Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Aile ve Boşanma Hukuku Reddedilen Davam ve İstinaf Hk.

Reddedilen Davam ve İstinaf Hk.

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...

evoll Site Üyesi

Merhaba,

2017 Ocak ayında boşanma davası açmak için adliyeye gittim ve dilekçe yazdırıp harçlarımı yatırdım. Kuzenim avukatlığımı yapacaktı, makbuzları dava dosyama eklemesi için kendisine verdim. Nisan ayı geldi fakat duruşma günü verilmeyince kuzenimin üstüne gittim ve eski eşim tarafından ikna edildiğini ve davayı açmadığını öğrendim. Pişman olduğunu belirtti ve dilekçemi kendisi hazırlayıp davayı mayısta davamı açtık. Davayı "evlilik birliğinin temelden sarsılması" sebebiyle açtım. Şiddet, alkol, kumar, eve bakmama yok. Ekimde yapılan ilk duruşmada kendisi de bunları zaten tasdikledi, boşanmak istemediğini söyledi. Bense kendisini yalnızca çocuklarımın annesi olarak gördüğümü, paylaşımımızın yıllar önce bittiğini, kavgalarımızda ağıza alınmayacak hakaretler ettiğini, artık aynı evde yaşamanın mümkün olmadığını, zaten 6 aydır ayrı yaşadığımızı söyledim.

Dava dilekçemde şahit harçlarını yatırıp istendiği zaman şahitleri huzura getireceğimi belirtmiştik. Fakat Ekimde yapılan ilk duruşmada davacının yani benim, şahit getirmediğim, boşanmak için ispatımın olmadığı sebebiyle davam reddedildi. Dava dosyamda ise "şahit harçlarını yatırıp istendiği zaman şahitleri huzura getireceğim" ifadem daksil ile silinmiş! Hakim buna istinaden bir şey sormadı, biz dava reddedildikten sonra gördük. Hiçbir paraf, isim yok daksillenen kısımda. Avukat-kuzen buna istinaden istinafa gitmemiz gerektiğini söyledi. Müracaatımızı yaptık, ekim 2018. Dosyanın istinafa kaydı aralık 2018 görünüyor ama. Nisan 2019 olduk, hala "atama bekliyor" şeklinde görünüyor.

Ayrıca eski eşim tedbir nafakası için dava açtı fakat sonra geri çekti çünkü çocuklarım için 900tl aylık nafaka ödüyorum.

Sormak istedikleri:
*İlk duruşmaya çıkarken şahitleri hazır mı bulundurmalıydım?
*Cevap evetse bunu avukatımın bilmesi gerekmiyor muydu? Beni uyarması?(Bu durumda yine oyuna gelmiş oluyorum)
*İstinafın azami süresi yok mu?
*İstinaftan çıkabilecek kararlar nelerdir? Yeni bir duruşma tarihi verilecek ve şahitlerimi o duruşmaya mı götüreceğim?
*Yoksa olumlu veya olumsuz yeniden yargılanması için ilk mahkemeye geri mi gönderiliyor? Karar çıkmıyor mu?
*Karar çıkıyor ise ve ola ki davam reddedilse; 3 sene süresi dolunca yeniden dava açabilmem için hangi tarihi esas alacağım? Mayıs 2018i mi?
*Daksillenme olayı sanırım soruşturmaya gidecek ve bu benim dava sürecimi daha da uzatır mı?
*Uzar ise İstinaf sonucu kesinleşmeden 3 sene dolmasıyla yeniden dava açma hakkım olmuyor mu?

Okuyabilenlere teşekkür ederim, kolaylıklar.

IŞIKDEMİR Kullanıcı avatarı
Editör

İstinaf süresi normal.

Daksille beyanın silinmesi kabul edilemez. İmza yok, paraf yok vs. yok.

İlk duruşmaya tanıklarınızı götürseymişsiniz sizin yararınıza olurmuş. Çünkü daksille kapatılan yer hakimin gözünden kaçmış olabilir, normaldir. Daksillendiği için de tanık yok sanılmıştır.

İstinaf ön incelemede davanın yeniden görülmesi kararı verirse tanıkları götürürsünüz. Eğer istinaf başvurusu reddedilirse yeniden bir boşanma davası açmanız gerekir.

Yeni dava için 3 yıllık süre ret kararının kesinleşmesinden itibaren başlar.

Daksillenme sebepli ceza davası boşanma davası sürecini etkilemez
Resim

Editör

Şunu da bir kenara bırakayım.

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi
Esas No: 2008-20282
Karar No. 2010/3216
Davacı tarafından açılan ve retle sonuçlanan ilk boşanma davası, Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşmiştir. Kesinleşen bu kararla, davalının evlilik birliğini temelinden sarsacak derecede bir kusurunun bulunmadığı hükmen belirlenmiştir. Ret kararının kesinleşmesinden sonra geçen üç yıllık süre zarfında da davalının bir kusuru kanıtlanamamıştır. Boşanma sebebi bulunmadığı halde retle sonuçlanan davayı açarak, boşanma sebebi (TMK. m. 166/4) yaratan davacı, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tamamen kusurludur.
Tarafların tesbit edilen ekonomik ve sosyal durumlarına, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur derecelerine paranın alım gücüne, ihlal edilen mevcut ve beklenen menfaatlerin kapsamına nazaran davalı yararına hükmolunan maddi tazminat azdır. Türk Medeni Kanunun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi ile Borçlar Kanununun 42. ve devamı maddeleri hükmü nazara alınarak daha uygun miktarda maddi tazminat (TMK. md. 174/1) takdiri gerekirken yazılı şeklide hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.
Resim

evoll Site Üyesi

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. İstinaf başvuru tarihini yanlış yazmışım. 2017 Ekimde müracaat edildi. Yani dava reddedildikten sonraki gün, vakit kaybetmeden.

evoll Site Üyesi

IŞIKDEMİR yazdı:
Şunu da bir kenara bırakayım.

T.C.
YARGITAY
2. Hukuk Dairesi
Esas No: 2008-20282
Karar No. 2010/3216
Davacı tarafından açılan ve retle sonuçlanan ilk boşanma davası, Yargıtay denetiminden geçerek kesinleşmiştir. Kesinleşen bu kararla, davalının evlilik birliğini temelinden sarsacak derecede bir kusurunun bulunmadığı hükmen belirlenmiştir. Ret kararının kesinleşmesinden sonra geçen üç yıllık süre zarfında da davalının bir kusuru kanıtlanamamıştır. Boşanma sebebi bulunmadığı halde retle sonuçlanan davayı açarak, boşanma sebebi (TMK. m. 166/4) yaratan davacı, boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tamamen kusurludur.
Tarafların tesbit edilen ekonomik ve sosyal durumlarına, boşanmaya yol açan olaylardaki kusur derecelerine paranın alım gücüne, ihlal edilen mevcut ve beklenen menfaatlerin kapsamına nazaran davalı yararına hükmolunan maddi tazminat azdır. Türk Medeni Kanunun 4. maddesindeki hakkaniyet ilkesi ile Borçlar Kanununun 42. ve devamı maddeleri hükmü nazara alınarak daha uygun miktarda maddi tazminat (TMK. md. 174/1) takdiri gerekirken yazılı şeklide hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir.

Hocam teşekkür ederim fakat anlatmak istediğinizi anlayamadım. Davalının kusuru için net ispat ve şahitler fakat anlattığım gibi sunma fırsatım olmadı.

Editör

İstinaf, davanın yeniden görülmesi kararı verirse sunarsınız. Vermezse eğer 3 yıl bekleyip yeni dava açmalısınız.
Resim

Dön Aile ve Boşanma Hukuku