Foruma girişte hatalı şifre uyarısı ya da başkaca sorun yaşayan üyelerimiz bu bağlantıdan destek talebinde bulunabilirler.

48-5 park halinde iken başıma gelenler

İdare, Devlet Memurluğu, Disiplin Suç ve Cezaları, Yolluk, Özlük Hakları, Atama, Tayin, İptal ve Tam Yargı Davaları, İdarenin Sorumluluğu, Kamu Maliyesi ve Vergiler...
hasancetin
Site Üyesi

Re: 48-5 park halinde iken başıma gelenler

Mesaj gönderen hasancetin »

Güncelleme geldi paylasiyorum

hasancetin
Site Üyesi

Davacı olduğum davamda Karşı taraf tarafından şüpheli olarak görülmekteyim.Davalı olduğum tarafın talepleri dava açılmasının ertelenmesi................................
Cevap metinleri budur:

Yukarıda açık kimlik bilgileri yazılı şüphelinin olay tarihinde ilçemis sınırlarında aracıyla "durdurulduğu", kolluk ekipleri tarafından yapılan alkol muayenesinde 1,91 promil alkollü olduğu tespit edilmesiyle soruşturmaya başlanıldığı,
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 48/7 Maddesinde yer alan , " hususi otobil sürücüleri bakımından 0.50 promilin, diğer araç sürücüleri bakımından 0,20 promilin üzerinde alkollü olan sürücülerin trafik kazasına sebebiyet vermesi halinde, ayrıca Türk Ceza Kanunun ilgili hükümleri uygulanır" şeklinde düzenleme dikkate alındığında şüphelinin üzerine atılı suçu işlediği anlaşılmakla,
Soruşturmaya konu suçun TCK 179/3-2 maddelerinde düzenlenen cezasının üst sınırının "3" yıldan az olduğu, şüphelinin adli sicilinde daha önce Ertelenmeye engel bir sabıkasının bulunmadığı, olay nedeniyle şüphelinin eyleminden kaynaklı herhangi bir zararın bulunmadığı, Cumhuriyet Başsavcılığımızca kamu davasının açılmasının ertelenmesi halinde şüphelinin suç işlemekten çekineceği kanaatinin oluştuğu, olayın mahiyeti de göz önünde alındığında kamu davasının açılmasının ertelenmesinin şüpheli ve toplum açısından davanın açılması durumundan daha yararlı olacağının değerlendirildiği,

Açıklanan nedenlerle,
Atılı suçun işlendiği hususunda yeterli şüphenin var olmasına rağmen, şüpheli hakkında kamu davası açılmasının 5271 sayılı CMK'nın 171. maddesi gereğince 5 yıl süreyle ERTELENMESİNE,
Kararın kesinleşmesinden itibaren 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlemediği takdirde şüpheli hakkında atılı suçtan KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR VERİLMESİNE,
Kararın kesinleşmesinden itibaren 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlenmesi halinde şüpheli hakkkında atılı suçtan KAMU DAVASI AÇILMASINA ,
Kararın kesinleşmesine müteakip tali karar fişi DÜZENLENMESİNE,
Kararın bir suretinin şüpheliye TEBLİĞİNE,
5170 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunun 171/2 ve 173. maddesi uyarınca kararın kaldırılması ve şüpheli hakkında kamu davası açılması amacıyla kararın tebliğinden itibaren "15" gün içerisinde L.... Cumhuriyet Başsavcılığımız aracılığıyla veya doğrudan L... Sulh Ceza Hakimliğine itiraz yolu açık olmak üzere, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi kanununun 171/2maddesi uyarınca karar verildi. 07.06.2021
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör
Meslek: Emekli Hukuk Adamı

Mesaj gönderen Birbilen »

Hakkında kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararı verilmiş. Sulh ceza hakimliğine itiraz yolun açık. İtiraz etmeni tavsiye ederim.
Bir bilene sor...
Bağımlılığı bırakın! Damarlarınızdaki asil Türk kanını kirletmeyin...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
hasancetin
Site Üyesi

Açıkçası karşı taraftan daha detaylı ve kanıtsal olarak net bir metin bekliyordum. Mevcut delillerimle tekrar incelenmesi için itiraz edeceğim Sayın Birbilen. İlginiz için çok teşekkür ederim.
hasancetin
Site Üyesi

Ortaya sunulan Delillerin netliği ve araştırılması soruşturmanın derinleştirilmesi talebinde bulunacağım.
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

Özellikle "durdurulduğu" şeklindeki savcılık kabulünün aksini ispat edebilirsen hem trafik cezasından hem de savcılık davasından kurtulacağını düşünüyorum.
Bir bilene sor...
Korona çok fena bir hastalık, sakın hafife almayın, aşınızı olup kurallara uyun!
hasancetin
Site Üyesi

Evet durdurulmadığım zaten park halinde olduğum ve üzerine markette yaşanılan sivil polis memurunun ısrarları ve mağduriyetim ve olayın yaşanıldığı benzinlik kamera kayıtları hususunda ittihatlıyım. Pazartesi sayın hakime bu konu ile gideceğim tekrar. Kamera kayıtları konusundaki hassasiyetimi ilk dava dosyamda iletmiştim.
hasancetin
Site Üyesi

"Özellikle "durdurulduğu" şeklindeki savcılık kabulünün aksini ispat edebilirsen hem trafik cezasından hem de savcılık davasından kurtulacağını düşünüyorum." istinaden ben haksızlık ya da haklılık değil adaletin tecelli etmesini istiyorum. Saygılarımla Teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
Birbilen
Moderatör

Adaletin tecellisine bir damla katkımız olsa dünyanın en mutlu adamı biz oluyoruz, saygı bizden ::10
Bir bilene sor...
hasancetin
Site Üyesi

Güncelleme: UYAP vatandaştan takip ediyorum, Henüz bir güncelleme yok İlçe Emniyetten gelen cevap dilekçesi ya da cezai işlemle ilgili tutanak da yok.