10. Hukuk Dairesi 2015/23187 E. , 2017/8788 K.

Cevapla
Kullanıcı avatarı
kararara.com
Site Yöneticisi
Mesajlar: 535956
Kayıt: 24 Şub 2012 14:16
Meslek: Site Yöneticisi
Konum: Ankara
İletişim:

10. Hukuk Dairesi 2015/23187 E. , 2017/8788 K.

Mesaj gönderen kararara.com » 29 Eyl 2018 04:23

10. Hukuk Dairesi 2015/23187 E. , 2017/8788 K.

"İçtihat Metni"
Mahkemesi :Asliye Hukuk (İş) Mahkemesi

Dava, rücuan tazminat istemine ilişkindir.
Mahkemece, ilamında belirtildiği şekilde davanın reddine karar verilmiştir.
Hükmün, davacı Kurum avukatınca temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteklerinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hâkimi ... tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kâğıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi.
19.06.2012 tarihli trafik iş kazası sonucu vefat eden sigortalı hak sahiplerine peşin değerli gelirden oluşan kurum zararının, 5510 sayılı Yasanın 21/1-4.madde hükümleri uyarınca rücuan tahsili istemine ilişkin olan davada; müteveffa sürücü sigortalının %100 kusuru gözetilerek, davanın reddine karar verilmiştir.
Mahkemenin hükmü eksik inceleme ve araştırmaya dayalıdır.
Mahkemece hükme dayanak kılınan kusur raporunda müteveffa sürücü sigortalı %100 kusurlu bulunmuş ise de; alınan kusur raporu oluşa uygun olmadığı gibi, işveren kusurunu irdeleyen bir kusur raporu da alınmamıştır.
Dosya kapsamında kaza; 19.06.2012 günü saat 21.30 sıralarında... otoyolu 88. Km de...istikametinden ...istikametinde yolun bakım çalışmaları nedeniyle sol ve orta şeridin kapatılarak sadece sağ şeridin kullanıldığı bölümde sigortalı sürücünü idaresindeki kamyon ile önünde aynı istikamete giden ve emniyet şeridinden önüne aniden çıkış yapan davalı sürücü ... idaresindeki duyulur ve görülür geçiş üstünlüğü işaretini kullanmayan ambulansın sol yan kısımlarına aracının ön kısımlarıyla çarpması sonucu, çarpmanın etkisiyle ambulans sağında emniyet şeridi içerisinde bulunan diğer davalı sürücü ... idaresindeki çekiciye bağlı yarı römorkun sol arka tampon kısmına çarparak durmuş, ve kamyon bu çarpmadan sonra yoluna devam ederek aynı şeritte önünde seyreden dava dışı sürücü ...idaresindeki otobüse arkadan çarparak yolun sonuna savrulup sol tarafı üzerine devrilmiş, sigortalı sürücü hayatını kaybetmiştir.
Bu tür iş kazalarında kusurun belirlenmesinde; öncelikle zararlandırıcı sigorta olayının ne şekilde oluştuğu belirlenmeli, belirlenen ve kabul edilen maddi olgular doğrultusunda; tarafların kusur oran ve aidiyetleri işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında uzmanbilirkişilerden alınacak bilirkişi raporu uyarınca saptanmalıdır. Kusur durumu saptanırken, ihlal edilen trafik kurallarının yanında, iş güvenliği mevzuatına göre hangi önlemlerin alınması gerektiğinin, bu önlemlerin işverence alınıp alınmadığının ve alınmış önlemlere sigortalı işçinin uyup uymadığının, 5510 sayılı Kanunun 21., 4857 sayılı Kanunun 77., İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü hükümleri çerçevesinde değerlendirilerek belirlenmesi ile oluşa uygun ve işverenin de kusurunu irdeleyen kusur raporu alınması gerekir.
Bu maddi ve hukuki olgular göz önünde bulundurulmaksızın, mahkemece, eksik inceleme ve araştırma sonucu yazılı şekilde hüküm kurulması, usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.
O hâlde, hükmü temyiz eden davacı Kurum vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.
SONUÇ: Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, 11.12.2017 gününde oybirliğiyle karar verildi.Cevapla