Bakaya Kalma, Hagb ve Savcı İtirazı

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
khagan
Site Üyesi

Bakaya Kalma, Hagb ve Savcı İtirazı

Mesaj gönderen khagan » 05 Mar 2019 20:59

Merhabalar.

2014’de 2 ay bakaya kaldım ve 380 TL İdari Para Cezası ödedim. 2017 tarihinde 1,5 ay tekrardan bakaya kaldım ve kendiliğinden teslim olarak askerlik görevimi yapıp geldim. Kamu davası açıldı. İki bakaya döneminde de kamu görevlisi idim. (Uzman Yardımcısı) Mazeretimi 14 sayfalık savunma ile açıkladım.

Buna rağmen hakim 1 ay hapis ve onu da HAGB’a çevirdi. Ama savcı karara itiraz etmiş.

Gerekçe TCK 75. madde. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında sanığa ön ödeme önerisinde bulunulmadı, usul ve esas yönünden yanlıştır, kaldırılması arz edilir şeklinde.

Tebligat bugün yapıldı.

Para cezası benim işime gelir diye düşünüyorum. Öder kurtulurum. Savcının kamu adına bu itirazı yeterli mi tekrardan davanın görüşülüp para cezasına çevrilmesi için? itiraz etmeme gerek olacak mı benimde?

Yardımcı olur musunuz lütfen...

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: Bakaya Kalma, Hagb ve Savcı İtirazı

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 05 Mar 2019 23:58

İtiraz merci gerekli değerlendirmeyi yapar. Cumhuriyet Savcısı'nın itiraz gerekçeleri haklı bulunursa karar bozulur ve size ön ödeme teklif edilir.
Resim

schampuan
Site Üyesi

Mesaj gönderen schampuan » 06 Mar 2019 12:18

Dediğiniz gibi önödeme sizin lehinize olacaktır. Savcının kamu adına bu itirazı yeterli olup itiraz mercii bu konuda kararı verecektir. Ayrıca sizin itiraz etmenize gerek olmadığını düşünüyorum.

khagan
Site Üyesi

Mesaj gönderen khagan » 15 May 2019 13:58

Merhabâlar tekrardan. Savcının itirazı kabul edildi. Üst mahkeme HAGB kaldırdı. Ama bugün farklı bir dava dosyası açılmış. Tenzip Zaptı adı altında. Tenzip Zaptında önceki HAGB kararının aynısı yazıyor. Ve yine 7 günlük itiraz süresi var. Bunun anlamı ne? Tekrardan mı yargılama olacak? Yoksa üst mahkemenin verdiği karar geçerli değil mi? Teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 15 May 2019 14:06

khagan yazdı:Merhabâlar tekrardan. Savcının itirazı kabul edildi. Üst mahkeme HAGB kaldırdı. Ama bugün farklı bir dava dosyası açılmış. Tenzip Zaptı adı altında. Tenzip Zaptında önceki HAGB kararının aynısı yazıyor. Ve yine 7 günlük itiraz süresi var. Bunun anlamı ne? Tekrardan mı yargılama olacak? Yoksa üst mahkemenin verdiği karar geçerli değil mi? Teşekkür ederim.
Evet üst mahkemeni bozma gerekçesi doğrultusunda yargılama yapılacak, yani ön ödeme öncelikle uygulanması gerekecek buda lehinize bir durum olacaktır.
www.kararara.com

khagan
Site Üyesi

Mesaj gönderen khagan » 15 May 2019 14:13

Güntülü yazdı:
khagan yazdı:Merhabâlar tekrardan. Savcının itirazı kabul edildi. Üst mahkeme HAGB kaldırdı. Ama bugün farklı bir dava dosyası açılmış. Tenzip Zaptı adı altında. Tenzip Zaptında önceki HAGB kararının aynısı yazıyor. Ve yine 7 günlük itiraz süresi var. Bunun anlamı ne? Tekrardan mı yargılama olacak? Yoksa üst mahkemenin verdiği karar geçerli değil mi? Teşekkür ederim.
Evet üst mahkemeni bozma gerekçesi doğrultusunda yargılama yapılacak, yani ön ödeme öncelikle uygulanması gerekecek buda lehinize bir durum olacaktır.
Tenzip zaptının başında şu şekilde bir açıklama var. Sonrası, HAGB kararının aynısı.

“Mahkememizin 23/01/2019 tarih, 2018/507-2019/44 E.K. Sayılı kararı, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 06/05/2019 tarih ve 2019/109 D.İş sayılı kararı ile kaldırılmakla dosya mahkememizin 2019/322 Esas sırasına yeniden kaydedilmiştir. Dosya inceledi.Araştırılacak başka bir husus kalmadığı anlaşıldığından açık yargılamaya son verildi. “

Üst mahkemenin(Ağır Ceza Mahkemesi) kararını tanımama gibi bir durum yok değil mi üstad? Tenziple birlikte karar verilmesi üst mahkeme kararının önüne geçmiyor.

khagan
Site Üyesi

Mesaj gönderen khagan » 15 May 2019 14:31

Güntülü yazdı:
Tenzip Zaptı’nın başında yazan bölüm bu ayrıca.

“Mahkememizin 23/01/2019 tarih, 2018/507-2019/44 E.K. Sayılı kararı, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 06/05/2019 tarih ve 2019/109 D.İş sayılı kararı ile kaldırılmakla dosya mahkememizin 2019/322 Esas sırasına yeniden kaydedilmiştir. Dosya inceledi. Araştırılacak başka bir husus kalmadığı anlaşıldığından açık yargılamaya son verildi. ”

Kullanıcı avatarı
Güntülü
Moderatör

Mesaj gönderen Güntülü » 15 May 2019 17:05

Ağır cezanın verdiği kararı yok mu sizde ağır cezanın kararını isimleri kapatarak yayınlarsanız okuyup ona göre cevap vere bilirdik, vermiş olduğunuz bilgiden anlaşıldığı kadarı ile ağır ceza asliye cezanın kararını kaldırmış ve tekrardan esas numarası kaydı ile tensip zaptı hazırlanmıştır ağır cezanın kararı doğrultusunda karar verilecek.
www.kararara.com

khagan
Site Üyesi

Mesaj gönderen khagan » 15 May 2019 17:26

Güntülü yazdı:Ağır cezanın verdiği kararı yok mu sizde ağır cezanın kararını isimleri kapatarak yayınlarsanız okuyup ona göre cevap vere bilirdik, vermiş olduğunuz bilgiden anlaşıldığı kadarı ile ağır ceza asliye cezanın kararını kaldırmış ve tekrardan esas numarası kaydı ile tensip zaptı hazırlanmıştır ağır cezanın kararı doğrultusunda karar verilecek.
Ağır Ceza Mahkemesi Kararı:

Resim

Son yayınlanan Tenzip Zaptı:

Resim

khagan
Site Üyesi

Mesaj gönderen khagan » 15 May 2019 17:30

Güntülü yazdı:Ağır cezanın verdiği kararı yok mu sizde ağır cezanın kararını isimleri kapatarak yayınlarsanız okuyup ona göre cevap vere bilirdik, vermiş olduğunuz bilgiden anlaşıldığı kadarı ile ağır ceza asliye cezanın kararını kaldırmış ve tekrardan esas numarası kaydı ile tensip zaptı hazırlanmıştır ağır cezanın kararı doğrultusunda karar verilecek.
Bu da üst mahkemenin iptal ettiği karar:
(Cumhuriyet savcısının ön ödeme talebi yok diye itiraz ettiği karar)

Resim