Birden fazla insanı dolandıranın cezası katlanır mı?

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
Swainn
Site Üyesi

Birden fazla insanı dolandıranın cezası katlanır mı?

Mesaj gönderen Swainn »

Murat özgür isimli bir sahış 2017 yılından beri İnternet üzerinden insanları dolandırıyor. 2018 yılında yakalanıyor. Yakalandığı sırada 9 ayrı dosyadan aranması bulunmaktaydı. Daha sonra dışarı çıkıyor. Şuanda internet üzerinden insanları dolandırmaya devam ediyor. Hakkında forum sitelerinde açılmış onlarca konu yüzlerce mağdur var. Ben de kendisi tarafından dolandırıldım. Savcılığa suç duyurusunda bulundum. Fakat bu bir hafta içinde benim gibi bir çok kişinin de bu şahıs tarafından dolandırıldığını duydum.
Bu şahıs hakkında 9 ayrı dosya olmasına rağmen nasıl dışarı çıktı?
Bu şahsın daha fazla insanı dolandırmaması için acil tutuklama istemi yapılabilir mi?
Bu şahıs her dolandırdığı insan başına ayrı ayrı ceza mı alacak?
Cevaplarsanız çok sevinirim saygılar.

quadro58
Kıdemli ** Üye

Re: Birden fazla insanı dolandıranın cezası katlanır mı?

Mesaj gönderen quadro58 »

Ceza hukukunda mahkumiyet kararları verilene dek her sanık suçsuz olarak sayılır eğer mahkemece sanığın suçluluğuna karar verilirse tabi ki her müşteki mağdur yani dosya başı ayrı ayrı tck 158 maddesinden ceza verilir.

Dogan016
Site Üyesi

Re: Birden fazla insanı dolandıranın cezası katlanır mı?

Mesaj gönderen Dogan016 »

quadro58 yazdı:
31 Tem 2020 19:26
Ceza hukukunda mahkumiyet kararları verilene dek her sanık suçsuz olarak sayılır eğer mahkemece sanığın suçluluğuna karar verilirse tabi ki her müşteki mağdur yani dosya başı ayrı ayrı tck 158 maddesinden ceza verilir.
sayın hocam ayrı ayrı ceza verme olayı şöylemidir örneğin sanık 500 kişiye hizmet ürün sattı dolandırdı vs.. fakat 20 kişi şikayetçi oldu diyelim sanık mahkemeyee çıktı her bir şikayet için ayrı ayrı hakime savunma yaptı 15 inde suçlu bulundu 5 inde beraat aldı varsayalım bu 15 i içinmi ceza alır yoksa mahkemede şikayetçi olmayan mağdurlar yani öyle veya böyle para kaptırmış sanğa havale yapmış kandırılmış fakat şikayet etmemiş kişiler içindemi sanık ceza alır ? teşekkürediyorum