Sigara Kaçakcılığı ve Etkin Pişmanlık 2020 İnfaz Yasası

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı, İnfazın Ertelenmesi, Denetimli Serbestlik, Koşullu Salıverilme, Adli Sicil (Sabıka) ve Arşiv Kaydı, GBT, Özel veya Genel Af, Ceza İnfaz Kurumları, Özel İnfaz Çeşitleri, Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma...
Serkannn
Kıdemli * Üye

Re: Sigara Kaçakcılığı ve Etkin Pişmanlık 2020 İnfaz Yasası

Mesaj gönderen Serkannn »

IŞIKDEMİR yazdı:
20 Haz 2020 01:04
Yargıtay henüz çalışmaya tam performans başlamadı. Ondan kaynaklanabilir. Bir de Yargıtay'daki dosyalarda tebligat Yargıtay'dan gelmeyecek. Yargıtay dosyayı ilk derece mahkemesine iade edecek. Tebligatı ilk derece mahkemesi gönderecek.
Geçici Maddede yargıtay cumhuriyet başsavcılığında bulunan dosyalar ilk derece mahkelerine gönderilecektir yazıyor, benimki cumhuriyet başsavcılığı aşamasını geçti şuan 19. ceza dairesinde. Dosya bozularak geri mi gönderilir yoksa ödeme yapıp dosyama eklemeli miyim sizce ? İnfaz aşamasında olanların 14 temmuza kadar ödeme yapması gerekiyor burası net yargıtay cumhuriyet başsavcılığı aşamasında olanlar ilk derece mahkelerine gönderilecek burasıda net ama bizim durumumuzdakiler ne olacak o kısmı anlamaıdm. Bizimde 14 temmuza kadar ödeme yapmş olmamız mı gerekiyor acaba?

Kullanıcı avatarı
IŞIKDEMİR
Editör
Meslek: İcra Memuru

Mesaj gönderen IŞIKDEMİR »

Dairede olanlar da iade edilecek.
Resim

Serkannn
Kıdemli * Üye

Teşekkür ederim Işık Bey beklemede kalacağım bir gelişme olursa burada paylaşırım.

monte kristo kontu
Site Üyesi

Mesaj gönderen monte kristo kontu »

Merhabalar. Bende dava sürecimi anlatayım belki birilerine yardımcı olurum. Ben Ekim 2017'de üniversite son sınıf öğrencisiyken otobüste 60 karton kaçak sigarayla yakalandım. Dava açıldı.
Davaya ocak 2018 katıldım, ve 2 yıl 6 ay ceza aldım. Hemen o gün İstinaf mahkemesine gönderdim.
Aradan 10 ay geçtikten sonra üniversite okuduğum şehrin vergi dairesinden 11bin küsür
borç bildirimi geldi.(herhangi bir kağıt gelmedi. Vergi dairesindeki memur bizzat arayıp söyledi)
İndirim iyi hal vs den 8 bin küsür tlyi eşit taksitlerle Kasım 2019'a kadar ödedim. sonra bekledim.
Arada Bölge adliye mahkemesindeki (İstinaf) dosyamı sorguluyordum.
Şöyle yazıyordu: "Ön inceleme için atama bekliyor"
yaklaşık 2 yıldır bu şekilde yazıyor.
Son olarak bugün uyap ve e devletten kontrol ettiğimde ise herhangi bir dosya yok. Görünmüyor.
Muhtemelen covid 19 salgını sebebiyle Nisan 2020 çıkarılan yeni infaz yasası benimde dosyamı kapsadı. Ve sistemden kaldırıldı.
Benim 2017'den beri sürecim aynen böyle işledi.
Umarım tahmin ettiğim gibi dosyam silinmiştir. Ve sicilim sıfırlanmıştır.
Çünkü İngilizce öğretmeni olacağım. Rabbim kimsenin başına böyle bir şey getirmesin. Çünkü olay gerçekten çok trajikomik. Hem ruhsal hem manevi olarak psikolojik sorunlar ekonomik vs sebeplere yol açtı.
Bu site sayesinde çok şey öğrendim. Herkese teşekkürler sevgiler

Serkannn
Kıdemli * Üye

Merhaba hocam öncelikle bilgilendirme için teşekkürler, ancak durumunuzda bir gariplik söz konusu, uyapta görünmeme durumu olamaz. Yeni çıkan yasa ile en iyi ihtimalle HAGB almış olmanız gerekmekte, ve bu sonuçta uyapta kesinlikle görünmesi gerekiyor, dosya tamamen kaldırılmış derken dosya kapatılmış mı demek istiyorsunuz? HAGB almış olduğunuza dair bir belge mevcut mu?

monte kristo kontu
Site Üyesi

Mesaj gönderen monte kristo kontu »

Merhaba. Dün gece ve önceki gece baktığımda hiçbir şey gözükmüyordu. Lakin şu anda hepsi gözüküyor :( ve hala istinafta bekleniyor.

Serkannn
Kıdemli * Üye

Merhaba Işık bey dosyama yargıtayda karar çıkmış BOZMA yazıyor, yargıtay cumhuriyet başsavcılığına gönderilmiş, dosya durumunda "İLAM İNCELEMESİNDE" yazıyor bu ne demek oluyor ?

Serkannn
Kıdemli * Üye

Konu hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar?

Serkannn
Kıdemli * Üye

Merhaba sayın forum üyeleri, yukarıdaki mesajlarda da Işık Bey'in belirttiği gibi Yargıtay dosyama bozma kararı verip Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi. Şuan dosya durumu "ilam incelemesinde" olarak görünüyor. Yerel mahkemeye gönderilip duruşma günü verilip etkin pişmanlıktan yararlanmam için seçenek sunulacak. Şimdilik gelişmeler bu şekilde yeni bir bilgi olursa paylaşacağım.