Kiracının kiraladığı evden buzdolabını satması veya alması

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Cevapla
hukukseven1
Onaylı Üye
Mesajlar: 348
Kayıt: 03 Eyl 2017 23:30

Kiracının kiraladığı evden buzdolabını satması veya alması

Mesaj gönderen hukukseven1 » 07 Kas 2018 01:25

Değerli cevaplarınız için teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Kiracı eşyalı olarak ev kiralıyor ve sözleşmeye tek tek eşya yazılıyor.Ev sahibi eşya için teminat senedi alıyor ve kendisi işleri olduğunu söyleyerek evin anahtarını kiracıya verip sen bak beğenirsen gel sözleşme yapalım diyor kiracı da anahtarı alıp bakıyor ve beğeniyor sözlşeme yapılıyor.
Sözleşme esnasında bir anahtarı kiracıya sözleşmenini bir nüshası ile veriyor ve ertesi gün kiracı eve gelemeyeceğini bir haftada yerleşeceğini bildiriyor ve evi bir gün önce kiraya veren ev sahibi kendisine sakladığı yedek anahtar ile sözleşme yapıldıktan bir gün sonra eve giriyor ve çıkıyor .
Kiracıyı arayarak evde buzdolabı yok diyor kiracıda evi gezerken de olmadığını söylüyor ve önceki kiracıya sor diyor ancak ev sahibi önceki kiracı iyi bir kiracı olmaz öyle şey diyor ve sana sözlşeme esnasında buzdolabı yazdım diyor.
Kiracı her ne kadar ben evi dün tuttum dese de yoktu dese de ev sahibi ile birlikte evi gezmediği için kanıtlama çabasına girmiyor ve eve sözleşme sonrası rızası alınmadan ev sahibinden şikayetçi olmadan durumun ağır bir hırsızlık ithamı ile kiracıya ödemesini söylüyor buzdolab ucretini.
Kiracı da ev sahibi hesabına bu ücreti yatırıyor ve dekontu mevcut.
Bu durumda hiç bir suçu olmayan kiracı eve daha girmeden buzdolabı ucreti ödüyor ve haksız suçlama ile hırsızlık suçundan ev sahibi şikayetçi olacağını bildiriyor.
Bu durum hangi suç kapsamındadır?
Saygılarımla


Saygılarımla
İyi Çalışmalar

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Mesajlar: 22146
Kayıt: 29 Tem 2012 17:08
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Kiracının kiraladığı evden buzdolabını satması veya alması

Mesaj gönderen teoman » 07 Kas 2018 08:58

hukukseven1 yazdı:Değerli cevaplarınız için teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Kiracı eşyalı olarak ev kiralıyor ve sözleşmeye tek tek eşya yazılıyor.Ev sahibi eşya için teminat senedi alıyor ve kendisi işleri olduğunu söyleyerek evin anahtarını kiracıya verip sen bak beğenirsen gel sözleşme yapalım diyor kiracı da anahtarı alıp bakıyor ve beğeniyor sözleşme yapılıyor.

Sözleşme esnasında bir anahtarı kiracıya sözleşmenin bir nüshası ile veriyor ve ertesi gün kiracı eve gelemeyeceğini bir haftada yerleşeceğini bildiriyor ve evi bir gün önce kiraya veren ev sahibi kendisine sakladığı yedek anahtar ile sözleşme yapıldıktan bir gün sonra eve giriyor ve çıkıyor .

Kiracıyı arayarak evde buzdolabı yok diyor kiracıda evi gezerken de olmadığını söylüyor ve önceki kiracıya sor diyor ancak ev sahibi önceki kiracı iyi bir kiracı olmaz öyle şey diyor ve sana sözleşme esnasında buzdolabı yazdım diyor.
Kiracı her ne kadar ben evi dün tuttum dese de yoktu dese de ev sahibi ile birlikte evi gezmediği için kanıtlama çabasına girmiyor ve eve sözleşme sonrası rızası alınmadan ev sahibinden şikayetçi olmadan durumun ağır bir hırsızlık ithamı ile kiracıya ödemesini söylüyor buzdolabı ücretini.

Kiracı da ev sahibi hesabına bu ücreti yatırıyor ve dekontu mevcut.

Bu durumda hiç bir suçu olmayan kiracı eve daha girmeden buzdolabı ücreti ödüyor ve haksız suçlama ile hırsızlık suçundan ev sahibi şikayetçi olacağını bildiriyor.

Bu durum hangi suç kapsamındadır?
Saygılarımla

1- Kiracı açısından ilk başta güveni kötüye kullanma TCK 155/1 Suçun işlendiği görülse de kiracı tarafından zarar giderildiği için kiraya verenin şahsi şikayeti pek etkili olmayacaktır. Hırsızlık suçu oluşmaz.


2- Gelelim kiraya veren ev sahibine, Elinde haksız ve hukuka aykırı olarak bulundurduğu evin yedek anahtarı ile eve kiracının olmadığı bir zamanda rızası ve izni dışında girmesi KONUT DOKUNULMAZLIĞINI İHLAL, HIRSIZLIK VE DOLANDIRICILIK SUÇLARI Kapsamında zan altında bulunulduğunu söyleye bilirim.

Yani ev sahibinin durumu kiracının durumundan kötü, bundan ev sahibinin haberi yok sanırım.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Cevapla