Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI Aile ve Boşanma Hukuku Nafaka ve artırımı hakkında

Nafaka ve artırımı hakkında

Kişiler, Ad ve Soyad Düzeltme, Yaş Düzeltme, Aile, Nişanlılık, Evlilik, Ayrılık, Boşanma, Nafaka ve Tazminat, Velayet, Vesayet, Mal Paylaşımı, Evlat Edinme, Babalık ve Tanıma...

Lord15 Site Üyesi

Forumda varmı bilmiyorum böyle bi başlık bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorum şu:
Hakim son duruşmada nafakanın
1. 11.10.2019 da artırılmasına diye karar verdi. Ama şimdi hepinizin bildiği üzere asgari ücret zammı görüşülüyor. Nafaka artırımı için hakimin verdiği tarihi beklemeden asgari ücrete zam gelir gelmez hemen artırım davası açabilirler mi?
2. Yoksa karardaki tarihi beklemek zorundalar mı
3. Son olarak nafakanın artırımı için dava açılması zorunlu mudur yoksa ben kendi kendime mi artırım yapmam gerekiyor

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

Lord15 yazdı:
Forumda varmı bilmiyorum böyle bi başlık bulamadım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sorum şu:

Hakim son duruşmada nafakanın 1. 11.10.2019 da artırılmasına diye karar verdi. Ama şimdi hepinizin bildiği üzere asgari ücret zammı görüşülüyor. Nafaka artırımı için hakimin verdiği tarihi beklemeden asgari ücrete zam gelir gelmez hemen artırım davası açabilirler mi?

2. Yoksa karardaki tarihi beklemek zorundalar mı

3. Son olarak nafakanın artırımı için dava açılması zorunlu mudur yoksa ben kendi kendime mi artırım yapmam gerekiyor

1-Verilen nafaka kararında eğer enflasyon üzerinden Tefe/Tüfe üzerinden bir karar verilmişse bu karar üzerinden artış otomatikman yapılır ve her seferinde nafaka artırım davası açılmaz. Bu şekil karar verilmiş olsa da nafaka artırım davası hiç açılmayacak anlamına da gelmez günün koşulları ağırlaşması durumunda bu şekil karar verilmiş olsa da artırım davası açıla bilinir.

2- Son duruşmada nafakanın arttırılması ile ilgili bir tarih belirtilerek karar verildiğini yazmışsınız, peki güzelde bu dava ne davası onu belirtmemişsiniz, Boşanma içerisinde tedbir nafakası mı.? Yoksa nafaka arttırım davası mı.?. Yoksa Yardım nafakası davası mı.?
mesajınıza göre mahkeme tekrar yapılacak nafaka artışının 2019 yılı 11. Ayını işaret etmiştir bu nedenle tekrar artış talebinde bulunulsa da bu karar yapılacak artış davasında ileri sürüle bilinir. Genelde artışlar yıllık olarak dikkate alınır yoksa her 6 ayda her 3 ayda bir nafaka artırım davası açılmasında bir sınırlama yok ise de mahkemelerde bu konuda ARTIŞ KARARI VERMEZLER,

3- Mahkemenin belirlediği nafaka miktarı dışında siz eğer kafanıza göre nafakada bir artış yaparak gönderirseniz veya başka bir fazla miktar para göndermiş olursanız ilerde açılacak nafaka artırım davasında bu gönderdikleriniz hiç bir surette dikkate alınmaz

KARARLAR
viewtopic.php?f=47&t=14919&p=24758#p24758

viewtopic.php?f=47&t=388376

viewtopic.php?f=47&t=20544

viewtopic.php?f=47&t=13585&p=22369#p22369

viewtopic.php?f=47&t=58710

viewtopic.php?f=47&t=416359
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

Lord15 Site Üyesi

Nafakanın üfe üzerinden artırılmasına diye karar verdi ve tedbir nafakasını yoksulluk nafakasına çevirdi

Lord15 Site Üyesi

Tefe tüfe üzerinden otomatik artış yapılır demişsiniz peki ben bunu nasıl öğrenecem ne kadar artmış nasıl olmuş nası olacak bu

teoman Kullanıcı avatarı
Global Moderatör

TÜİK Türkiye İstatistik Kurumu her yıl ÜFE oranını o ay için açıklar sizde bu ÜFE artış oranını baz alarak nafaka artış oranı miktarına göre hesaplayacaksınız. Örnek; Nafaka 2018 Yılı Aralık ayında hükmedildi, 2019 Yılı Aralık ayında ÜFE ne miktarda açıklanmış ise sizde ödemekte olduğunuz nafaka miktarına üzerine bu artışı koyarak hesaplayacaksınız.
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

• POPULER KONULAR

Dön Aile ve Boşanma Hukuku