Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Denetimli serbestlik sürecimde madde yakalattım

Denetimli serbestlik sürecimde madde yakalattım

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

akkastar Site Üyesi

Öncelikle Merhabalar ;

27.09.2017 tarihinde madde ile yakalandım ve denetimli serbestlik kararı ile kamu davasının açılması ertelendi.
Denetimli serbestlik sürecinde idrar tahlillerimin hepsini temiz verdim.Konferans ve bireysel görüşmelerin hepsine katıldım.

Ancak dün tekrardan yaşadığım sıkıntılardan dolayı (öz ablam yoğun bakımda) denetimli serbestlik konferansından çıkarken tekrardan madde satın aldım.Sivil polisler tarafından uygulamaya sokuldum ve üstümü aradıklarında heyecana kapılıp titredim.Polislerde maddeyi buldu.

Yaşım 24 adli sicil kaydım tertemiz üniversite mezunuyum ceza almaktan çok korkuyorum bu işten nasıl sıyrılacağım ailemin dahi kimsenin haberi yok lütfen bana yardımcı olun nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Barasaa22 Site Üyesi

akkastar yazdı:
Öncelikle Merhabalar ;

27.09.2017 tarihinde madde ile yakalandım ve denetimli serbestlik kararı ile kamu davasının açılması ertelendi.
Denetimli serbestlik sürecinde idrar tahlillerimin hepsini temiz verdim.Konferans ve bireysel görüşmelerin hepsine katıldım.

Ancak dün tekrardan yaşadığım sıkıntılardan dolayı (öz ablam yoğun bakımda) denetimli serbestlik konferansından çıkarken tekrardan madde satın aldım.Sivil polisler tarafından uygulamaya sokuldum ve üstümü aradıklarında heyecana kapılıp titredim.Polislerde maddeyi buldu.

Yaşım 24 adli sicil kaydım tertemiz üniversite mezunuyum ceza almaktan çok korkuyorum bu işten nasıl sıyrılacağım ailemin dahi kimsenin haberi yok lütfen bana yardımcı olun nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun bende 1 ay önce yakalandım araştırmadığım yer kalmadı benim anladığım bu işlerde hakimin takdiri en önemli husus gibi geliyor şimdi sen o ds ye devam etsende etmesende ihlal olucak yani edip etmeme konusunu bilmiyorum ds deki memurlara sor benim öğrendiğim şeyi söylemek gerekirse mahkemeye çıktığında iyi halli ol temiz ol ceza verirse ertelesin yada hagb alabil inşallah gönlünce olur ablana allah acil şifalar verir inşallah

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Suç Teşkil Eden Fiiller Israrın Kapsamı Dışındadır

Kamu davasının açılması için aranan "ısrar şartı" TCK'nın 191/4-(a) maddesine giren durumlarda söz konusu olup Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce infaz edilen denetimli serbestlik ve tedavi tedbirlerinin gerektirdiği yükümlülüklere, yapılan çağrılara, plan ve programlara uyup uymamakla ilgilidir.

5237 sayılı TCK’nin 191. maddesinin 4. fıkrasının (b) ve (c) bentlerinde yazılı doğrudan soruşturmayı gerektiren suç teşkil eden fiiller ısrarın kapsamı dışındadır. Bu suçlar haber alındığında, kamu davası açılması ertelenen suçla birlikte soruşturularak, yeterli delil elde edildiğinde, bu suç ihlal nedeni sayılıp, açılması ertelenmiş olan kamu davasının açılması gerekir.[12]

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi Kararı Verilen İlk Suça Dair Olarak Yargılama Şartının Gerçekleşmesi

Bu durumda, erteleme süresi zarfında tekrar kullanmak için uyuşturucu madde bulundurma suçu işlediği iddia edilerek hakkındaki kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı kaldırılan ve dava açılan şüpheli hakkında mahkemece delil değerlendirilmesi yapılarak, erteleme süresi zarfında işlendiği iddia edilen ikinci suça dair olarak mahkûmiyete yeterli delil bulunup bulunmadığı tespit edilecek ve bu ikinci suçun sanık tarafından işlendiğinin sabit olduğuna kanaat getirilmesi halinde, kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilen ilk suça dair olarak yargılama şartı gerçekleşmiş olduğundan yargılamaya devamla ilk suça dair davanın esası hakkında bir hüküm verilecektir.[13]

İkinci Suça Dair Olarak Mahkemece Mahkûmiyete Yeterli Delil Bulunmadığına Kanaat Getirilmesi Hali

Şüphelinin erteleme süresi zarfında işlendiği iddia edilen ikinci suça dair olarak mahkemece mahkûmiyete yeterli delil bulunmadığına kanaat getirilmesi halinde ise, TCK'nın 191. maddesinin 4. fıkrasının (b) ve (c) bendlerinde yer alan, erteleme süresi zarfında “tekrar kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde bulundurma veya uyuşturucu madde kullanma” şartları oluşmadığından, kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilen ilk suça dair olarak yargılama şartı bulunmadığı gözetilerek, bu aşamada yargılama şartının gerçekleşmesi beklenmek üzere CMK'nın 223/8. maddesi uyarınca durma kararı verilmesi gerekecektir.[14]

Makalenin Tamamı
viewtopic.php?f=21&t=428532

Ayrıca
viewtopic.php?f=21&t=449674
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

akkastar Site Üyesi

Eyvallah sagolasin bildigim kadariyla şuan kamu davasi açilacak denetimli serbestligi ihlal ettigimden ancak benim takıldıgım konu şu bu tür dosyalara bakan avukat abilerim genelde sonuç ne yönde çıkıyor ceza alırmıyım ?

Barasaa22 yazdı:
akkastar yazdı:
Öncelikle Merhabalar ;

Kardeşim öncelikle geçmiş olsun bende 1 ay önce yakalandım araştırmadığım yer kalmadı benim anladığım bu işlerde hakimin takdiri en önemli husus gibi geliyor şimdi sen o ds ye devam etsende etmesende ihlal olucak yani edip etmeme konusunu bilmiyorum ds deki memurlara sor benim öğrendiğim şeyi söylemek gerekirse mahkemeye çıktığında iyi halli ol temiz ol ceza verirse ertelesin yada hagb alabil inşallah gönlünce olur ablana allah acil şifalar verir inşallah

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

akkastar yazdı:
Eyvallah sagolasin bildigim kadariyla şuan kamu davasi açilacak denetimli serbestligi ihlal ettigimden ancak benim takıldıgım konu şu bu tür dosyalara bakan avukat abilerim genelde sonuç ne yönde çıkıyor ceza alırmıyım ?

Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı üzerine denetim süresi içerisinde madde ile yakalanıldığına göre, hakkınızda kamu davası açılacaktır. Mevcut deliller ışığında mahkumiyetinize karar verilirse ve fakat sabıkanız temiz olup hakim yeniden suç işlemeyeceğinize kanaat getirirse HAGB alma olasılığınız yüksektir.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku