Denetimli Serbestlik, 308/A Kapsamı İtiraz ve Hatalı Şekilde Kapalı İnfaz Kurumuna Gönderilme

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
Cevapla
olsemdekurtulsam
Site Üyesi
Mesajlar: 21
Kayıt: 24 Eyl 2018 09:09

Denetimli Serbestlik, 308/A Kapsamı İtiraz ve Hatalı Şekilde Kapalı İnfaz Kurumuna Gönderilme

Mesaj gönderen olsemdekurtulsam » 10 Ağu 2019 19:20

Merhaba

Öncelikle tüm forum üyelerine ve yöneticilerine aileleri ve sevdikleri ile mutlu, huzurlu bir kurban bayramı dilerim. 1-1.5 Yıl kadar önce 1 Yıl 3 ay bir cezam vardı 1/2 infaza göre denetime çıktım ve sorunsuz denetimi bitirdim. Yerine getirme kararını infaz hakimliğinden aldım. Sonrasında 10 aylık hagb cezam geldi o da 1/2 infaz.. 7 gün maltepe tutukluluk 125 gün denetim gördüm. Denetimin bitmesine 4 imza, 18 gün kala 2/3 infazlı 1 yıl 8 ay cezam geldi. 2 temmuzda silivriye teslim oldum 22 gün açıkta kaldım. İçtimalı müddetname beklerken nasıl ve nerede oldu hata bilmiyorum infazını tamamladığım 1 yıl 3 aylık eski cezamı infaz etmedim diye 10 ay ve 1 yıl 8 aylık cezamla birlikte toplamda 3 yılı aşkın cezam var diye beni silivri 3 nolu kapalıya aldılar 7 gün burada kaldım sonra hata yaptık diyerek geri bıraktılar açık cezaevine. 8 Ağustos tarihinde 1 haftalık izne çıktım. 15 İnde geri döneceğim. Müddetnamemin koşullu salıverilme tarihi 26.08.2019 fakat cezaevinin infazı mahsuptaki 7 gün tutukluluk ve 125 gün denetim süremin de toplam 132 gün olarak koşullu salıverilme tarihinie ekleneceğini ancak bu süreden sonra denetime çıkabileceğimi söyledi. Müddetnamede hakederek çıkış tarihinden bu süreler mahsup edilmiş. Normalde yatardan mahsup edilmesi gerekmez mi? 10 aylık cezama 107/2 (1/2)
1 yıl 8 aylık cezama da 107/2 (2/3) yazmışlar. Bu durumda ben ne zaman denetime çıkabilirim? Kapalı cezaevine haksız şekilde gönderilmem konusunda kimi nereye şikayet edebilirim ya da edebilir miyim?

Bu arada bu 1 yıl 8 aylık cezamda da 308/A kapsamında itiraz etmek istiyorum. İstanbuldaki talimat duruşmasında mahal duruşmasında ifade verip vermek istemediğim sorulmadı, hem istanbul hem izmirde de segbis imkanı olmasına rağmen segbis yapılmadı. İzmirdeki duruşma için tarafıma herhangi bir açık ya da kapalı duruşma tarihini gösterir tebligat da yapılmadı. Müştekinin katılma talebine diyeceklerim, savcının mütalaa ve iddalarına söyleyeceklerim sorulmadan yokluğumda son söz hakkı dahi verilmeden duruşma jet hızıyla tek celsede bitirildi. Savcılık hakkımda bir çok dava olduğunu bu yüzden de savunmamın suçtan kaçmak için olduğunu söyleyip ceza istemiş ama bunlara cevap verme hakkı dahi verilmedi. Para transfer tarihi 17.07.2017 iken suç tarihi yanlış yazılıp 21.07.2017 yazılmış, hakim gerekçeli kararda dürüst davranmayıp suçtan kaçmak için yalan söylediğimi iddia edip ceza verirken 3 satır aşağıda da samimi ve candan beyanlarımın lehime indirim olarak kaale alındığını belirtip gerekçeli kararı bile çelişkili yazmıştır.

Son durumda ben bu adı geçen bütün davalardan da beraat ettim bazılarını savcıları istinafa yolladı istinaflar da beraatlerimi onadı ve şöyle de bir teknik durum var. Bunu sonradan fark ettim. Müştekinin aldığı cihaz mesai saatleri içerisinde havale/eft indirimli olarak satılıyordu. 1994 tl olan cihaz mesai saatinde bu şekilde alındığında kesin satış olduğu için o adette biz de samsungdan mal çekiyorduk. Bu müşteki bu şekilde sipariş vermiş fakat ödemeyi havale/eft yapmayıp mesai saatinden sonra atmden 1920 TL olarak yatırmış şirketin hesabına ise net 1910 TL geçmiştir. Normalde 1994 tl olan ürün havale eft sonrasında 1914.28 TL ödemesi gerekirdi. Fakat atmden hesabımıza net 1910 TL ödeme yapmış yanı satın alınan emtianın bedeli tam olarak ödenmemiştir. 1994 TL bedeli olan ürünün satış ve ödeme koşullarına uymayıp yine nakit yatırmış da olsa eksik bedel ödeyen müştekinin edimini yerine getirmemesi mevzu bahisle derhal beraat kararı talep edebilir miyiz? E ticaret sitemiz yasal bir siteydi ve bankalar tarafından kontrolleri yapılarak pos cihazlarımız verilmişti. Şirkette LTD yani sahte site, sahte ilan, alıcıyı anında alışverişe sevk eden, hileli, gizli, sahte ürün vs olan bir şey değil. Kaldı ki aynı tv den farklı müşterilere 30 dan fazla aynı ay içerisinde teslimat belgelerimizi de ilettik olayın münferit olduğunu temmuz ciromuzun 150 bin TL olduğunu kdv beyannamelerimize kadar sunduk bu konuda istinaf suç tarihi dahi yanlış yazılı olan gerekçeli kararı 32 gün içerisinde onaylamış bulunuyor.

Hal böyleyken durumunuza yarar 308/A kapsamında ve müşterinin bu ödemesi ile ilgili durumla alakalı içtihat var mıdır ya da nasıl bir yol izlemeliyiz? Beraat talebimize olumlu yanıt verir mi bölge adliye mahkemesi cbs lığı? ya da yeniden yargılama mı yaptırır ? Ne yapabilirim?

Uzun bir yazı oldu yine.. okuyan okumayan herkese teşekkür ederim, cümleten iyi bayramlar dostlar.Kullanıcı avatarı
hukukcu23
Onaylı Üye
Mesajlar: 62
Kayıt: 04 Şub 2018 15:36
Meslek: Gerçek bir hukukçu

Re: Denetimli Serbestlik, 308/A Kapsamı İtiraz ve Hatalı Şekilde Kapalı İnfaz Kurumuna Gönderilme

Mesaj gönderen hukukcu23 » 29 Ağu 2019 09:20

bu uzun yazıda bir çok soru var.

bir iki tanesine cevap vereyim. Öncelikle mahsup edilen miktarın hem yatar kısımdan hemde bihakkınd tahliye tarihinden düşülmesi gerekir.
ikinci olarak bölge adli mahkemesi beraat kararını % 90 onayacaktır. bu konuda müsterih olunuz.
Geçmiş olsun
Hayat = Adalet

olsemdekurtulsam
Site Üyesi
Mesajlar: 21
Kayıt: 24 Eyl 2018 09:09

Re: Denetimli Serbestlik, 308/A Kapsamı İtiraz ve Hatalı Şekilde Kapalı İnfaz Kurumuna Gönderilme

Mesaj gönderen olsemdekurtulsam » 02 Kas 2019 05:02

Mesajınız için teşekkür ederim. Öncelikle geç cevap verdiğim için özür dilerim. Bu dosya ile ilgili o kadar enteresan olaylar oldu ki anlatamam.. önce silivriden gönderdiğim 308/a kapsamındaki evraklarım "yanlışlıkla" kaybedildi daha sonra tekrar gönderim yaptım bu sefer ceza dairesi 2 tane esas açtı 2 ay iki esası silip yeni esas açmaya çalıştılar ve başaramayınca ilk açtıkları esastan devam ettiler. BAM CBS'lığı itirazımı kabul etti ve kararın bozulması için ceza dairesine istemde bulundu ve işin komik tarafı ceza dairesi önce kararın mercii BAM CBS olduğundan karar vermelerine yer olmadığına hükmetti ve esastan dosyayı reddetti. Daha sonra da ek karar verip BAM CBS'lığının kararının tesiri olmayan karar olduğuna bu nedenle esastan tekrar red kararı verdiklerini belirtti. İşin komik tarafı sanki bir önceki red kararında topu BAM CBS na atmamış, kendileri karar vermiş gibi davranıp ondan sonra da 308/a itirazın kabulu ve bozma talebini tanımıyoruz diyerek karar veriyor.

Bunu yaparkende BAM CBS 30 günde karar vermelidir diye maddeyi yazıp sanık lehine süre aranmaz diye devam eden maddede bu cümleye yer vermeyip sanki süresi geçti de o yüzden BAM CBS nin itirazının tesiri yok der gibi karar veriyor. Bu durumda ne olacak görüldü yapar mı acaba BAM CBS? yoksa tekrar itiraz edebilir mi? yeni yasada bu durumda başkanlar ceza kurulu oluşturuluyormuş fakat 1. yargı paketinin 30. maddesindeki bu değişiklik kanun yürürlüğe girmeden önceki kararlara itiraz yolu kapalı olarak madde 31/g bendinde tekrar düzenlenmiş resmen bir kabusun içinde gibiyim.

Cevapla