Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

48-5 park halinde iken başıma gelenler

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
hasancetin
Site Üyesi

Re: 48-5 park halinde iken başıma gelenler

Mesaj gönderen hasancetin »

Hassas bir süreç yaşadığım için şahsi olarak fevri kanaat getirmiş olduğum için özürlerimi iletirim. Hukuken yaşanılan durumlar karşılıklı olarak yıpratıcı olabiliyor. Şu an aşağıda bulunan safhadayız. Davamı şahsi olarak yürütüp kovuşturacağım.
Sulh Ceza Hakiminin UYAPtan edindiğim TENSİP ZAPTI.

İTİRAZ TARİHİ : 25/05/2021
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
1-Başvuru dilekçesinin bir suretinin idari para cezası kararını vermiş olan kuruma gönderilerek kamu kuruluşundan dilekçenin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde cevap vermeleri gerektiğinin bildirilmesi ve idari yaptırıma dayanak olan işlem dosyasının tamamının bir örneğininin cevap dilekçesi ile birlikte mahkemeye gönderilmesi gerektiği hususunda Kabahatler Kanunun 28. maddesi uyarınca ihtaratlı bir şekilde bildirilmesine,
2- Cevap dilekçesi geldiğinde bir örneğinin başvuruda bulunana tebliğine,
3-Dosyaya ilişkin araştırılacak hususların yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra yeniden ele alınmak üzere dosya incelemesine tensiben karar verildi. 27/05/2021

hasancetin
Site Üyesi

Sonuçlandığında tekrar son olarak paylaşacağım.
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

hasancetin yazdı: 28 May 2021 23:04 Sonuçlandığında tekrar son olarak paylaşacağım.
İtirazının kabul olacağını tahmin ediyorum. Forumdaki diğer arkadaşlara emsal olması açısından neticeyi biz de bekliyoruz, paylaşırsan seviniriz. Yukarıda paylaştığım kararı dosyana sunmanı tavsiye ederim ayrıca.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
hasancetin
Site Üyesi

Emsal karar olarak sadece ve tek sizin sunduğunuz kararı çıktı olarak savcılığa ve mahkemeye ilettim. Birazdan ayrıntılı olarak itiraz şahsi dilekçemi de paylaşacağım.
hasancetin
Site Üyesi

Şahsi olarak hazırladığım dilekçe ve kanıtlarına değinerek saygılarımla sunduğum dosyadır.

L… Sulh Ceza Mahkemesi Hakimliği’ne
…/…/2021

DAVACI : H..

TC Kimlik Numarası : 2xxx8

Adres : İ… Mah. H… Cad. T.. Apt. No.67 Kat 2 D:4
K…./L…
DAVALI : K… Kaymakamlığı

Dava Konusu : Ehliyet iptal tutanağının iptali, ehliyetin iadesi ve de uygulanmış olan idari para cezasının iptali istemidir.
.

Açıklamalar :

1-) 18/05/2021 tarihinde A….k Mah. Y…sit. Cx blok no xx adresinde bulunan xn-xx Tarım ve Hayvancılık Ekipmanları / xxxr xxxI ya ait olan ve 19/05/2018 işe giriş tarihli çalıştığım iş yerinde mesai saati bitiminde alkol aldım. 23:41 sularında işletmeye ait olan alarmı kurup kapanışını yaptıktan sonra 400 m uzaklıktaki BP benzinliğine (Ek 4) alışveriş yapmak üzere Oxxx xxxxı’ ya ait olan xx xx xx plakalı hususi iş yeri servis ve bakım aracıyla gittim. Asla karayolunda trafikte değildim. Benzinliğe aracı park yerine uygun şekilde park ettim. Akabinde aracı kendimi iyi hissetmediğim ve yorgun olduğumu fark etmem üzerine, trafik güvenliğini tehlikeye sokmamak için alışverişten sonra park yerinde bırakmaya, taksi çağırıp eve dönmeye karar verdim.

2-) Park halindeki aracın bitişiğinde; Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına ayrıca nizama olan duyarlılık ve hassasiyetimden dolayı mevcut saatler içerisindeki sokağa çıkma kısıtlaması dahilinde şüpheli gördüğüm park halindeki 3-4 aracın fotoğrafını çektim. Araçların sivil polis memuru araçları olduğunu bilmiyordum. Bunun üzerine marketten agresif ve koşarak gelen sivil polis memurunun “Bunlar Sivil polis memuru aracı, neden fotoğrafını çekiyorsun? Hemen sil onları!” ikazı üzerine “Özür dilerim bilemezdim” deyip cep telefonumu kendisine teslim ettim ve çekilen fotoğrafları kendisi sildi. Sonrasında markete alışverişimi tamamlayıp daha sonra benzinliğe taksi çağırmak ve ardından gelen taksiyle evime dönmek üzere girdim. Sivil polis memuru arkamdan tekrar markete girip beni dışarı çağırdı ve alışverişimi yarıda kesip aldığım ürünleri market görevlisine iptal edip bıraktım. Benzinlik kamera kayıtlarında yaşanan vukuat alenen görülmektedir. Kendisi beni marketten 4 ya da 5 m uzaklaştırdıktan sonra “Alkol var mı?” diye sordu. “Evet memur bey, var” dedim. Buna istinaden park halindeki aracımı işaret ederek “Araç senin mi?” diye sordu; ”Evet memur bey” diyerek yanıt verdim. “Geç orada bekle” dedi ve emrine uyarak park halindeki aracın yanına gittim. Benzinlik ve mobese, kamera kayıtlarından anlaşılacağı üzerine aracı park ettiğimde benzinlikte trafik denetleme ekibi benzinlikte yoktu, bu açıkça görülmektedir. Benzinlikte pompacı ya da diğer çalışan olarak görevli kişiler de olay anında oradaydı. Kendisi muhtemelen karakoldan ekip talep etti ve park halindeki aracımın 1 metre ötesinde yaya halde kendisinin karakoldan talep ettiği trafik denetleme ekiplerince denetlemeye maruz bırakıldım. Benzinlikteki ve mobese kamera kayıtlarından bu durum anlaşılacaktır.

3-) Gelen Trafik denetleme aracından inen görevli polis memurları önce çalışma izin muafiyet belgemi, sonrasında kimlik ve ehliyetimi istediler. Ne sivil polis memuruna ne de gelen trafik ekiplerinden amire ve polis memuruna asla zorluk çıkarmadım. Hepsini onlara verdim. Sonrasında alkol metre ile alkol testi yaptılar. Neticede 1.91 promil alkol çıkmasına istinaden idari para cezası kesip, cezai işlem yapıp ehliyeti geri alma ve iptal tutanağı düzenlediler. Kimliği almamın ardından “Ehliyetimi de alabilir miyim?” diye talep ettiğimde “Sen üzerine soğuk bir ayran iç diye cevap verildi.”. Bu esnada benzinlik çalışanlarından bir kişi yanımıza gelip trafik denetlemedeki amir ve polis memuruyla sohbet ettiler. Sağlık kurumuna götürülüp kan testinden alkol tespit ya da diğer kontrollerim yapılmadı. Cezai işlemi yapan trafik denetleme amiri 3 ya da 5 kere “Neden fotoğraf çekiyorsun, yasak olduğunu bilmiyor musun? Araç yoğunluğundan sana ne?” diye sordu. “Çok üzgünüm Amirim araçların sivil araç olduğunu bilemezdim, kısıtlamalar var şahsi olarak aşırı hassas davrandım araç yoğunluğunu çektim. Affedersiniz, zaten sivil polis memuru fotoğrafları kendisi sildi.” diye yanıt verdim. Cezai işlem sonrasında aracın bağlanacağı bunun için bir alkolsüz şoför bulmam istendi. Benzinlik kamera kayıtlarından da anlaşılacağı üzere bir adet taksi çağırıp gelen taksiyi orada bıraktırıp sadece taksi şoförüne park halindeki xx xx xx plakalı aracı alması ve karakolun yanına getirmesi için 100 TL verip aracın karakola getirilmesini sağladım ve ben de trafik denetleme ekipleriyle karakola ifadem alınmak üzere götürüldüm. Karakolda ifadem alınırken bana sadece ev adresim ne mezunu olduğum ve cep telefonu numaram sorulmuştur. Ardından “İmzala.” denildi. Karakoldaki komisere ifademi alan polis memuru “Komiserim sağlık kurumuna götürülmedi gerek var mı? Ayrıca gözaltına alalım mı?” diye sordu Nöbetçi Karakol Komiseri “Salın gerek yok dedi.”. İfademde yazılanlar okutulmadan bana ne verdilerse imzaladım. İmzaladığım 2 ya da 3 farklı evrak 3er nüsha olmasına rağmen bana herhangi bir nüsha verilmedi. Ben hiçbir polis memuruna mukavemet çıkarmadım. Ne emredildiyse harfiyen uydum ve yerine getirdim. Gidebilirsin denildi. İşlemler bittikten sonra Lxxx Polis karakolunun 2 sokak aşağısında bulunan İ… Mah. H… Cad. T.. Apt. No.67 Kat 2 D:4 te kiracısı olduğum evime yalnız yürüyerek yaya olarak gittim. Ardından 22/05/2021 tarihinde 19:53 sularında A….k Mah. Y…sit. Cx blok no xx adresinde bulunan xn-xx Tarım ve Hayvancılık Ekipmanları / xxxr xxxI ya ait olan işyerimden eve gitmek için taksi çağırdım. Taksicinin “BP benzinliğine uğrayalım bir şeyler alacağım” demesi üzerine müşteri olarak onayladım ve benzinliğe gittik. Taksi şoförü tam olarak benzinliğin önüne park etti. Evde kızım için süt olmadığı aklıma gelmesi üzerine süt almak için ben de taksiden aşağı indiğimde benzinlik önündeki beyaz PVC den küçük kulübeye benzer yapının önünde 2 ayrı taburede oturan tanımadığım iki yabancıdan biri diğerini “aha bu” diyerek beni işaret ettiğini fark ettim ve endişe içinde markete girdim ve o şahıs da peşimden geldi ve ben kızım için 1 paket süt alıp alışverişimi yaparken kasanın arkasına geçip gergin şekilde kolonya sıkıp beni izledi. Alışverişimi bitirmemi bekledi ve ardım sıra peşimden gelip ben taksiye binerken diğer yabancı kişinin yanına gitti ve sonra bir arabaya binip biz de taksi vasıtasıyla evime hareket ettiğimizde ardımızdan geldiler. Trafik ışıklarında da sağ yanımızda durdular. İzlediler. Olayın neden kaynaklandığına anlam veremedim. Benzinlikteki kamera kayıtları delildir. Çok korktum, kaygılandım ve tekrar o benzinliğe asla gitmedim.

4-) Yaşanan olay sonrasında hukuki itiraz dolayısıyla açılacak dava için 1. Dereceden delil olarak Adli Mercii’ ye sunulmak üzere 19/05/2021 tarihinden 23/05/2021 tarihine dek olayın geçtiği BP Benzinliğindeki kamera kayıtları talep edilmesine rağmen 23/05/2021 tarihinde alınan cevap “Adli kurumlar dışında kamera kaydı verilmemektedir.” olmuştur. Bu sebepten dolayı itiraz davası yargıya geç intikal etmiştir. Diğer yandan olayın yaşandığı BP benzinlikteki kamera kayıtlarının “10 gün” süreyle silinip tekrar sıfırdan kayda girildiği bilgisi verilmiştir. Buna istinaden BP benzinlik kamera kayıtlarının ivedilikle “1. Dereceden delillerin kayıp olmaması ve mahkemenize yetiştirilmesi” adına ivedilikle alınmasını saygılarımla arz ve talep ederim.

5-) Diğer boyutta o gece yaşadığım olaylardan sonra duyduğum derin şok, üzüntü ve psikolojik olarak yıpranmış vaziyette eve vardığım üzere beni ellerim bomboş hiçbir şey getirememiş bir eş ve bir baba olarak gören eşim ve kızımın da karşısında bulunmak sonucunda bu hal ile daha da kişisel yetersizlik hissedip bir kez daha psikolojik travma geçirip yıkıldım. Olayın yaşandığı geceden beri ne uyuyabiliyor ne yemek yiyebiliyor ne de kendime gelemiyorum. İşimi kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıyayım. Yaşanılan olaylar ve buna istinaden bana uygulanan uygulamanın, Türk Ceza Kanunu çerçevesinde incelendiğinde hayatın doğal akışına tamamen aykırı olduğu anlaşılacaktır.

Bir birey olarak, vatan ve vazife adalet ve hakkaniyet sevdasıyla yanıp tutuşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak şahsi imkanlarım ve çabalarım dahilinde topladığım, kanıt ve delil olduğuna şahsi olarak kanaat getirip inandığım tüm materyaller, EK sayfalar halinde muhakemenize ve saygılarınıza sunulmuştur.

Hukuki Nedenler : Uygulanmış olan kanuni yaptırım, idari cezai işlemi ve ehliyeti iptal alı koyma işlemi Türk Ceza Kanunu’na, Karayolları Trafik Kanunu’na ilgili maddeler ve fıkralara yakından bakıldığında ve sunulan deliller doğrultusunda incelendiğinde tamamına ayrıca hayatın doğal akışına aykırıdır.

Hukuki Deliller : Türk Ceza Kanunu ve Karayolları Trafik Kanunu ve Yönetmelikleri ile ilgili kati maddeler ve eklerde sunulan deliller.
İlgili olarak;

(5) Alkollü içki, uyuşturucu veya keyif verici maddelerin etkisi altında araç sürme yasağı
MADDE 48- Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.

Sürme eyleminden söz edilebilmesi için direksiyon başında bir sürücü ve sürülen bir araç olması gereklidir. Alkollü sürüş için de idaredeki aracın kanunlar mertebesinde uygulama dahilinde cezai işleme tabi tutulması için, karayolunda seyir halinde iken trafik ekiplerince durdurulması ve mevzuata uygun ölçüm yapılması gerekirken, yaşanan olay nedeniyle benzinlikte park yerine sivil polis talimatıyla çağrılan trafik ekiplerince yapılan ölçüm sonucu tanzim edilen tutanağa istinaden tesis edilen dava konusu işlemlerde hukuka uyarlık bulunmamaktadır. Uygulama hem kanun namına hem de hayatın doğal akışına tamamen aykırıdır.

Sonuç Ve İstem : Yukarıda açıklanan nedenlerle ve sunulan açık delillere istinaden ehliyetimin geri alınması ve iptal tutanağının iptali, ehliyetimin iadesi ve de uygulanmış olan idari para cezasının iptali 2577 sayılı Yasanın 49. maddesi uyarınca temyizen incelenerek bozulması istemim olup, muhakemenizden saygılarımla arz ve talep ederim.
…/…/2021

Ekler:
1- T.C. kimlik fotokopisi
2- Araç ruhsat fotokopisi
3- Adli sicil kaydı
4- İşyerinden benzinliğe izlenen rota
5- Benzinlikteki araç park durumunu gösterir görsel kanıt
6- Cezai işlemde aktif olarak bulunan benzinlik kameraları
7- Benzinlik çalışanı Görsel tanık
8- Emsal mahkeme kararı
9- BP benzinlik video kaydı
10- İdari Trafik cezası ve ehliyet iptali tutanağı örneği
…/…/2021

Davacı
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Çok güzel olmuş eline sağlık, benzer olay yaşayanlar için de örnek dilekçe olarak faydalı olacaktır.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
hasancetin
Site Üyesi

Vatandaş olarak gerek haklı gerek haksız olarak kanunlarla karşıkarşıya veya yanyana kaldığımız hukuki süreçler elbette bir gün olacaktır. Kişisel ve hukuken içinde yaşadığımız ülkenin hak özgürlük ve kanunlarını bilmeliyiz. Kişi bazen nüfuzen mesleki körlüğe diğer her meslekteki gibi uğrayabilir. Bu da tartışılabilir. Daha özgür ve refaha ermiş ve aydın bir toplum için hakkımızı arayalım.
hasancetin
Site Üyesi

Güncelleme :Aynı ilçede Davalı ve itirazda bulunduğum tüm itiraz dosya ve kanıtlarımın gönderildiği davamla ilgili İlçe emniyet müdürlüğünden cevap yazısı bekleniyor.
hasancetin
Site Üyesi

Olaylardan sonra bana ne ile ilgili ifadem alınacağına dair soru sorulmadı ve ve mevzuata girmeden niyeti anladım imzalarken verdiğim tek cümlem şu oldu "Ne mutlu Türk'üm Diyene". Kimse dönüp bakmadı karakolda.
hasancetin
Site Üyesi

Ve hala aynı yerde benim gibi 4 5 ya da 6 . kişilere dayatmalar yasadışı tuzaklamalar kumpaslar devam ediyor.