Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Ceza Hukuku İstinaf ta zarar giderme

İstinaf ta zarar giderme

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...

Mesaj 15 May 2019 17:17
mat2508 Site Üyesi

Ağır cezada 10 ay ceza aldım dosyam uzlaştırmaya giriyordu fakat uzlaştırmaci eski adresime evrak göndermiş ve bana ulaşamamış ben de İstinaf A başvurdum ve istinaf önce uzlastirmacidan yapılan tebligat i istedi bu sürede ben müşterinin zararını giderdim şikayetten vazgeçen dilekçe verdi şimdi ne olur cezam silinir mı sabikam yok

Mesaj 16 May 2019 07:12
teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

mat2508 yazdı:
Ağır cezada 10 ay ceza aldım dosyam uzlaştırmaya giriyordu fakat uzlaştırmaci eski adresime evrak göndermiş ve bana ulaşamamış ben de İstinaf A başvurdum ve istinaf önce uzlastirmacidan yapılan tebligat i istedi bu sürede ben müşterinin zararını giderdim şikayetten vazgeçen dilekçe verdi şimdi ne olur cezam silinir mı sabikam yok

Müşteki, şikayetten vazgeçme hakkını dilerse istinaf mahkemesi veya yargıtay temyiz incelemesi aşamalarında da kullanabilir. Müşteki şikayetten vazgeçme dilekçesini vermiş ise bu istinaf aşamasında da dikkate alınacaktır.

TCK- MADDE 73
Soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı suçlar
(1) Soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlı olan suç hakkında yetkili kimse altı ay içinde şikayette bulunmadığı takdirde soruşturma ve kovuşturma yapılamaz.

(2) Zamanaşımı süresini geçmemek koşuluyla bu süre, şikayet hakkı olan kişinin fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği günden başlar.

(3) Şikayet hakkı olan birkaç kişiden birisi altı aylık süreyi geçirirse bundan dolayı diğerlerinin hakları düşmez.

(4) Kovuşturma yapılabilmesi şikayete bağlı suçlarda kanunda aksi yazılı olmadıkça suçtan zarar gören kişinin vazgeçmesi davayı düşürür ve hükmün kesinleşmesinden sonraki vazgeçme cezanın infazına engel olmaz.

(5) İştirak halinde suç işlemiş sanıklardan biri hakkındaki şikayetten vazgeçme, diğerlerini de kapsar.

(6) Kanunda aksi yazılı olmadıkça, vazgeçme onu kabul etmeyen sanığı etkilemez.

(7) Kamu davasının düşmesi, suçtan zarar gören kişinin şikayetten vazgeçmiş olmasından ileri gelmiş ve vazgeçtiği sırada şahsi haklarından da vazgeçtiğini ayrıca açıklamış ise artık hukuk mahkemesinde de dava açamaz.

(8) (Mülga: 6/12/2006 – 5560/45 md.)
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Mesaj 16 May 2019 12:30
mat2508 Site Üyesi

Tesekkurler anladığım dogrumudur acaba istinaf ta bu ceza bozulur

Mesaj 16 May 2019 17:26
teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

mat2508 yazdı:
Tesekkurler anladığım dogrumudur acaba istinaf ta bu ceza bozulur

Usulsüz tebligat neticesinde uzlaşma prosedürü yerine getirilememiş ise bozula bilir.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Dön Ceza Hukuku