Hasarlı ve km si düşürülmüş araç davası sonucu beraat kararı

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
kirasiviy78
Site Üyesi

Hasarlı ve km si düşürülmüş araç davası sonucu beraat kararı

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 11 Oca 2019 22:35

Merhaba arkadaşlar, bana bir çok kaza yapmis ve km düşurulmus araci kazasiz diye sattilar malum yer polatli, dava actim fakat ceza davasi sonucu hakim 5664 ten plaka sorgulanabilrigi icin aracla ilgili bilgi edinilebilir diyerek beraat karari vermistir, fakat arac plakadan sorgulandiginda plaka degisikligi oldugunda arac hakkinda herhangi bir bilgi cikmamaktadir, bu zaten savci iddanamesindede yazmaktadir. Ancak hakim buna ragmen gerekceyi 5664 ten plaka sorgulanabildigi icin dolandiricilik yoktur diyerek beraat karari vermistir. Yorumlariniz ve bunun uzerine bir sey yapabilirmiyim yol gosterirseniz memnun olurum.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör

Re: Kazalı ve km si düşürülmüş araç davası sonucu beraat kararı

Mesaj gönderen teoman » 11 Oca 2019 23:03

kirasiviy78 yazdı:Merhaba arkadaşlar, bana bir çok kaza yapmis ve km düşurulmus araci kazasiz diye sattilar malum yer polatli, dava actim fakat ceza davasi sonucu hakim 5664 ten plaka sorgulanabilrigi icin aracla ilgili bilgi edinilebilir diyerek beraat karari vermistir, fakat arac plakadan sorgulandiginda plaka degisikligi oldugunda arac hakkinda herhangi bir bilgi cikmamaktadir, bu zaten savci iddanamesindede yazmaktadir. Ancak hakim buna ragmen gerekceyi 5664 ten plaka sorgulanabildigi icin dolandiricilik yoktur diyerek beraat karari vermistir. Yorumlariniz ve bunun uzerine bir sey yapabilirmiyim yol gosterirseniz memnun olurum.

Bu Polatlı'da araç alanların hepside şikayetçi ne yermiş be kardeşim.

Mahkemenin verdiği kararı temyiz edin.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

kirasiviy78
Site Üyesi

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 11 Oca 2019 23:31

Benim anlamadigim efendim, km dusurme ayipli arac satmak suc fakat hakim neden 5664 ten plakasini sorguladiginda arac bilgileri cikar gibi anlam ifade eden nedenle boyle bir karar veriyor . Ben zaten plakadan sorguladim ve kayit cikmadi butun bunlarida delil olarak sundum zaten mahkemeye asil bana sahte sase vermislerdi ondanda kayit cikmadi ancak kendi sasesiyle sorguladigimizda sanayide ogrenebildik ,daha oncede durma vermisti itiraz ettim agir cezada yargilamasina devam edildi simdide suc yokmus gibi karar verdi hakimin bana garezi mi var acaba halbuki adamlarin bir cok bu sekilde davalari mevcut, benim idrak edemedigim bir durummu var yoksa isler dolandirici lehine mi yurur bu arada karari yayinlayabilirim ayrica savci iddanamesinide

kirasiviy78
Site Üyesi

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 12 Oca 2019 00:03

Benim anlamadigim km dusurulmus ve hasar kayitli arac satmak sucmu degilmi, ayrica "arac satin alirken 5664 numaraya arac plakasinin yasilmasi halinde aracla ilgili tum bilgileri gorme imkaninin bulundugu"seklinde bir gerekce dogrumudur. Aracin plakasindan sorgulama yapildiginda plaka degistiyse bilgiler gelmiyorki ,

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 12 Oca 2019 07:53

kirasiviy78 yazdı:Benim anlamadigim km dusurulmus ve hasar kayitli arac satmak sucmu degilmi, ayrica "arac satin alirken 5664 numaraya arac plakasinin yasilmasi halinde aracla ilgili tum bilgileri gorme imkaninin bulundugu"seklinde bir gerekce dogrumudur. Aracin plakasindan sorgulama yapildiginda plaka degistiyse bilgiler gelmiyorki ,

İddianame ve verilen kararın sadece isim ve adresleri kimlik bilgilerini gizleyerek yayınla ya bilirseniz okuyup ona göre bir yorum yapıla bilir diye düşünüyorum.
www.kararara.com

kirasiviy78
Site Üyesi

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 12 Oca 2019 08:43

Karar ve iddianame ektedir isimleri karaladim. 5664 , e mesaj atilabilir bu sebeble dolandiricilik yoktur diyor fakat plaka degisikliginde aracin hasar bilgileri gelmezki

Resim
Dosya ekleri
IMG_20190112_084009.jpg
IMG_20190112_084009.jpg (550.15 KiB) 468 kere görüntülendi

kirasiviy78
Site Üyesi

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 12 Oca 2019 08:53

Buda savcilik iddanamesidir fakat durusmadaki savciyla iddianameyi yazan savci farkli kisiler.
Dosya ekleri
IMG_20190112_083523.jpg
IMG_20190112_083523.jpg (573.47 KiB) 465 kere görüntülendi

kirasiviy78
Site Üyesi

Mesaj gönderen kirasiviy78 » 12 Oca 2019 08:59

Bu arada aracin kilometreside dusurulmus onuda belirtmemize ragmen kararda gecmiyor.

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 12 Oca 2019 09:26

T.C
YARGITAY
15.CEZA DAİRESİ
ESAS NO: 2011/20505
KARAR NO : 2013/4896
KARAR TARİHİ:18.03.2013

Dosya incelenerek gereği düşünüldü;

Kamu davasına katılma istemi hakkında olumlu veya olumsuz bir karar verilmeyen müşteki vekilinin 5271 Sayılı CMK'nın 237/2 ve 238.maddeleri uyarınca davaya katılmasına karar verilerek ve hükmü temyize hak ve yetkisinin bulunduğu belirlenerek yapılan incelemede;

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir.

Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır.

Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, fiille olan ilişkisi, mağdurun durumu, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır.

Katılanın, sanığın yetkilisi olduğu şirketten suça konu aracı satın almak için anlaştığı, daha sonra ...Motorlu Araçlar Dış Ticaret Anonim Şirketi'ne götürüp ekspertiz raporu aldığı, araçta sorun olmadığının bildirilmesi üzerine, 115.522 kilometrede araç satın aldığı, daha sonra arıza yapması üzerine yapılan incelemede aracın ayıplı olduğu, kilometre saati ile oynandığı ve gerçekte 242.648 kilometre olduğunun anlaşılması nedeniyle sanığın dolandırıcılık suçundan cezalandırılmasının talep edildiği somut olayda; suça konu aracın sanıktan ilk el olarak alındığının, yaklaşık bir yıl önce ... Otomotiv isimli serviste 236.000 km de tamir gördüğü, yine ... isimli şirkette 242.000 km de servise girdiği, katılanın aracı alırken kontrol ettirdiği adı geçen servis yetkilileri hakkında ...7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldığının iddia edilmesi karşısında; gerçeğin kuşkuya mahal vermeksizin tespiti için, suça konu aracın trafik kaydı incelenerek geçmişe dönük devirlerinin tarih itibariyle tespit edildikten sonra, katılan tarafından devir alınmadan önce servis kayıtları bulunup bulunmadığı, var ise hangi kilometrede ve kim tarafından servise getirildiği araştırılıp, katılanın isim ve adreslerini bildirdiği tanıkları da dinlenerek, bahsi geçen ... 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava dosyası da incelenerek, sonucuna göre sanığın hukuki durumunun takdir ve tayini yerine, eksik inceleme ile yazılı şekilde beraat kararı verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, katılan vekilinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan, sair yönleri incelenmeyen hükmün bu nedenle 5320 sayılı Yasanın 8/1.maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK'un 321.maddesi uyarınca BOZULMASINA, 18.03.2013 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
YARGITAY
23. CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2015/72
KARAR NO:2015/1029

Dosya incelenerek gereği düşünüldü;

Sanık A.. Ç..'in, kendisine ait 2006 model Fiat Albea marka ve yaklaşık 125.000 kilometredeki aracını, göstergesinde oynama yaparak 100.000 kilometrenin altına indirdikten sonra değerinin üzerinde bir bedelle tanık R.. E..'ye 11.01.2010 tarihinde sattığı, tanık R.. E..'nin aynı aracı 22.03.2010 tarihli noter satış sözleşmesiyle şikayetçi M.. B..'a sattığı, şikayetçinin aracı tanıdığı oto tamircilerine götürerek yüzeysel olarak kontrol ettirdiğinde herhangi bir sorun olmadığını söyledikleri, aracı kullanmaya başladıktan bir süre sonra aracın arıza yapması üzerine özel bir servise götürdüğü ve aracın gerçek kilometresinin 130.000 civarında olduğunu öğrendiğinin iddia edildiği olayda, sanık, tanık ve şikayetçi beyanları, araç bakım faturaları ile tüm dosya kapsamına göre, eylemin dolandırıcılık suçunu oluşturduğuna dair kabulde isabetsizlik görülmemiş olup, sanığın basit bir incelemeyle anlaşılamayacak ve ancak teknik inceleme sonucu tespiti mümkün olacak şekilde yüksek olan kilometre göstergesini teknik müdahale ile düşürterek aracını gerçek değerinin üzerinde satmış olması ve D.. Plaza satış elemanı olan tanık R.. B..'ın aracın takas olarak alındığı sırada kilometresinin 125.000 olduğunu beyan etmesi ve buna ilişkin düzenlenen ekspertiz raporunu ibraz etmiş olması karşısında, tebliğnamedeki bozma isteyen düşünceye iştirak edilmemiştir.
Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddine,

Ancak;
1-Sanık hakkında belirlenen temel gün adli para cezasının, para cezasına çevrilmesi sırasında uygulama maddesi olan TCK'nın 52/2. maddesinin gösterilmemesi suretiyle 5271 sayılı CMK'nın 232/6. maddesine aykırılık oluşturulması,

2- 5237 sayılı TCK'nın 52/4-son maddesi gereğince para cezasının taksitler halinde ödeneceğine karar verilirken, ödenmeyen para cezasının hapse çevrileceği ihtarında bulunulmaması,

Bozmayı gerektirmiş, o yer Cumhuriyet Savcısı ve sanık müdafiinin temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün 1412 sayılı CMUK'nın 321. maddesi gereğince BOZULMASINA, ancak bu aykırılık aynı Kanun'un 322. maddesi gereğince yeniden yargılamayı gerektirmediğinden, hükmün ilgili kısmına “TCK'nın 52/2 gereğince” ibaresinin yazılması suretiyle ve “5237 sayılı TCK'nın 52/4. maddesi uyarınca ödenmeyen adli para cezasının hapse çevrileceğine” ibaresinin eklenmesi suretiyle sair yönleri usul ve yasaya uygun olan hükmün DÜZELTİLEREK ONANMASINA, 29/04/2015 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

T.C.
YARGITAY
23. CEZA DAİRESİ
ESAS NO:2015/6145
KARAR NO:2016/484
KARAR TARİHİ:21.01.2016
MAHKEMESİ :Asliye Ceza Mahkemesi
SUÇ : Dolandırıcılık
HÜKÜM: Beraat

Dosya incelenerek gereği düşünüldü:
Oto alım satımı yapan sanığın kilometresiyle oynanmış suça konu aracı katılana satmak suretiyle dolandırıcılık suçunu işlediği iddia olunan somut olayda;
Katılanın yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddine,
Ancak;
Sanığın aracın satışıyla bir ilgisinin olmadığını ve aracı E... K...’ın sattığını savunması, aracın satım sürecinde bulunan E... K..., ... ve S... Z...’nın tanık olarak duruşmaya çağrılmamış olmaları karşısında, gerçeğin kuşkuya yer bırakmayacak şekilde tespiti bakımından; E... K..., ... ve S... Z...’nın tanık olarak duruşmaya çağrılarak, sanık savunması ve katılan anlatımları karşısında, aracı satan kişinin kim olduğu, satış sürecinde sanığın aracılık edip etmediği, komisyon alıp almadığı, katılana aracın kilometresi konusunda yanıltıcı beyanda bulunup bulunmadığı hususlarının sorulması ve toplanan tüm delillerin sonucuna göre sanığın hukuki durumunun tayin ve takdirinin gerektiği gözetilmeden eksik incelemeyle yazılı şekilde beraat kararı verilmesi,

Bozmayı gerektirmiş, katılanın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görülmüş olduğundan hükmün bu sebepten dolayı 5320 sayılı Kanun'un 8/1. maddesi gereğince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK'nın 321. maddesi uyarınca BOZULMASINA, 21.01.2016 tarihinde oy birliği ile karar verildi.
www.kararara.com

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 12 Oca 2019 09:33

Verilen kararın hukuka aykırı olduğu gerekçesi ve diğer gerekçeleri tek tek belirterek gönderin istinafa.
www.kararara.com