Gözlem Altına Alınanlarla İlgili Olarak !

Suç ve Cezalar, Suç Türleri, Ceza Hesaplama, Hapis, Adli Para Cezası, Adli Kontrol, Ön Ödeme, Uzlaşma, Tutuklama, Arama, Elkoyma, İletişimin Tespiti, Ceza Yargılama Usulü, Tekerrür, İçtima, İştirak...
okanser
Site Üyesi

Gözlem Altına Alınanlarla İlgili Olarak !

Mesaj gönderen okanser »

Geçen günkü duruşmamla ilgili olarak mahkeme cezai ehliyet durumumla ilgili olarak beni akıl hastanesine sevketti, sevk kağıdında da kesin yatış yapılacak değilde gerekirse ibaresi var bu durumda da insiyatifi dokorlara bıraktığı gün gibi aşikar, akıl hastanesinin adli poliklinik doktoruyla görüştüm gözlem amaçlı kesin yatışınız olacak dedi gerçi arada pandemi var cezaevi izinleri sürekli uzatılıyor hatta izne çıkacak mahkumların artık cezaevine alınmayacağı konuşuluyor buna rağmen doktor pandemide olsa gözleme alınanların en az 1 hafta ya da 10 gün gibi yatışları olur dendi. Evet akıl hastaneside olsa neticede oralarda sağlık kurumu işleyişleri adli kurumlara göre farklı ama gözlem altına alınmakta bir adli prosedürdür, ona bakacak olursak hapishaneler Covid-19 tehdidi altında oluyorda akıl hastaneleri bu süreçte çok mu güvende?

dexser
Kıdemli ** Üye

Re: Gözlem Altına Alınanlarla İlgili Olarak !

Mesaj gönderen dexser »

Tamam o zaman Covid-19 tehdidi var diye sana beraat versinler. Başka bir isteğin var mı?
Fransızca yazmıyorum. Anlamadıysan tekrar oku, aynı şeyleri bir daha sorma.

okanser
Site Üyesi

Mesaj gönderen okanser »

dexser yazdı:
18 Eki 2020 23:00
Tamam o zaman Covid-19 tehdidi var diye sana beraat versinler. Başka bir isteğin var mı?
Ben onumu söyledim? Cezaevlerinden izne gönderilen mahkumlara beraatmi verdiler? Pandemiden dolayı dışardada olsalar adamların mahkumiyetleri yasal olarak devam ediyor ama evlerindeler oysaki benimle ilgili mahkemenin şu an için nihai bir kararı yok, gözlem altına alınma kararı mahkemenin ara kararı ve zorunlu bir yatış kararıda yok üstelik yatış kararını verende doktor. Şu pandemi döneminde doktorlarda hiçmi insaf yokki akıl sağlığı yerinde adamı bile mahkeme sevketti diye günlerce hastane köşelerinde süründürecekler? Daha iyi ya cezaevleri gibi suçluların cezalandırılma işledikleri suçların bedelini ödetme amacı güden yerlerde bile mahkumların sağlık durumları düşünülüp izin veriliyorsa insanların akıl hastalığıda olsa sağlık durumlarının sözkonusu olduğu yerlerde bu konuda daha da hassas davranılması gerekir sonuçta hastalığı bizmi yaratıyoruz?

okanser
Site Üyesi

Mesaj gönderen okanser »

Psikiyatrinin hukuktaki fonksiyonu bilirkişiliktir bu durum adli psikiyatri olarak adlandırılır. Biryerde de hakim her nekadar zorunlu yatış kararı vermesede cezai ehliyet tespiti için hastaneye sevketmekle doktorlar ikinci bir karar mercii boyutuna eriyor sonuçta hakim bir hukuk insanı sanığın psikiyatrik durumuyla ilgili bir değerlendirmede bulunamaz ancak psikiyatrist bu konuda bir bilirkişidir, gözlem altına almakta psikiyatrist açısından hukuki yaptırım yanında bilimsel ve teknik temele dayalı bir tedbir işlevi görür o bakımdan da hastaneye sevk kararıyla insiyatif hakimin kısmen yetki alanından çıkıyor ancak ortada bir hukuki süreç ve mahkeme kararı olduğundan dolayı gözlem altına alınmakta, gözaltı, tutukluluk, mahkumiyet v.b. gibi özgürlüğü kısıtlayan bir durumdur. Adli psikiyatri doktorlarıda mahkeme tarafından gözlem amaçlı yatırılan kişilere doktorluk kimliğinden ziyade hukukçu modunda yaklaşıyor. Mahkeme açısından gözlem altına almak tutuklamak ceza vermek gibi işlemlere göre daha pratik olduğundan bu alternatif özellikle son yıllarda daha çok kullanılıyor özelliklede pandemi döneminde kısa süreli hapis cezalarının infazının zor olduğu dönemlerde gözlem altına alarak gözlem ve tedavi gibi sebepler bahane edilerek insanların özgürlükleri kısıtlanabiliyor bu durumda üstü örtülü bir mahkumiyet işlevine dönüşebiliyor.

okanser
Site Üyesi

Mesaj gönderen okanser »

Öyleki bu ülkede hastaların asıp kesen çalıp çırpan mahkumlar kadar bile değeri yok....

okanser
Site Üyesi

Mesaj gönderen okanser »

Ama doğru dünyanın kendisi tımarhane olmuş gayrısı ne fark ediyorki :)))

dexser
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen dexser »

Madem hastanede gözlem altında kalmak istemiyorsun, o zaman niye ceza ehliyetim yok dedin? Sen bunu ileri sürmezsen hakim seni akıl hastanesine sevk etmezdi. Hem ayranım dökülmesin hem yoğurdum ekşimesin istiyorsun.
Fransızca yazmıyorum. Anlamadıysan tekrar oku, aynı şeyleri bir daha sorma.