadesini almak için karakola götürdü. dolandırıcılık şüphesi ile işyerine baskın olmuştu ve hepimizin dolandırıcılık şüphesi nedeniyle ifadesi alınmıştı. bunun üzerine ağır ceza davası açılmış yaklaşık 30-35 çalışanı olan bi firma.patron ve tüm çalışanları savcılık sanık olarak göstermiş ve hepimizin ayrı ayrı dolandırıcılık suç örgütü üyeliği hukuka aykırı evrak toplama vb suclardan cezalandırılmamızı istemiş. hukuka aykırı evrak toplama suçu da bilgisayardan çıkan müşterilerin işlemlerinin yapılabilmesi için pasaport vb. belgelerin görüntüleri çıktığından istenmiş. 80 müşteki var davada fakat belki 1000 in üzerinde müşterisi var firmanın yani %8 memnun olmayan müşteri oranıyla çalışan bir firmaydık.

çalışanlar olarak ifademizde dolandırıcı olmadığımızı gayet yasal bir iş yaptığımızı suçları kabul etmediğimizi söyledik ki gerçekten öyle her işte illaki memnun olmayan müşteri olacak. biz gayet yasal bir iş yapıyorduk.

ben orda çalıştığım için suçlu sayılır mıyım ceza alır mıyım ? müştekilerin iadesi yapıldı diye biliyorum. yapılmamış olanlarda olabilir aralarında. hakim hepimizin ceza almasını mı ister yoksa hukuki ihtilafa mı dönüştürür. basıma ilk defa böyle bişey geliyor. bir yerde çalıştım diye ceza almak istemiyorum çok tedirginim yardımcı olursanız çok sevinirim

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

metank yazdı:
Herkese merhabalar

Ben ağustos ayı gibi bir vize danışmanlık firmasında çalışıyordum. Firma vize almak isteyen müşterilere gerekli evrak hazırlanması randevu alınması uçak-otel rezervasyonu gibi hizmetler veriyordu. bende çağrı merkezinde çalışıyordum insanlar internet sitesi üzerinden bize ulaşarak arıyor işlemlerini belirli bir ücret alarak hizmet veriyorduk. memnun olan müşteri kadar asıl vize firması olmadığını anlayan müşteriler işlemleri yapıldığı halde şikayetçi olanlar vardı. işlemleri de ya personelin hatasından ya da bazı eksikliklerden dolayı parası alınıp yapılamayan müşterilerde vardı şikayetçilerden. işlemleri yapılmayan müşterilere iadeler yapılmaktaydı.

şikayetlerin fazla olması üzerine bir gün polis geldi ofise tüm bilgisayarları aldı ve tüm çalışanların ifadesini almak için karakola götürdü. dolandırıcılık şüphesi ile işyerine baskın olmuştu ve hepimizin dolandırıcılık şüphesi nedeniyle ifadesi alınmıştı. bunun üzerine ağır ceza davası açılmış yaklaşık 30-35 çalışanı olan bi firma.patron ve tüm çalışanları savcılık sanık olarak göstermiş ve hepimizin ayrı ayrı dolandırıcılık suç örgütü üyeliği hukuka aykırı evrak toplama vb suclardan cezalandırılmamızı istemiş. hukuka aykırı evrak toplama suçu da bilgisayardan çıkan müşterilerin işlemlerinin yapılabilmesi için pasaport vb. belgelerin görüntüleri çıktığından istenmiş. 80 müşteki var davada fakat belki 1000 in üzerinde müşterisi var firmanın yani %8 memnun olmayan müşteri oranıyla çalışan bir firmaydık.

çalışanlar olarak ifademizde dolandırıcı olmadığımızı gayet yasal bir iş yaptığımızı suçları kabul etmediğimizi söyledik ki gerçekten öyle her işte illaki memnun olmayan müşteri olacak. biz gayet yasal bir iş yapıyorduk.

ben orda çalıştığım için suçlu sayılır mıyım ceza alır mıyım ? müştekilerin iadesi yapıldı diye biliyorum. yapılmamış olanlarda olabilir aralarında. hakim hepimizin ceza almasını mı ister yoksa hukuki ihtilafa mı dönüştürür. basıma ilk defa böyle bişey geliyor. bir yerde çalıştım diye ceza almak istemiyorum çok tedirginim yardımcı olursanız çok sevinirim

Olayın içeriğini tam bilmemekle birlikte, görünüşe göre nitelikli dolandırıcılık suçunun işlendiği iddia edilmektedir. Yargılama aşamasında durumunuz değerlendirilerek ayıklama yapıla bilinir. Şu aşamada konunuzla ilgili kesin bir yorum yapmak afaki olur diye düşünüyorum.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

metank Site Üyesi

Yorumunuz için teşekkürler. Sonuçta ben orda çalışanım hakim bunu gözönünde bulundurur mu ? Gerçekten tedirginim

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

metank yazdı:
Yorumunuz için teşekkürler. Sonuçta ben orda çalışanım hakim bunu gözönünde bulundurur mu ? Gerçekten tedirginim

Suça İştirak
Faillik
Madde 37-
(1) Suçun kanuni tanımında yer alan fiili birlikte gerçekleştiren kişilerden her biri, fail olarak sorumlu
olur.
(2) Suçun işlenmesinde bir başkasını araç olarak kullanan kişi de fail olarak sorumlu tutulur. Kusur yeteneği
olmayanları suçun işlenmesinde araç olarak kullanan kişinin cezası, üçte birden yarısına kadar artırılır.

Yardım etme
Madde 39-
(1) Suçun işlenmesine yardım eden kişiye, işlenen suçun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını
gerektirmesi halinde, onbeş yıldan yirmi yıla; müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde, on yıldan onbeş yıla kadar hapis
cezası verilir. Diğer hallerde cezanın yarısı indirilir. Ancak, bu durumda verilecek ceza sekiz yılı geçemez.
(2) Aşağıdaki hallerde kişi işlenen suçtan dolayı yardım eden sıfatıyla sorumlu olur:
a) Suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek veya fiilin işlenmesinden sonra yardımda
bulunacağını vaat etmek.
b) Suçun nasıl işleneceği hususunda yol göstermek veya fiilin işlenmesinde kullanılan araçları sağlamak.
c) Suçun işlenmesinden önce veya işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku