Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku İnfaz edilmiş ceza uzlaştırmaya tabimidir

İnfaz edilmiş ceza uzlaştırmaya tabimidir

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

sauron1552 Kıdemli (*) Üye

Merhaba 2014 yılında taşınmaz kişilere ait yere tecavüzden 1500 yl adli para cezası aldık 2018 de onandı ödedik. Ama uzlaştırmaya taabi uzlaştırmada 2016 yılında çıktı. Bu para ceZası yüzünden hagblar açıklancak. Bu ödediğimiz cezalar uzlaştırmaya sokabilirmiyiz. Eğer uzlaşma sağlanır dava düşerse Hagblar geri bıraklmama olasılığı varmıdır teşekkürler .

IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

Uzlaşmaya tabi olan suça ilişkin ceza infaz edilip infaz tamamlandı mı ?

Yoksa şu an HAGB denetim süresi içerisinde mi?
Resim

Adli para cezası ödendi infaz edildi evet .

IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

Uzlaşma/uzlaştırma yasası, kamu davasının düşmesine yol açtığı için bir ceza usul hukuku kurumu; devlet ile birey arasındaki ceza ilişkisine son verdiği için de bir maddi ceza hukuku kurumudur. Maddi ceza hukukunda, her zaman hükümlünün lehine olan kanunun uygulanması temel kuraldır (TCK md.7/2).

Cezası infaz edilse bile, mahkumiyete bağlı bazı hak yoksunluklarından kurtulmak isteyen hükümlü her zaman lehe olan kanunun uygulanmasını talep edebilir. Hükümlü, hakkındaki mahkumiyet kararının yeni kanuni düzenlemeye uyarlanmasını talep ederse; infaz edilen karara dair ceza dosyası uzlaştırma hükümleri uygulanmak üzere uzlaştırma bürosuna gönderilir. Uzlaşma sağlanırsa, mahkumiyet kararı veren mahkeme davanın düşmesi kararı verir. Düşme kararı ile birlikte adli sicil kaydının silinmesi gerekir.
Resim

uzlaşma dilekçesi hazırladım pazartesi sacılığamı nere müraacat ediceksem infaz edilmiş ama 2016 da çıkan uzlaşmadan faydalanmak istiyoruz diye dilekçe yazdım bakalım hayırlısı .

Sonraki

Dön Ceza Hukuku