Forum ana sayfa EMSAL KARAR TALEP FORUMLARI İnfaz Hukuku 60 karton kaçak sigara nedeniyle 2 Yıl 6 Ay ceza aldım

60 karton kaçak sigara nedeniyle 2 Yıl 6 Ay ceza aldım

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...

monte kristo kontu Site Üyesi

ailemden uzak başka bir şehirde çok yoksul üniversitede okuyorum kira paramı ve formasyon paramı çıkarmak için Van'a kaçak sigara için gittim. gelişte jandarmalara valizimde 60 karton kaçak sigara yakalattım. geçen hafta duruşmada öğrenciydim başka çarem yoktu çok pişmanım lütfen beraatimi verin dememe rağmen 2 yıl 6 ay ceza aldım. istinaf (bölge mahkemesine ) dilekçe verdim.
1 haftadır doğru düzgün uyuyamıyorum. sağlığım bozuldu ben tırlarla kamyonlarla kaçakçılık yapmadım. yemin ederim ilk defa yasa dışı bir şey denedim. üniversite son sınıf öğrencisiyim. 4 ay sonra okulum bitiyor ingilizce öğretmeni olacaktım. lakin avukatlar bu ceza onaylanırsa siciline işleyecektir dediler. ve sittim sene öğretmen veya memur olamassın dediler :( 15.5 yıldır yoksul ailemin müthiş desteğiyle okuyorum.
DEĞERLİ ABİLERİM ABLALARIM SİZCE NOLUR BU SAATTEN SONRA ? NE YAPABİLİRİM. HARAP OLDUM :(

NOT: duruşmaya maddi sıkıntıdan dolayı avukatsız girdim. net 2 yıl 6 ay 100 tl ceza aldım.

hukukcu23 Kullanıcı avatarı
Editör

monte kristo kontu yazdı:
ailemden uzak başka bir şehirde çok yoksul üniversitede okuyorum kira paramı ve formasyon paramı çıkarmak için Van'a kaçak sigara için gittim. gelişte jandarmalara valizimde 60 karton kaçak sigara yakalattım. geçen hafta duruşmada öğrenciydim başka çarem yoktu çok pişmanım lütfen beraatimi verin dememe rağmen 2 yıl 6 ay ceza aldım. istinaf (bölge mahkemesine ) dilekçe verdim.
1 haftadır doğru düzgün uyuyamıyorum. sağlığım bozuldu ben tırlarla kamyonlarla kaçakçılık yapmadım. yemin ederim ilk defa yasa dışı bir şey denedim. üniversite son sınıf öğrencisiyim. 4 ay sonra okulum bitiyor ingilizce öğretmeni olacaktım. lakin avukatlar bu ceza onaylanırsa siciline işleyecektir dediler. ve sittim sene öğretmen veya memur olamassın dediler :( 15.5 yıldır yoksul ailemin müthiş desteğiyle okuyorum.
DEĞERLİ ABİLERİM ABLALARIM SİZCE NOLUR BU SAATTEN SONRA ? NE YAPABİLİRİM. HARAP OLDUM :(

NOT: duruşmaya maddi sıkıntıdan dolayı avukatsız girdim. net 2 yıl 6 ay 100 tl ceza aldım.

öncelikle çok çok geçmiş olsun kardeşim. durumunuza üzüldüm . ancak olanla ölene çare yok. ne oldum değil, ne olacam demek lazım. bundan sonrayı konuşalım.

konu ile ilgili bilgi ve birikimimi paylaşmak isterim;

bildiğim kadarıyla 5607 sayılı yasadı (kaçakçılık) , kaçak sigara yakalatanlar dava karar aşamasına gelmeden önce sigaraların maliyetinin iki katı kadar ücret ödenirse ceza çok çok azalıyor . diye biliyorum.

Ancak karar verilmiş ise; yapacak bir şey yok.
İhtimaller üzerinde konuşalam, suç tarihini yazmamışsınız , suç tarihi 01/07/2016 dan sonra ise 2 yıl 6 ay hapis cezası 1/3 indirim uygulanır ve 1 yıl denetim hakkınız bulunmaktadır.
hesaplama yaparsak ; 2 yıl 6 ay = 30 ay yapar 1/3 indirim uygularsak 20 ay yapar , 12 ay denetimi çıkarırsak= 8 ay yatarınız bulunmaktadır. 8 ay açık ceza infaz kurumunda yatarsınız 12 ay denetimli serbestlik müdürlüğünde infaz edilir.
suç tarihi 01/07/2016 tarihinden önce ise; 2 yıl 6 ay hapis = 30 ay yapar 1/2 indirim uygularsak= 15 ay yapar , 24 ay denetim hakkınızı bulunur, bu durumda 3-5 gün açık ceza infaz kurumunda yatarsınız geri kalan 1 yıl 2 ay 25 gün denetimli serbestlik müdürlüğünde infaz edilir.

size bir abi tavsiyesi; bundan sonraki hayatınızda suç işlememeye özen gösteriniz, çünkü bir sonraki suçta daha ağır cezalar alabilir ve mükerrir infaz rejimine tabi tutulabilirsiniz.

tekrardan çok çok geçmiş olsun.
Hayat = Adalet

monte kristo kontu Site Üyesi

Değerli abim iyi niyetiniz için çok teşekkür ederim. olay zamanını sormuşsunuz ekim 2017 de oldu. bundan 4 ay önce yakalandım. söylediğiniz gibi içerde yatarsam mahvolurum. 15.5 yıllık eğitim hayatımda en ufak disiplin cezası bile almadım. olana bak ya :(
sayın abim benim kararım mahkemede çıktı. itiraz ettim istinaf erzurum bölge mahk. gönderilecek yani karar daha kesinleşmedi. kredi çekip borç harç etsem ailemle beraber sigara gümrük cezasını para olarak yatırsam yinede cezaevine yatarmıyım ? çok tesekkürler

admin Kullanıcı avatarı
Site Yöneticisi

monte kristo kontu yazdı:
Değerli abim iyi niyetiniz için çok teşekkür ederim. olay zamanını sormuşsunuz ekim 2017 de oldu. bundan 4 ay önce yakalandım. söylediğiniz gibi içerde yatarsam mahvolurum. 15.5 yıllık eğitim hayatımda en ufak disiplin cezası bile almadım. olana bak ya :(
sayın abim benim kararım mahkemede çıktı. itiraz ettim istinaf erzurum bölge mahk. gönderilecek yani karar daha kesinleşmedi. kredi çekip borç harç etsem ailemle beraber sigara gümrük cezasını para olarak yatırsam yinede cezaevine yatarmıyım ? çok tesekkürler

Aşağıda paylaştığım madde metninden de anlaşılacağı üzere, soruşturma aşaması bittiğinden artık pişmanlıktan yararlanma hakkınız bulunmamaktadır.

Etkin pişmanlık
MADDE 5 –
(2) Yedinci fıkrası hariç, 3 üncü maddede tanımlanan suçlardan birini işlemiş olan kişi, etkin pişmanlık göstererek, soruşturma evresi sona erinceye kadar suç konusu eşyanın gümrüklenmiş değerinin iki katı kadar parayı Devlet Hazinesine ödediği takdirde, hakkında, bu Kanunda tanımlanan kaçakçılık suçlarından dolayı verilecek ceza yarı oranında indirilir. Bu fıkra hükmü, mükerrirler hakkında veya suçun bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde uygulanmaz.
İlkemiz, hukukun adaletli dağıtılabilmesi için yargı kararlarının paylaşımına daha çok önem vermektir.
kararara.com sitesi, paylaşılan kararların yargısal faaliyetlerde kullanılmasında herhangi bir hak ve sorumluluk kabul etmemektedir.

Ahmet41 Site Üyesi

1965 doğumlu Babam 2013 yilinda kaçak sigara yakalatti. 2 yil 6 ay ceza verildi bu hafta içinde teslim olacak ne kadar yatar. Ve biz yatmasini istemiyoruz en kisa sürede çıkmasını istiyoruz girdi cıktı islemleri icin bizim mi basvurmamiz lazim otomatik mi yapılıyor nasil bir yol izlemeliyiz

Sonraki

• POPULER KONULAR

Dön İnfaz Hukuku