Kamuda resmi evrakın fotokopisi ile suç duyurusunda bulunmak

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
vatansever.33
Kıdemli * Üye

Kamuda resmi evrakın fotokopisi ile suç duyurusunda bulunmak

Mesaj gönderen vatansever.33 » 14 Oca 2019 17:41

Merhabalar bir kamu kuruluşunda memur olarak görev yapmaktayim.
Geçtiğimiz günlerde suç teşkil edebileceğini düşündüğüm bir resmi evrakın fotokopisini alarak suç duyurusunda bulundum. Bu evrak ile suç teşkil ettiğini düşündüğüm olayı aydınlatmak için ayrıca CIMER e de başvurdum.

Ancak bu suça taraf olan amir bu durum karşısında benden, hukuka aykırı bir şekilde bu evrakları Cimer gönderdiğim sebebiyle tarafimdan savunma istemekte.
Her hangi bir kişi ya da kişilerle paylaşmadım bu evrakları. Evrakların gizlilik özelliği olmayıp basit bir personel gorevlendirmesidir.

Kullanıcı avatarı
teoman
Global Moderatör
Meslek: "Haksızlığa sapıp bütün insanların senin peşinden gelmeleri yerine, adaletli davranıp tek başına kalman daha iyidir."

Re: Kamuda resmi evrakın fotokopisi ile suç duyurusunda bulunmak

Mesaj gönderen teoman » 15 Oca 2019 08:04

vatansever.33 yazdı:Merhabalar bir kamu kuruluşunda memur olarak görev yapmaktayim.
Geçtiğimiz günlerde suç teşkil edebileceğini düşündüğüm bir resmi evrakın fotokopisini alarak suç duyurusunda bulundum. Bu evrak ile suç teşkil ettiğini düşündüğüm olayı aydınlatmak için ayrıca CIMER e de başvurdum.

Ancak bu suça taraf olan amir bu durum karşısında benden, hukuka aykırı bir şekilde bu evrakları Cimer gönderdiğim sebebiyle tarafimdan savunma istemekte.
Her hangi bir kişi ya da kişilerle paylaşmadım bu evrakları. Evrakların gizlilik özelliği olmayıp basit bir personel gorevlendirmesidir.

Şikayet konusu Amiriniz olduğu için bu konuda kendisinin olayın tarafı olması nedeni ile bu konuda savunma alması uygun değildir. O belgenin bir suretini alarak işlenen bir suçun dedili olarak sunulmasından ibaret olup belgenin de özelliği dikkate alındığında suç oluşturmayacaktır.

Resim
Resim
HAYATTA KÜÇÜMSEME HİÇBİR KİMSEYİ NOKTA DA KÜÇÜKTÜR AMA BİTİRİR CÜMLEYİ.

WWW.KARARARA.COM

vatansever.33
Kıdemli * Üye

Re: Kamuda resmi evrakın fotokopisi ile suç duyurusunda bulunmak

Mesaj gönderen vatansever.33 » 16 Oca 2019 16:09

Sayın Teoman : 657 sayılı Devlet memurları kanununun 16. maddesi şu şekildedir.

RESMİ BELGE, ARAÇ VE GEREÇLERİN YETKİ VERİLEN MAHALLER DIŞINA ÇIKARILMAMASI VE İADESİ:

Madde 16 - (Değişik madde: 12/05/1982 - 2670/8 md.)

Devlet memurları görevleri ile ilgili resmi belge araç ve gereçleri, yetki verilen mahaller dışına çıkaramazlar, hususi işlerinde kullanamazlar.

Devlet memurları görevleri icabı kendilerine teslim edilen resmi belge, araç ve gereçleri görevleri sona erdiği zaman iade etmek zorundadırlar. Bu zorunluluk memurun mirasçılarına da şamildir.

sizce bu madde gereğince disiplin cezası alır mıyım?