Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Adli Sicil kaydı silindikten sonra ehliyet alma.

Adli Sicil kaydı silindikten sonra ehliyet alma.

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Silluan Site Üyesi

Mesajlar: 4


191/1 den olan ve 30/10/2013 de kesinleşmiş kararı olan adli sicil kaydımın silinmesi için dilekçe gönderdim. Sorum şu ki; Adli sicil kaydım silindikten sonra ehliyet alabiliyor muyum? Sicilimde gözükmemesi ama arşiv kaydında bulunacak olması ehliyet almam için engel teşkil eder mi?


CoskunISIKDEMIR Kullanıcı avatarı
Editör

Mesajlar: 373
Konum: Fethiye/MUĞLATrafik Karayolları Yönetmeliğinin 76. Maddesinde hangi suçları işleyenlerin ehliyet alamayacağı belirtilmiştir.

Bu hükme göre:

T.C.K.nın 188, 190 ve 191 maddelerinde belirtilen suçları işleyenlerin ehliyet alamayacağı,

Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4. maddesinin yedinci fıkrasındaki suçları işleyenlerin ehliyet alamayacağı,

Ateşli Silahlar ve Bıçakçılık ile Diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarda sayılan suçlardan hüküm giyenlerin ehliyet alamayacağı belirtilmiştir.
above us only sky...

Silluan Site Üyesi

Mesajlar: 4


Tamam bunlar var zaten. Ceza infaz edilmiş ve kayıt silinmiş oluyor.

CoskunISIKDEMIR Kullanıcı avatarı
Editör

Mesajlar: 373
Konum: Fethiye/MUĞLAYönetmelik maddesine bakılırsa cezasını infaz edenler ya da arşiv kaydında bulunmayanlar demiyor. Sayılan suçlardan hüküm giyenlerin ehliyet alamayacağı belirtiliyor. Dolayısıyla sizin ehliyet alabilmenizin mümkün olmayacağı kanaatindeyim.
above us only sky...

Silluan Site Üyesi

Mesajlar: 4


Ehliyet var ise ve böyle bir suç işlenmişse kişi ehliyetinden mahrum olmamakta. Yeni alacak olanlar için neden bu şekilde sonsuz bir mahrumiyet var ki?

Sonraki


  • POPULER KONULAR

Dön Ceza Hukuku