İdare Mahkemesinde Yargılama Usulü

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
salacak
Kıdemli *** Üye

İdare Mahkemesinde Yargılama Usulü

Mesaj gönderen salacak » 17 Haz 2019 19:48

Selamlar.10 gün sonra İdare Mahkemesinde almış olduğum meslekten ihraç kararına karşı davam var.
Sizden ricam İdare Mahkemelerinde dava nasıl işler?Nasıl savunma yapılır?İdare Mahkemesinde duruşma esnasında nelere dikkat etmem gereklidir?ve son olarak idare mahkemesinde karar hemen çıkar mı?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: İdare Mahkemesinde Yargılama Usulü

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 18 Haz 2019 08:53

İdare mahkemesi de bir hukuk mahkemesidir. Yargılama usulü farklılık gösterse de yargılama yönteminde herhangi bir farklılık yoktur. İddialarınızı ve samimi beyanlarınızı heyete ifade ediniz. Genellikle idare kararları adli yargı ilk derece mahkemelerine göre daha hızlı çıkar.
Resim

aslann05
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen aslann05 » 18 Haz 2019 14:33

IŞIKDEMİR yazdı:İdare mahkemesi de bir hukuk mahkemesidir. Yargılama usulü farklılık gösterse de yargılama yönteminde herhangi bir farklılık yoktur. İddialarınızı ve samimi beyanlarınızı heyete ifade ediniz. Genellikle idare kararları adli yargı ilk derece mahkemelerine göre daha hızlı çıkar.

Sayin I$IKDEMÍR.
affiniza siginarak yeni konu acmadan tam bu noktadan bir sorum olacak.
Ídari mahkemede bir hukuk mahkemesi dediniz.
Dü$mü$ ve ortadan kalkmis HAGB kararlari.
Hukuk hakimini baglamiyor.
Dü$mü$ ve ortadan kalkmis olan HAGB karai idari mahkemesi hakimini nasil baglar.
Mahkumiyet gibi degerledirirki?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 18 Haz 2019 14:40

Sevgili aslann05, hukuk mahkemesi derken evrensel adıyla hukuğu kastettim.
Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi vd. ile aynı kategoridedir anlamında demedim.
Karışıklığa sebebiyet verdiysem affola.
Resim

aslann05
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen aslann05 » 18 Haz 2019 15:58

IŞIKDEMİR yazdı:Sevgili aslann05, hukuk mahkemesi derken evrensel adıyla hukuğu kastettim.
Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi vd. ile aynı kategoridedir anlamında demedim.
Karışıklığa sebebiyet verdiysem affola.
Sayin ISIKDEMÍR.
Estegfirullah.
Sadece DÜ$MÜ$ hagb kararinin idari yönünü ögrenmek acisinda sormustum.
Ortadan kalkan dü$mü$ bir hüküm var.
Umarim anayasa mahkemesine iskalmadan duzeltirler.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 18 Haz 2019 16:18

Artık sizin durumunuzu ve dava sürecinizi anlattıklarınızdan az çok bildiğim için ortadan kaldırılmış HAGB kararının idari davalara etkisi konusunda bir yorum yapmanın mümkün olmadığını söylüyorum hep kendime...
Resim

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 18 Haz 2019 17:31

Yanıtınız için çok tşk ederim.
Son olarak bir şey sormak istiyorum.ceza davam idari davadan 3 ay sonra..İdare mahkemesi hakkımda olumsuz karar verir ve mesleğe geri döndürmezse,3 ay sonra ceza davasından beraat edersem ki beraat edeceğime eminim bu durumda ne olacak.

aslann05
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen aslann05 » 18 Haz 2019 18:13

IŞIKDEMİR yazdı:Artık sizin durumunuzu ve dava sürecinizi anlattıklarınızdan az çok bildiğim için ortadan kaldırılmış HAGB kararının idari davalara etkisi konusunda bir yorum yapmanın mümkün olmadığını söylüyorum hep kendime...
Yardim ve katkilariniz için cok tesekkur ederim.

salacak
Kıdemli *** Üye

Mesaj gönderen salacak » 18 Haz 2019 19:49

Yanıtınız için çok tşk ederim.
Son olarak bir şey sormak istiyorum.ceza davam idari davadan 3 ay sonra..İdare mahkemesi hakkımda olumsuz karar verir ve mesleğe geri döndürmezse,3 ay sonra ceza davasından beraat edersem ki beraat edeceğime eminim bu durumda ne olacak.

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 18 Haz 2019 19:51

salacak yazdı:Yanıtınız için çok tşk ederim.

Beraat ederseniz idare mahkemesi kararına gerek kalmadan kurumunuza başvuracaksınız geri dönmek için.
Resim