2016 KHK 2 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK HK.

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
Serkannn
Site Üyesi

2016 KHK 2 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK HK.

Mesaj gönderen Serkannn » 26 Kas 2019 13:32

Merhaba arkadaşlar lütfen bilgi sahibi olan birisi yardımcı olsun.

2016'da 1 defaya mahsus denetimli serbestlik 2 yıla çıkarıldı ve bu durumdan binlerce kişi cezaevine girdi çıktı yaparak yararlandı. Hala yatar cezası 2 yılın altında kalanlar bu sistemden yararlanıyor. Olaki infaz sisteminde değişikliğe gidilirse hali hazır yargıtayda dosyası olan sanıklar 2 yıl denetim hakkını kaybeder mi ?

Suç tarihi 2014 ceza 2 yıl 6 ay sigara kacakcılıgı. Normal şartlarda yararlanabilmemiz gerekiyor ancak infaz sistemi değişirse herkes için değişir eski sistem yürürlükten kalkar diyenler var . Bu konuda bilgi sahibi olan var mı ?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Re: 2016 KHK 2 YIL DENETİMLİ SERBESTLİK HK.

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 26 Kas 2019 16:17

Onu diyenler doğru demişler.
Resim

Serkannn
Site Üyesi

Mesaj gönderen Serkannn » 26 Kas 2019 19:32

Hocam nasıl böyle birşey olur bu nasıl adalet. 2 yıl denetim hakkımı kaybedersem lehime değil tamamen aleyhime bir durum ortaya çıkıyor.

Dosya mi yargitaydan çekip hemen denetimden yararlanabilir miyim böyle bir şansım var mı ?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR » 27 Kas 2019 15:15

Var.
Resim

mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen mektepli1967 » 27 Kas 2019 18:08

IŞIKDEMİR yazdı:
26 Kas 2019 16:17
Sayın IŞIKDEMİR
Sizin görüşünüze katılmıyorum.Şöyleki aşağıda TCK 7.Maddesini ekliyorum.Eğer incelerseniz elde edilen hak yeni kanun çıksa dahi sanığın lehine olan yasadan faydalanır diyor.2016 Yılında verilen khk ile 2016 yılı temmuz ayı öncesi işlenen suçlarda denetimli serbestlik 2.Yıl uygulanır demekte.Yasa şimdi değişse dahi suç 2016 Yılı khk'dan faydalandığı için bu infaz yasasından faydalanır diye düşünmekteyim.
Madde 7- (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.

(2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
TCK MADDE 7 Gerekçesi ;

Madde, kanunun zaman bakımından uygulanmasına ilişkindir. Lehe olan kanunun uygulanacağı kuralı muhafaza edilmiştir. Yü­rürlükteki usul hükümleri, kesinleşmiş hükümler hakkında lehe olan yeni kanunun nasıl uygulanacağını göstermek bakımından yeterli görülmüştür.

İkiden çok kanunun değişmesi halinde bunlardan hangisi daha lehte ise onun uygulanacağını belirtmek maksadıyla maddenin ikinci fıkrası ka­leme alınmıştır.

Maddenin üçüncü fıkrasında güvenlik tedbirleri hakkında, infaz usul ve uygulamaları yönünden hüküm zamanında yürürlükte olan hükümlerin geçerli olacağı belirtilmiş ve böylece, tedbirlerin “iyileştirme” işlevi vurgu­lanmıştır.

Süreli ve geçici kanunların bu madde kapsamı içinde olmamasının, adalet, sosyal yarar ve kanunun etkinliği gereği bulunduğu kabul edildiğin­den, son fıkraya metinde yer verilmiş ve böylece süreli ve geçici kanunların etkinliğinin ve adaletin sağlanması istenilmiştir.

Bilindiği gibi bir kısım ceza kanunları, olağanüstü halleri ve geçici du­rumları karşılamak amacıyla ve dolayısıyla nitelikleri yönünden geçici ola­rak veya kanun metninde açıkça belirtilen süre kadar yürürlükte kalmak üzere meydana getirilirler.

Bu tür kanunların, nitelikleri gereği, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş bütün suçlar hakkında uygulanmaları zo­runludur. Aksi takdirde söz konusu kanunların caydırıcı etkileri kalmaz veya azalır. Oysa, çeşitli nedenlerle suçların failleri ele geçirilememekte ve örne­ğin iştirak halinde işlenen bir suçta kaçan fail, kanunun uygulama süresi geçtiğinde hiçbir yaptırım ile karşılaşmamaktadır.

Serkannn
Site Üyesi

Mesaj gönderen Serkannn » 27 Kas 2019 20:44

mektepli1967 yazdı:
27 Kas 2019 18:08
IŞIKDEMİR yazdı:
26 Kas 2019 16:17
Sayın IŞIKDEMİR
Sizin görüşünüze katılmıyorum.Şöyleki aşağıda TCK 7.Maddesini ekliyorum.Eğer incelerseniz elde edilen hak yeni kanun çıksa dahi sanığın lehine olan yasadan faydalanır diyor.2016 Yılında verilen khk ile 2016 yılı temmuz ayı öncesi işlenen suçlarda denetimli serbestlik 2.Yıl uygulanır demekte.Yasa şimdi değişse dahi suç 2016 Yılı khk'dan faydalandığı için bu infaz yasasından faydalanır diye düşünmekteyim.
Madde 7- (1) İşlendiği zaman yürürlükte bulunan kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. İşlendikten sonra yürürlüğe giren kanuna göre suç sayılmayan bir fiilden dolayı da kimse cezalandırılamaz ve hakkında güvenlik tedbiri uygulanamaz. Böyle bir ceza veya güvenlik tedbiri hükmolunmuşsa infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden kalkar.

(2) Suçun işlendiği zaman yürürlükte bulunan kanun ile sonradan yürürlüğe giren kanunların hükümleri farklı ise, failin lehine olan kanun uygulanır ve infaz olunur.
TCK MADDE 7 Gerekçesi ;

Madde, kanunun zaman bakımından uygulanmasına ilişkindir. Lehe olan kanunun uygulanacağı kuralı muhafaza edilmiştir. Yü­rürlükteki usul hükümleri, kesinleşmiş hükümler hakkında lehe olan yeni kanunun nasıl uygulanacağını göstermek bakımından yeterli görülmüştür.

İkiden çok kanunun değişmesi halinde bunlardan hangisi daha lehte ise onun uygulanacağını belirtmek maksadıyla maddenin ikinci fıkrası ka­leme alınmıştır.

Maddenin üçüncü fıkrasında güvenlik tedbirleri hakkında, infaz usul ve uygulamaları yönünden hüküm zamanında yürürlükte olan hükümlerin geçerli olacağı belirtilmiş ve böylece, tedbirlerin “iyileştirme” işlevi vurgu­lanmıştır.

Süreli ve geçici kanunların bu madde kapsamı içinde olmamasının, adalet, sosyal yarar ve kanunun etkinliği gereği bulunduğu kabul edildiğin­den, son fıkraya metinde yer verilmiş ve böylece süreli ve geçici kanunların etkinliğinin ve adaletin sağlanması istenilmiştir.

Bilindiği gibi bir kısım ceza kanunları, olağanüstü halleri ve geçici du­rumları karşılamak amacıyla ve dolayısıyla nitelikleri yönünden geçici ola­rak veya kanun metninde açıkça belirtilen süre kadar yürürlükte kalmak üzere meydana getirilirler.

Bu tür kanunların, nitelikleri gereği, yürürlükte bulundukları süre içinde işlenmiş bütün suçlar hakkında uygulanmaları zo­runludur. Aksi takdirde söz konusu kanunların caydırıcı etkileri kalmaz veya azalır. Oysa, çeşitli nedenlerle suçların failleri ele geçirilememekte ve örne­ğin iştirak halinde işlenen bir suçta kaçan fail, kanunun uygulama süresi geçtiğinde hiçbir yaptırım ile karşılaşmamaktadır.

Bende aynı düşüncedeyim aklım almıyor uykuyu yitirdim resmen bu nasıl olur anlamıyorum. Sizin dediğinizi söyleyenlerde var tam tersini söyleyenlerde var. 2016 öncesinde yüz binlerce insan yararlandı bu haktan, şimdi nasıl böyle hukuk dışı bir mağduriyet yaşatılır anlamıyorum. Cevaplarda doğru düzgün bir açıklamada bulamadım. Geçmiş dönemde soranlara 2016'daki yasa ne ise sizede o uygulanır diye cevap verilmiş. Şuan ise infaz sistemi değişirse herkes için değişir 2016 öncesi sonrası diye birşey olmaz deniliyor.

Birbilen
Onaylı Üye

Mesaj gönderen Birbilen » 27 Kas 2019 22:45

Tck 7/3 gereği denetim süresiyle ilgili bir değişiklik olursa eğer, suç tarihi esas alınır ve lehe olan yani 2 yıl olarak uygulanır.
Bir bilene sor...

mektepli1967
Kıdemli ** Üye

Mesaj gönderen mektepli1967 » 27 Kas 2019 23:49

Birbilen yazdı:
27 Kas 2019 22:45
Tck 7/3 gereği denetim süresiyle ilgili bir değişiklik olursa eğer, suç tarihi esas alınır ve lehe olan yani 2 yıl olarak uygulanır.
Merhaba,
Yukarıda Sayın Birbilen daha da açıklayıcı cevap eklemiş.Endişe etmeyin yararlanırsınız.Verilen hak geri alınmaz.

Esray
Site Üyesi

Mesaj gönderen Esray » 28 Kas 2019 03:58

Serkannn yazdı:
26 Kas 2019 13:32
Merhaba arkadaşlar lütfen bilgi sahibi olan birisi yardımcı olsun.

2016'da 1 defaya mahsus denetimli serbestlik 2 yıla çıkarıldı ve bu durumdan binlerce kişi cezaevine girdi çıktı yaparak yararlandı. Hala yatar cezası 2 yılın altında kalanlar bu sistemden yararlanıyor. Olaki infaz sisteminde değişikliğe gidilirse hali hazır yargıtayda dosyası olan sanıklar 2 yıl denetim hakkını kaybeder mi ?

Suç tarihi 2014 ceza 2 yıl 6 ay sigara kacakcılıgı. Normal şartlarda yararlanabilmemiz gerekiyor ancak infaz sistemi değişirse herkes için değişir eski sistem yürürlükten kalkar diyenler var . Bu konuda bilgi sahibi olan var mı ?
Merhaba;

İnfaz yasası değişikliği gündemde olduğundan beri benim de uykularım kaçmakta. 2014 tarihli yargıtay tarafından onanan 2 yıl 6 ay ceza bulunmakta, henüz çağrı kağıdı gelmedi. İnfaz kaleminden de bilgi alamıyoruz doğru düzgün, genelde mernis adresine tebligat gelir diyerek geçiştiriyorlar.

2016 yılında çıkan KHK'dan bir sürü insan zamanında yararlandı girdi çıktı yaparak. Sizin de dediğiniz gibi herkes için geçerli olur bu kanun denmesi bana da çok saçma geliyor ve korkutuyor. 3-5 gün girip çıkmak varken neden biz daha fazla yatalım, bu çok haksızlık olur ve de hayatımızı, işimizi inanılmaz olumsuz etkiler. Dosya 6. Ayda kesinleşmesine rağmen çağrı kağıdı bile gelmedi bize. Tebligatı elden alma imkanımız varsa alıp hemen girdi çıktı yapmayı düşünüyorum ben.

sauron1552
Kıdemli * Üye

Mesaj gönderen sauron1552 » 28 Kas 2019 09:01

Bencede saçmalık, infaz yasası ne olursa olsun 2016 temmuz öncesi 2 yıl denetımlı serbestlik neyse o uygulanır. Aksi konuşulamaz bile o zaman yararlanan yüzbinlerce insanada aynısı uygulanması gerekir ne yani adamın dosyası geç yargıtaydan geldi diye faydalanamayacakmı öyle şeymi olur canım. yanlış bilgi vermeyin ..