Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku Usulsüz Teşhiş

Usulsüz Teşhiş

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Mesaj 05 Ara 2018 19:17
ogurer9786 Site Üyesi

Mesajlar: 1


Merhaba, bir konuda yardımınızı rica ediyorum.Kendi araştırmalarımla bir sonuca varamadım.Yağma suçu nedeniye yapılan sanık teşhisinde müştekiler yabancı uyruklu olup , türkçeye tam hakim olmadan ,polis tarafından teşhis yaptırılmışlardır.Aynı müştekiler türkçelerinin yetersiz olması sebebiyle mahmekede tercüman eşliğinde dinlenmişlerdir. Sorum şu ki türkçe bilmeden yaptırılan bu teşhis yasalara uygunmudur ve bununla ilgili herhangi bir mahkeme kararı var mıdır. Yardımlarınız için teşekkür edrim.


Mesaj 10 Ara 2018 00:58
Admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

Mesajlar: 28857ogurer9786 yazdı:
Merhaba, bir konuda yardımınızı rica ediyorum.Kendi araştırmalarımla bir sonuca varamadım.Yağma suçu nedeniye yapılan sanık teşhisinde müştekiler yabancı uyruklu olup , türkçeye tam hakim olmadan ,polis tarafından teşhis yaptırılmışlardır.Aynı müştekiler türkçelerinin yetersiz olması sebebiyle mahmekede tercüman eşliğinde dinlenmişlerdir. Sorum şu ki türkçe bilmeden yaptırılan bu teşhis yasalara uygunmudur ve bununla ilgili herhangi bir mahkeme kararı var mıdır. Yardımlarınız için teşekkür edrim.Aşağıda alıntıladığım PVSK Ek 6. madde hükmünde polisin teşhis usul ve esasları anlatılmaktadır. Bu maddeye aykırı yaptırılan teşhis istemi hukuken doğru ve itibar edilebilir değildir.

Polis, olaydaki failin, gözaltına alınan şüpheli ile aynı kişi olup olmadığının belirlenmesi bakımından zorunlu olması halinde, Cumhuriyet savcısının talimatıyla teşhis yaptırabilir.
Tanıklıktan çekinebilecek olanlar, teşhiste bulunmaya zorlanamaz.
İşleme başlanmadan önce, teşhiste bulunacak kişinin faili tarif eden beyanları tutanağa bağlanır.
Teşhis işlemine tâbi tutulan kişilerin birden fazla ve aynı cinsten olması, aralarında yaş, boy, ağırlık, giyinme gibi görünüşe ilişkin hususlarda benzerlik bulunması gerekir. Teşhis için gerekli olması halinde, şüphelinin görünüşü ile ilgili gerekli değişiklikler yapılabilir. Teşhis işlemine tâbi tutulan kişilerin her birinde, teşhis sırasında bir numara bulundurulur.
Teşhiste bulunan kişi ile teşhis işlemine tâbi tutulan kişilerin birbirini görmemesi gerekir.
Teşhis işlemi en az iki kez tekrarlanır ve teşhiste bulunması istenen kişiye, şüphelinin teşhis edilecek kişiler arasında yer almıyor olabileceği hatırlatılır.
Teşhis işlemine tâbi tutulan kişilerin, bu işlem sırasında birlikte fotoğrafları çekilerek veya görüntüleri kayda alınarak, soruşturma dosyasına konur.
Şüphelinin fotoğrafı üzerinden de teşhis yaptırılabilir. Ancak tek bir fotoğraf veya aynı kişinin farklı fotoğrafları üzerinden teşhis yaptırılamaz. Değişik kişilerin fotoğraflarının aynı büyüklük ve özellikte olmaları gerekir.
Teşhis işlemi tutanağa bağlanır.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.


Dön Ceza Hukuku